Trwa ładowanie...

"Czarny scenariusz dla ludzkości". Człowiek stwarza wirusowi coraz lepsze warunki

 Katarzyna Prus
30.06.2023 13:56
Człowiek stwarza wirusowi ptasiej grypy coraz lepsze warunki. Zabito 9 razy więcej kur niż jest ludzi
Człowiek stwarza wirusowi ptasiej grypy coraz lepsze warunki. Zabito 9 razy więcej kur niż jest ludzi (Getty Images)

"To człowiek stwarza wirusowi ptasiej grypy coraz lepsze warunki do zmian" - ostrzega wirusolog prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska. Problem jest o tyle poważny, że kierunku tych zmian nie da się przewidzieć.

spis treści

1. "Szalenie niebezpieczne"

"To człowiek stwarza coraz lepsze warunki dla zmian wirusa grypy ptasiej z roku na rok zwiększając rezerwuar tego wirusa" - ostrzega na Twitterze prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii UMCS w Lublinie.

Jak zaznacza ekspertka, na całym świecie świecie w 2021 roku zabito na mięso blisko 74 mld kur (ludzi jest ok. 8 mld).

Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"

"Przy adaptacji H5N1 do człowieka, łatwej oddechowej transmisji i śmiertelności 50-60 proc. (przy braku szczepionek) to czarny scenariusz dla ludzkości" - dodaje wirusolog.

Wirus grypy dysponuje dwoma niebezpiecznymi mechanizmami, które mogą doprowadzić do wybuchu epidemii wśród ludzi - mutacji i reasortacji.

- Wirus grypy może po pierwsze ulegać mutacjom, co powoduje, że będzie się on różnił od dotychczas krążących, z którymi ludzie już się stykali. Takie zmiany są najczęstszą przyczyną epidemii - wyjaśniała w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Szuster-Ciesielska.

Dodaje, że drugim mechanizmem jest zdolność do wymiany materiału genetycznego między różnymi gatunkami wirusa grypy, która jest ułatwiona poprzez segmentację genomu. W wyniku tej reasortacji bardzo szybko powstaje nowy typ wirusa, zdolny do wywoływania nie tylko epidemii, ale też pandemii.

Przypomnijmy, że od poniedziałku wiadomo, że to właśnie wirus ptasiej grypy wywołuje chorobę, która atakuje i zabija koty w całej Polsce. Pojawiają się kolejne ogniska (według ostatniego komunikatu Głównego Lekarza Weterynarii z 28 czerwca aktualnie jest 16 potwierdzonych ognisk w całym kraju), a eksperci szukają źródła zakażeń. Jedną z prawdopodobnych przyczyn jest surowe mięso.

2. Zagrożenie dla ludzi

Do tej pory nie odnotowano ani epidemii ptasiej grypy wśród kotów, ani przypadku przeniesienia wirusa z kota na człowieka.

Jak jednak zwróciła uwagę w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Szuster-Ciesielska, jest to możliwe, podobnie jak odwrotna sytuacja - gdyby doszło do zakażenia człowieka, przy bliskim kontakcie może on zakazić kota.

- Wirus ptasiej grypy może być dla człowieka bardzo groźny i powodować ciężki przebieg choroby łącznie z powikłaniami. Oprócz objawów typowych dla grypy m.in. bólu głowy, gardła, mięśni, gorączki czy kaszlu może dojść do ostrej niewydolności oddechowej wymagającej respiratoroterapii - tłumaczyła wirusolog.

- Konsekwencją może być także zgon, o czym świadczą pojedyncze przypadki potwierdzane niedawno w Azji, które dotyczyły dorosłych i dzieci. Śmiertelność w tym przypadku jest wysoka - zaznaczyła ekspertka.

Do możliwych powikłań, które może wywołać wirus ptasiej grypy u ludzi należą między innymi:

  • obustronne zapalenie płuc,
  • niewydolność wątroby lub nerek,
  • zapalenie mięśni gładkich, w tym mięśnia sercowego,
  • szok septyczny.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze