Trwa ładowanie...

Cynk na przeziębienie

Indyjscy naukowcy z ośrodka Chandigarh podają wyniki badań, zgodnie z którymi syrop, tabletki lub pastylki na bazie cynku mogą pomóc w leczeniu przeziębienia.

spis treści

1. Badanie właściwości cynku

Naukowcy dokonali analizy danych z 15 badań, w których udział wzięło 1 360 osób. Wynika z nich, iż można przyspieszyć wyzdrowienie, jeśli w pierwszym dniu po wystąpieniu objawów przeziębienia przyjmie się cynk. W trakcie badania pacjenci co dwie godziny w ciągu dnia przyjmowali lek na bazie cynku. Objawy przeziębienia minęły po 7 dniach. U chorych przyjmujących placebo dolegliwości związane z przeziębieniem nie ustąpiły. Badania wskazują również, że cynk może działać profilaktycznie – dzieci, które codziennie go przyjmowały rzadziej zapadały na przeziębienie.

Zobacz film: "Domowe sposoby na kaszel - syrop z cebuli"

2. Wady cynku

Pacjenci przyjmujący cynk skarżyli się na nudności i przykry smak w ustach – są to bowiem skutki uboczne stosowania tego minerału. Niektórzy uczeni podkreślają również, iż cynk jest toksyczny, a przyjmowanie go w dużych ilościach może stanowić zagrożenie dla zdrowia pacjenta.

3. Działanie cynku

Cząsteczki cynku wytwarzają wokół wirusa powłokę, która uniemożliwia mu wniknięcie do organizmu przez nabłonek w nosie, jednocześnie zapobiegając jego namnażaniu. Cynk może wesprzeć układ immunologiczny w infekcji i osłabić niektóre nieprzyjemne reakcje organizmu wywołane obecnością wirusa. Aby móc wykorzystać jego lecznicze właściwości niezbędne jest jednak przeprowadzenie kolejnych badań, które pozwolą ustalić odpowiednią dawkę i skład leku zawierającego cynk oraz zalecany czas jego stosowania.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Domowe sposoby na ból gardła
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza