Ćwiczenia w nerwicy. Rodzaje ćwiczeń fizycznych w leczeniu nerwicy
Leczenie nerwicy najczęściej prowadzone jest za pomocą psychoterapii wspomaganej farmakoterapią. Jednak w wielu przypadkach dla lepszego samopoczucia chorego warto jest wprowadzać do leczenia również elementy ćwiczeń fizycznych, które pozwalają się wyciszyć i pozbyć wewnętrznego napięcia. Jak wiadomo, aktywność fizyczna pomaga w odreagowaniu stresu, który jest jedną z przyczyn nerwicy. Dlatego też ćwiczenia są dobrym rozwiązaniem dla osób zestresowanych i znerwicowanych.
1. Objawy somatyczne nerwicy
Nerwica jest chorobą psychiczną, która ma podłoże w wewnętrznych konfliktach i trudnych przeżyciach. Oprócz dolegliwości psychicznych, towarzyszą jej również dolegliwości fizyczne. Organizm człowieka to jedność, dlatego kiedy choruje umysł, cierpi również ciało. Dlatego bardzo ważne w takich schorzeniach są również elementy wspomagające rozwój fizyczny i pozwalające za pomocą ćwiczeń niwelować skutki złego samopoczucia.
Odpowiednio dobrane ćwiczenia fizyczne mogą przynieść ulgę, odprężać i relaksować. Wysiłek fizyczny poprawia nastrój i kondycję całego ciała. Zaburzenia lękowe charakteryzują się somatycznymi objawami, np. napięciem mięśni, skurczami, bólami w różnych partiach ciała, problemami z oddychaniem. Pogłębiające się zaburzenia somatyczne prowadzą również do narastania wewnętrznych trudności. Odpowiednie ćwiczenia pozwalają zmniejszyć napięcie fizyczne, a tym samym wpływają na poprawę samopoczucia człowieka.
2. Rodzaje ćwiczeń fizycznych w leczeniu nerwicy
Powstało wiele systemów ćwiczeń, które mają na celu poprawę ogólnej kondycji człowieka. U osób chorych na nerwicę warto stosować takie metody, które oprócz oddziaływania na ciało, dają również możliwość zrelaksowania się i zmniejszenia emocjonalnego napięcia. Do takich technik można zaliczyć jogę, tai chi, pilates oraz taniec.
Joga jest wywodzącym się z Indii nurtem filozoficznym. Zajmuje się związkami między ciałem, umysłem, duchem i świadomością. Obecnie jej rola duchowa jest mniejsza. W zachodnim świecie kojarzona jest przede wszystkim z systemem ćwiczeń, które mają na celu odprężenie, wyciszenie i samorozwój człowieka.
W trakcie wykonywania ćwiczeń bardzo istotne jest skupienie się na własnym ciele i poznawanie jego reakcji. Pozwala to na poznanie mechanizmów rządzących fizjologią oraz panowanie nad reakcjami organizmu. Podczas ćwiczenia jogi chory może nauczyć się, w jaki sposób kontrolować swoje ciało. Włączona w ćwiczenia medytacja jest elementem pozwalającym się odprężyć i rozluźnić. Joga jest techniką, która może dać choremu możliwość panowania nad swoim oddechem, zrozumienia przyczyn dolegliwości somatycznych i ograniczenia występowania fizycznych objawów choroby. Zmniejszając za pomocą ćwiczeń napięcie mięśniowe i fizyczne oznaki emocji, chory poprawia swój nastrój i zmniejsza psychiczne napięcie.
Kolejną grupą ćwiczeń pozwalających się wyciszyć i odprężyć jest chińskie tai chi. Jest to sztuka walki połączona z medytacją. Tai chi jest popularną w Chinach metodą treningu fizycznego. Wykonywane ćwiczenia, podobnie jak w jodze, połączone są z medytacją. Dzięki temu pozwala wpływać także na umysł ćwiczącego. Ćwiczenia może wykonywać każdy, bez względu na wiek. W trakcie treningu szczególną wagę przykłada się do koordynacji i poznania mechanizmów działania własnego ciała. Trenuje się samodzielnie, w parach lub w większych grupach. W zależności od potrzeb można wybrać odpowiedni dla siebie rodzaj treningu.
Chorzy na nerwicę mogą rozwijać się zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Tai chi daje im możliwość poznania swojego ciała i umysłu. Wykonywane ćwiczenia pozwalają się odprężyć i zrelaksować, dodają także energii. Treningi dają choremu szansę poprawy swojego samopoczucia i uczestnictwa w zajęciach grupowych.
Pilates jest systemem ćwiczeń fizycznych stworzonym na początku XX wieku przez J.H. Pilatesa. Technika ta pozwala na wzmacnianie poszczególnych partii mięśni i rozluźniania ich bez nadmiernego przeciążenia. Powstała z połączenia jogi, baletu i ćwiczeń izometrycznych (napinanie mięśni bez rozciągania). Dzięki ćwiczeniom chory może się rozluźnić, wzmocnić swój organizm oraz zmniejszyć odczuwany stres. Regularne ćwiczenia wzmacniają zarówno ciało, jak i umysł.
Taniec towarzyszy ludzkości od wieków. Jest formą wyrażenia własnych uczuć, przekazem tradycji i możliwością pracy nad sobą. Wymaga zaangażowania i systematycznych treningów. Dla osób chorych na nerwicę jest przyjemną formą spędzenia czasu, dzięki której mogą pozbyć się wewnętrznego napięcia i poprawić samopoczucie. Wpływ muzyki jest tu również bardzo ważny. Kojący wpływ dźwięków i wysiłek fizyczny poprawiają nastrój i motywują do działania. Uczestniczenie w spotkaniach czy kursach tanecznych jest także możliwością poznania nowych osób i powrotu do aktywnego życia społecznego.
Powyżej zostały wymienione techniki ćwiczeń, jakie może wykonywać osoba chora na nerwicę. Zalecane jest, by osoba cierpiąca na zaburzenia nerwicowe brała udział w ćwiczeniach fizycznych. Poprawia to kondycję zarówno ciała, jak i umysłu chorego. Wymienione techniki nie są jedynymi. Warto, aby chory sam decydował o rodzaju uprawianego sportu, gdyż będzie to dawało najlepsze efekty.
3. Zalety ćwiczeń we dwoje
Ćwiczenia fizyczne mają duże znaczenie w powrocie do zdrowia dla osób chorych na nerwicę. Pozwalają odprężyć się, zmniejszyć napięcie mięśniowe i psychiczne. Wykonywanie ćwiczeń powala poprawić samopoczucie i zmniejszyć odczuwany lęk. Wspólne wykonywanie ćwiczeń fizycznych ma swoje pozytywne strony. Praca nad swoimi problemami z drugą osobą jest możliwością pogłębienia wzajemnych więzi i spędzenia miło czasu we dwoje. Pomocne są w tym różnego rodzaju aktywności i sporty.
Wspólne wykonywanie z chorym ćwiczeń jest możliwością nawiązania z nim lepszego kontaktu i dotarcia do niego. Wsparcie rodziny lub przyjaciół w codziennych treningach zapewnia niezbędny kontakt z innymi osobami i buduje w chorym poczucie bezpieczeństwa. Działania takie nie tylko wpływają na poprawę kondycji fizycznej chorego, ale również na jego psychikę.
Inicjatywy podejmowane razem z chorym motywują go do działania i utwierdzają w jego roli w grupie społecznej. Dzięki temu może poczuć się akceptowany i potrzebny. Jego motywacja do poprawy stanu zdrowia rośnie, a efekty leczenia stają się bardziej widoczne.
4. Leczenie naturalne nerwicy
Jakie ćwiczenia można wykonywać wspólnie z chorym na nerwicę?
- Ćwiczenia uspokajające – dla osób chorych na nerwicę zalecane są ćwiczenia, które uczą kontroli własnego ciała i odprężają. Sam ruch ma także znaczenie dla poprawy samopoczucia. Poznawanie swoich reakcji i ich umiejętna kontrola daje choremu na nerwicę możliwość zmniejszenia odczuwanego lęku i objawów somatycznych związanych z chorobą.
- Trenowanie jogi – warto, aby na początku uczestniczyć w spotkaniach z profesjonalnym trenerem. Będzie on mógł dobrać odpowiednie ćwiczenia, które pozwolą poprawić stan zdrowia chorego i wpłynąć na samopoczucie.
- Ćwiczenia relaksujące – do ćwiczeń, które może wykonywać chory i jego partner, należy zaliczyć ćwiczenia rozluźniające i relaksujące. Warto włączyć w to ćwiczenia oddechowe, które pozwalają kontrolować reakcje organizmu. Przy doborze tego rodzaju aktywności również warto skorzystać z pomocy profesjonalisty. Odpowiednio przeprowadzony trening i opanowanie ćwiczeń jest niezbędne, by wykonywanie ich dawało oczekiwany efekt.
Zaangażowanie bliskich osób w leczenie chorego może być dla niego dodatkową motywacją do pracy nad swoimi problemami. Wspólne wykonywanie ćwiczeń jest okazją do rozmowy z chorym, poznawania jego problemów i pogłębiania więzi.
Leczenie nerwicy za pomocą ćwiczeń to skuteczna forma zwalczania choroby. Dla osób chorych na nerwicę ruch i wysiłek fizyczny są bardzo ważnym elementem poprawy samopoczucia. Ćwiczenia wykonywane wspólnie z inną osobą dają choremu możliwość bliskiego kontaktu z drugim człowiekiem i poczucie bezpieczeństwa w trakcie treningów. Warto zatem starać się wspólnie z chorym podejmować wysiłek nad poprawą jego stanu zdrowia.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.