Ćwiczenia w nerwicy

Leczenie nerwicy najczęściej prowadzone jest za pomocą psychoterapii wspomaganej farmakoterapią. Jednak w wielu przypadkach dla lepszego samopoczucia chorego warto jest wprowadzać do leczenia również elementy ćwiczeń fizycznych, które pozwalają się wyciszyć i pozbyć wewnętrznego napięcia. Jak wiadomo, aktywność fizyczna pomaga w odreagowaniu stresu, który jest jedną z przyczyn nerwicy. Dlatego też ćwiczenia są dobrym rozwiązaniem dla osób zestresowanych i znerwicowanych.

Objawy somatyczne nerwicy

Nerwica jest chorobą psychiczną, która ma podłoże w wewnętrznych konfliktach i trudnych przeżyciach. Oprócz dolegliwości psychicznych, towarzyszą jej również dolegliwości fizyczne. Organizm człowieka to jedność, dlatego kiedy choruje umysł, cierpi również ciało. Dlatego bardzo ważne w takich schorzeniach są również elementy wspomagające rozwój fizyczny i pozwalające za pomocą ćwiczeń niwelować skutki złego samopoczucia.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Odpowiednio dobrane ćwiczenia fizyczne mogą przynieść ulgę, odprężać i relaksować. Wysiłek fizyczny poprawia nastrój i kondycję całego ciała. Zaburzenia lękowe charakteryzują się somatycznymi objawami, np. napięciem mięśni, skurczami, bólami w różnych partiach ciała, problemami z oddychaniem. Pogłębiające się zaburzenia somatyczne prowadzą również do narastania wewnętrznych trudności. Odpowiednie ćwiczenia pozwalają zmniejszyć napięcie fizyczne, a tym samym wpływają na poprawę samopoczucia człowieka.

Rodzaje ćwiczeń fizycznych w leczeniu nerwicy

Powstało wiele systemów ćwiczeń, które mają na celu poprawę ogólnej kondycji człowieka. U osób chorych na nerwicę warto stosować takie metody, które oprócz oddziaływania na ciało, dają również możliwość zrelaksowania się i zmniejszenia emocjonalnego napięcia. Do takich technik można zaliczyć jogę, tai chi, pilates oraz taniec.

Joga jest wywodzącym się z Indii nurtem filozoficznym. Zajmuje się związkami między ciałem, umysłem, duchem i świadomością. Obecnie jej rola duchowa jest mniejsza. W zachodnim świecie kojarzona jest przede wszystkim z systemem ćwiczeń, które mają na celu odprężenie, wyciszenie i samorozwój człowieka.

W trakcie wykonywania ćwiczeń bardzo istotne jest skupienie się na własnym ciele i poznawanie jego reakcji. Pozwala to na poznanie mechanizmów rządzących fizjologią oraz panowanie nad reakcjami organizmu. Podczas ćwiczenia jogi chory może nauczyć się, w jaki sposób kontrolować swoje ciało. Włączona w ćwiczenia medytacja jest elementem pozwalającym się odprężyć i rozluźnić. Joga jest techniką, która może dać choremu możliwość panowania nad swoim oddechem, zrozumienia przyczyn dolegliwości somatycznych i ograniczenia występowania fizycznych objawów choroby. Zmniejszając za pomocą ćwiczeń napięcie mięśniowe i fizyczne oznaki emocji, chory poprawia swój nastrój i zmniejsza psychiczne napięcie.

Kolejną grupą ćwiczeń pozwalających się wyciszyć i odprężyć jest chińskie tai chi. Jest to sztuka walki połączona z medytacją. Tai chi jest popularną w Chinach metodą treningu fizycznego. Wykonywane ćwiczenia, podobnie jak w jodze, połączone są z medytacją. Dzięki temu pozwala wpływać także na umysł ćwiczącego. Ćwiczenia może wykonywać każdy, bez względu na wiek. W trakcie treningu szczególną wagę przykłada się do koordynacji i poznania mechanizmów działania własnego ciała. Trenuje się samodzielnie, w parach lub w większych grupach. W zależności od potrzeb można wybrać odpowiedni dla siebie rodzaj treningu.

Chorzy na nerwicę mogą rozwijać się zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Tai chi daje im możliwość poznania swojego ciała i umysłu. Wykonywane ćwiczenia pozwalają się odprężyć i zrelaksować, dodają także energii. Treningi dają choremu szansę poprawy swojego samopoczucia i uczestnictwa w zajęciach grupowych.

Pilates jest systemem ćwiczeń fizycznych stworzonym na początku XX wieku przez J.H. Pilatesa. Technika ta pozwala na wzmacnianie poszczególnych partii mięśni i rozluźniania ich bez nadmiernego przeciążenia. Powstała z połączenia jogi, baletu i ćwiczeń izometrycznych (napinanie mięśni bez rozciągania). Dzięki ćwiczeniom chory może się rozluźnić, wzmocnić swój organizm oraz zmniejszyć odczuwany stres. Regularne ćwiczenia wzmacniają zarówno ciało, jak i umysł.

Taniec towarzyszy ludzkości od wieków. Jest formą wyrażenia własnych uczuć, przekazem tradycji i możliwością pracy nad sobą. Wymaga zaangażowania i systematycznych treningów. Dla osób chorych na nerwicę jest przyjemną formą spędzenia czasu, dzięki której mogą pozbyć się wewnętrznego napięcia i poprawić samopoczucie. Wpływ muzyki jest tu również bardzo ważny. Kojący wpływ dźwięków i wysiłek fizyczny poprawiają nastrój i motywują do działania. Uczestniczenie w spotkaniach czy kursach tanecznych jest także możliwością poznania nowych osób i powrotu do aktywnego życia społecznego.

Powyżej zostały wymienione techniki ćwiczeń, jakie może wykonywać osoba chora na nerwicę. Zalecane jest, by osoba cierpiąca na zaburzenia nerwicowe brała udział w ćwiczeniach fizycznych. Poprawia to kondycję zarówno ciała, jak i umysłu chorego. Wymienione techniki nie są jedynymi. Warto, aby chory sam decydował o rodzaju uprawianego sportu, gdyż będzie to dawało najlepsze efekty.

Zalety ćwiczeń we dwoje

Ćwiczenia fizyczne mają duże znaczenie w powrocie do zdrowia dla osób chorych na nerwicę. Pozwalają odprężyć się, zmniejszyć napięcie mięśniowe i psychiczne. Wykonywanie ćwiczeń powala poprawić samopoczucie i zmniejszyć odczuwany lęk. Wspólne wykonywanie ćwiczeń fizycznych ma swoje pozytywne strony. Praca nad swoimi problemami z drugą osobą jest możliwością pogłębienia wzajemnych więzi i spędzenia miło czasu we dwoje. Pomocne są w tym różnego rodzaju aktywności i sporty.

Wspólne wykonywanie z chorym ćwiczeń jest możliwością nawiązania z nim lepszego kontaktu i dotarcia do niego. Wsparcie rodziny lub przyjaciół w codziennych treningach zapewnia niezbędny kontakt z innymi osobami i buduje w chorym poczucie bezpieczeństwa. Działania takie nie tylko wpływają na poprawę kondycji fizycznej chorego, ale również na jego psychikę.

Inicjatywy podejmowane razem z chorym motywują go do działania i utwierdzają w jego roli w grupie społecznej. Dzięki temu może poczuć się akceptowany i potrzebny. Jego motywacja do poprawy stanu zdrowia rośnie, a efekty leczenia stają się bardziej widoczne.

Leczenie naturalne nerwicy

Jakie ćwiczenia można wykonywać wspólnie z chorym na nerwicę?

 • Ćwiczenia uspokajające – dla osób chorych na nerwicę zalecane są ćwiczenia, które uczą kontroli własnego ciała i odprężają. Sam ruch ma także znaczenie dla poprawy samopoczucia. Poznawanie swoich reakcji i ich umiejętna kontrola daje choremu na nerwicę możliwość zmniejszenia odczuwanego lęku i objawów somatycznych związanych z chorobą.
 • Trenowanie jogi – warto, aby na początku uczestniczyć w spotkaniach z profesjonalnym trenerem. Będzie on mógł dobrać odpowiednie ćwiczenia, które pozwolą poprawić stan zdrowia chorego i wpłynąć na samopoczucie.
 • Ćwiczenia relaksujące – do ćwiczeń, które może wykonywać chory i jego partner, należy zaliczyć ćwiczenia rozluźniające i relaksujące. Warto włączyć w to ćwiczenia oddechowe, które pozwalają kontrolować reakcje organizmu. Przy doborze tego rodzaju aktywności również warto skorzystać z pomocy profesjonalisty. Odpowiednio przeprowadzony trening i opanowanie ćwiczeń jest niezbędne, by wykonywanie ich dawało oczekiwany efekt.

Zaangażowanie bliskich osób w leczenie chorego może być dla niego dodatkową motywacją do pracy nad swoimi problemami. Wspólne wykonywanie ćwiczeń jest okazją do rozmowy z chorym, poznawania jego problemów i pogłębiania więzi.

Leczenie nerwicy za pomocą ćwiczeń to skuteczna forma zwalczania choroby. Dla osób chorych na nerwicę ruch i wysiłek fizyczny są bardzo ważnym elementem poprawy samopoczucia. Ćwiczenia wykonywane wspólnie z inną osobą dają choremu możliwość bliskiego kontaktu z drugim człowiekiem i poczucie bezpieczeństwa w trakcie treningów. Warto zatem starać się wspólnie z chorym podejmować wysiłek nad poprawą jego stanu zdrowia.

psycholog Arleta Balcerek, ponad rok temu

Bibliografia

 • Austin D., Pilates dla każdego, Wydawnictwo Zysk i S-ka, Poznań 2003, ISBN 83-7298-490-5.
 • Bryńska A., Zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2007, ISBN 83-233-2254-2.
 • Herdman A., Selby A., PILATES – kształtowanie ładnej sylwetki ciała, Delta, Warszawa 2003, ISBN 83-7175-418-3.
 • Imielski W., Zaburzenia psychiczne i emocjonalne, SCHOLAR, Warszawa 2010, ISBN 978-83-7383-440-8.
 • Javalgekar R., Joga lecznicza, Ravi, Łódź 2008, ISBN 978-83-7229-175-2.
 • Kratochvil S., Podstawy psychoterapii, Wydawnictwo Zysk i S-ka, Poznań 2003, ISBN 83-7150-877-8.
 • Rachman S., Zaburzenia lękowe – modele kliniczne i techniki terapeutyczne, GWP, Gdańsk 2005, ISBN 83-89574-54-3.
 • Zebroff K., Joga dla każdego, Aba, Warszawa 2004, ISBN 83-915203-5-8.

Jak sobie pomóc w walce z nerwicą

Komentarze (9)
~suchy
~suchy 8 miesięcy temu

Ja się urodziłem z nerwicą, to prawdopodobnie przez silne traumatyczne przeżycie mojej mamy gdy była ze mną w ósmym miesiącu ciąży. W wieku 4 lat (!) miałem zdiagnozowaną nerwicę wegetatywną. Od początku miałem trudności w nauce, co jednak nie przeszkodziło mi w ostateczności w skończeniu studiów, ale to dzięki wrodzonemu uporowi, ambicji i konsekwencji w dążeniu do celu. Przeżyłem kilka depresji, z których sam się wyciągałem bez pomocy specjalistów. Najgorszy był okres dojrzewania, chyba tylko rodzina, przyjaciele i mnóstwo zainteresowań utrzymały mnie wtedy przy życiu. Przez 30 lat musiałem się uczyć jak żyć z nerwicą. Nigdy nie chciałem farmaceutyków, brałem ewentualnie ziołowe środki uspakajające. Dopiero po 30-stce zauważyłem, że ćwiczenia dają mi spokój i większą pewność siebie w życiu codziennym. Dzięki regularnym ćwiczeniom siłowym dziś już nie mam nagłych napadów paniki, zimnych potów, kołatania serca czy drżenia rąk w chwilach najmniej odpowiednich. Przy nerwicy należy się sobą zająć ale nie w sensie, że siedzimy w fotelu i użalamy się nad sobą. Trzeba się ruszyć i zacząć ćwiczyć bo ćwiczenia dają znerwicowanym szczęście.

Odpowiedz
~kolezanka
~kolezanka ponad rok temu

@~Pyska: mnie najpierw bolało serce a potem się okazało, że ten ból to właśnie nerwica i pan kardiolog kazał mi biagac. Jak jestem taka zdyszana po bieganiu to wszystko przechodzi, nie zawsze na długo, ale jednak :)

Odpowiedz
~Pyska
~Pyska ponad rok temu

Mam pytanie,ja mam nerwice lekowa i boli mnie serce,,próbowałam ćwiczyć,żeby schudnąć,i ćwiczeń relaksacyjnych ale serce mnie ogranicza.Po ćwiczeniach boli mnie serce,czuje sie tak jakbym dostawała kare za to ze ćwiczę. I co ja mam robic? Lekarze kazali mi walczyć z nerwica to walczę ale jak doszly do tego bole serca to już sie za bardzo boje robic cokolwiek :(

Odpowiedz
~malena
~malena ponad rok temu

"Nerwica jest chorobą psychiczną, która ma podłoże w wewnętrznych konfliktach i trudnych przeżyciach..."
Nerwica nie jest chorobą psychiczną!!!! W chorobach psychicznych zaburzone jest poczucie rzeczywistości, chory nie jest świadom swoich dolegliwości.
W nerwicy wręcz przeciwnie!

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Jak sobie pomóc w walce z nerwicą
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Jak sobie pomóc w walce z nerwicą
Jak sobie pomóc w walce z nerwicą

Wizualizacja a nerwica

we wspomaganiu powrotu do zdrowia osób chorych na nerwicę. Wizualizacja umożliwia choremu konfrontację z dręczącymi go problemami, co jest najlepszą (...) , sztywne schematy mogą pogarszać sytuację stosującej je osoby i wpływać na rozwój...

Jak sobie pomóc w walce z nerwicą

Techniki relaksacyjne w leczeniu nerwic

lepszych efektów. Korzystanie z technik relaksacyjnych w leczeniu nerwicy może być dla chorego możliwością sprawniejszego poradzenia sobie z problemami (...) . Czym są techniki relaksacyjne? Pełniące funkcję pomocniczą w leczeniu...

Nerwica i lęki

Ćwiczenia a napady paniki

Ćwiczenia a napady paniki

Regularne ćwiczenia mogą być alternatywą lub pomocniczą strategią w terapii farmakologicznej, a także psychoterapii, mających na celu zwalczanie (...) niekontrolowanych napadów strachu. Już w tym momencie wiadomo, że ćwiczenia...

Ćwiczenia na piłce - wybór piłki, aerobik

Ćwiczenia z piłką - zdjęcia

Ćwiczenia z piłką - zdjęcia

Ćwiczenia z piłką uaktywniają wiele grup mięśniowych, szczególnie wzmacniają mięśnie szkieletowe odpowiedzialne za utrzymanie prawidłowej postawy. Ćwiczenia z piłką mogą wykonywać osoby w każdym wieku.

Ćwiczenia na ramiona - trening na biceps, ciężarki, zestaw ćwiczeń dla początkujących

Ćwiczenia ramion

Ćwiczenia ramion

Trening na ramiona i mięśnie klatki piersiowej można wykonywać w domu lub na siłowni. Aby ćwiczyć w domu, wystarczy zakupić zestaw hantli.

Leczenie nerwicy - metody, leki przeciwdepresyjne, psychoterapia, domowe sposoby

Jak leczyć nerwicę? (WIDEO)

Jak leczyć nerwicę? (WIDEO) Odtwórz wideo

Nerwica i depresja to dwie różne jednostki chorobowe, różniące się także metodami leczenia. Zdarza się jednak, że nerwica przebiega pod postacią (...) w przypadku depresji, jak i nerwicy: zniechęcenie, nerwowość, przygnębienie, utrata...

Ćwiczenia na uda - trening, jędrne pośladki, proste triki

Ćwiczenia na ładną pupę

Ćwiczenia na ładną pupę

Najlepsze efekty odchudzania daje stosowanie kosmetyków ujędrniających bezpośrednio po ćwiczeniach wyszczuplających w połączeniu z masażem pośladków (...) . Aby odchudzanie pośladków było skuteczne i zauważalne, należy wykonywać ćwiczenia...

Nerwica i lęki

Diagnoza nerwicy (WIDEO)

Diagnoza nerwicy (WIDEO) Odtwórz wideo

Zaburzenie lękowe często są określane mianem nerwicy. Takie emocje powstały po to, aby organizm był w stanie rozpoznawać zagrożenie i właściwie (...) na nie reagować. Takie pierwotne instynkty i zakodowane cechy bardzo wolno ewoluowały,...

Ćwiczenia - rodzaje, step

Poranna gimnastyka

Poranna gimnastyka

Ćwiczenia o wschodzie słońca skuteczniej odchudzają niż wykonywane w jakiejkolwiek innej porze dnia.