Cynk na przeziębienie
Indyjscy naukowcy z ośrodka Chandigarh podają wyniki badań, zgodnie z którymi syrop, tabletki lub pastylki na bazie cynku mogą pomóc w leczeniu przeziębienia.
1. Badanie właściwości cynku
Naukowcy dokonali analizy danych z 15 badań, w których udział wzięło 1 360 osób. Wynika z nich, iż można przyspieszyć wyzdrowienie, jeśli w pierwszym dniu po wystąpieniu objawów przeziębienia przyjmie się cynk. W trakcie badania pacjenci co dwie godziny w ciągu dnia przyjmowali lek na bazie cynku. Objawy przeziębienia minęły po 7 dniach. U chorych przyjmujących placebo dolegliwości związane z przeziębieniem nie ustąpiły. Badania wskazują również, że cynk może działać profilaktycznie – dzieci, które codziennie go przyjmowały rzadziej zapadały na przeziębienie.
2. Wady cynku
Pacjenci przyjmujący cynk skarżyli się na nudności i przykry smak w ustach – są to bowiem skutki uboczne stosowania tego minerału. Niektórzy uczeni podkreślają również, iż cynk jest toksyczny, a przyjmowanie go w dużych ilościach może stanowić zagrożenie dla zdrowia pacjenta.
3. Działanie cynku
Cząsteczki cynku wytwarzają wokół wirusa powłokę, która uniemożliwia mu wniknięcie do organizmu przez nabłonek w nosie, jednocześnie zapobiegając jego namnażaniu. Cynk może wesprzeć układ immunologiczny w infekcji i osłabić niektóre nieprzyjemne reakcje organizmu wywołane obecnością wirusa. Aby móc wykorzystać jego lecznicze właściwości niezbędne jest jednak przeprowadzenie kolejnych badań, które pozwolą ustalić odpowiednią dawkę i skład leku zawierającego cynk oraz zalecany czas jego stosowania.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.