Trwa ładowanie...

Czas, kiedy noszenie łańcuszka na szyi i przyjmowanie zaproszeń na ślub może być niebezpieczne

Avatar placeholder
22.09.2014 09:51
Czas, kiedy noszenie łańcuszka na szyi i przyjmowanie zaproszeń na ślub może być niebezpieczne
Czas, kiedy noszenie łańcuszka na szyi i przyjmowanie zaproszeń na ślub może być niebezpieczne (Grafika / Shutterstock)

Taką i wiele innych, niekoniecznie racjonalnych, przestróg może usłyszeć kobieta ciężarna. Mimo że mamy XXI wiek, przesądy ciążowe nadal są żywe i to nie tylko wśród najstarszych. Jesteś w ciąży albo ją planujesz? Lepiej zapoznaj się z naszym artykułem zanim... zestresujesz się przesądem.

1. Skąd się wzięły?

Przesądy powstały w czasach, kiedy ludzie o otaczającej ich rzeczywistości i sobie samych wiedzieli dużo mniej niż my obecnie. Ciąża była stanem odmiennym i tajemniczym. Niosła ze sobą ryzyko zarówno dla dziecka, jak i dla matki. Medycyna znajdowała się na niskim poziomie, śmiertelność noworodków była bardzo duża. Człowiek, któremu wiara w nadprzyrodzone zjawiska towarzyszyła od zawsze, i w tej sytuacji starał się w ten sposób oswoić nieznaną mu rzeczywistość. Przesądy, a dokładnie ich przestrzeganie, było więc sposobem na zapewnienie sobie pomyślności czy uniknięcie niebezpieczeństwa. Poniżej możesz przeczytać o najpopularniejszych, dotyczących ciężarnych.

2. Ile ich jest?

Większość z nas spotkała się z kilkoma przesądami ciążowymi. Tymczasem okazuje się, że jest ich kilkadziesiąt. Część przestrzega przed wykonywaniem niektórych czynności, mających przynieść nieszczęście:

Zobacz film: "Cukrzyca. Historia Mai"
  1. Nie kupuj wyprawki, bo zapeszysz.
  2. Nie noś łańcuszka ani kolii na szyi, nie przechodź pod drabiną ani sznurem na pranie, bo dziecko owinie się pępowiną.
  3. Nie pozwól krawcowej na przypięcie ci szpilki, bo będzie ci trudno urodzić łożysko, które „przypnie się” do ciebie.
  4. Nie dziel się z nikim jedzeniem, bo nie będziesz miała pokarmu.
  5. Nie zgadzaj się na uczestnictwo w pogrzebie, bo przyniesiesz nieszczęście swojemu dziecku.
  6. Nie przyjmuj zaproszenia na ślub, bo przyniesiesz pecha młodej parze. Inne uzależniają płeć, wygląd czy cechy dziecka od zachowania jego ciężarnej jeszcze mamy:
  7. Jeśli się oparzysz lub przestraszysz myszy – dziecko będzie miało znamię.
  8. Jeżeli cierpisz na zgagę lub pogłaskasz kudłatego psa – dziecko będzie miało bujne owłosienie.
  9. Jeżeli będziesz mieć w ciąży zmartwienia – twoje dziecko będzie leworęczne.
  10. Nie siadaj po turecku, bo dziecko będzie miało krzywe nogi.
  11. Jeżeli pójdziesz do fryzjera – dziecko będzie miało „krótki” rozum.
  12. Jeżeli masz ochotę na słodycze – urodzisz dziewczynkę, a jeżeli na kwaśne i ostre – chłopca.
  13. Jeżeli ładnie wyglądasz w ciąży – będziesz mieć synka.
  14. Jeżeli pojawiły ci się piegi – córeczkę. Niektóre dotyczą otoczenia ciężarnej:
  15. Nie przechodź przez rozstajne drogi, bo sprowadzisz nieurodzaj.
  16. Jeśli odmówisz czegoś kobiecie w ciąży, to w twoim domu zalęgną się myszy.

3. Czy tkwi w nich ziarno prawdy?

W zdecydowanej większości nie. O cechach jednostki decyduje genetyka, później wychowanie – z pewnością nie jest to wizyta u fryzjera czy sposób siadania ciężarnej mamy. W przypadku takich przesądów poważne ich traktowanie może przynieść negatywne konsekwencje. Przyszła mama zamiast skupić się na własnym relaksie i rozwijaniu więzi z nienarodzonym dzieckiem, stresuje się tym, by określonych rzeczy nie zrobić. A stres, jak wiadomo, w ciąży wskazany nie jest – co mówią już nie przesądy, a badania naukowe. Nikomu nie życzyłabym też kompletowania wyprawki, kiedy maleństwo jest już na świecie. Zapeszanie kupowaniem rzeczy dla niego jest jednym z popularniejszych przesądów, który może mieć opłakane konsekwencje, jeśli się nim przejmiemy. Kobieta po urodzeniu dziecka jest zbyt zmęczona i zajęta nowymi obowiązkami, by biegać po sklepach. Wśród przesądów można jednak znaleźć i takie, w których tkwi ziarno prawdy:

  1. Nie wieszaj firanek, bo dziecko urodzi się za wcześnie.

  2. Nie płacz, bo maluch będzie płaczliwy.

Rzeczywiście pozycja, w której mama chciałaby powiesić firanki, jest w ciąży niewskazana, a wręcz niebezpieczna, może bowiem uszkodzić więzadła, na których zawieszona jest macica. Hormon stresu z kolei – wytwarzający się w czasie zdenerwowania u ciężarnej – wpływa negatywnie także na jej dziecko. Zatem zanim automatycznie wyśmiejemy następnym razem jakiś przesąd lub potraktujemy go na poważnie, pomyślmy przez chwilę racjonalnie.

4. Jakie mamy do nich podejście?

Przesądy są częścią naszej kultury i jako takie z pewnością nie mogą zostać zapomniane. Podobnie jak porzekadła i przysłowia stanowią historyczne bogactwo. Zdarza się wprawdzie i dziś, że zaniepokojona swoim stanem przyszła mama chce zrobić wszystko, by ochronić siebie i swoje nienarodzone jeszcze dziecko, i w tym celu ucieka się do mądrości ludowej. Zdarza się, że osoba bardziej podatna na wpływy przejmie się uwagami cioć i babć. Niektórym poważne traktowanie przesądów może pomóc zniwelować stres, dając poczucie kontroli stanu swojego i dziecka. Części kobiet, która straciła swoje dzieci lub przeszła przez ciężkie porody, takie tłumaczenie rzeczywistości może pomóc łatwiej się z nią pogodzić.

Jednak traktowanie większości przesądów jako wyznaczników naszego zachowania nie jest racjonalnie uzasadnione. Kobiety w ciąży powinny zaufać medycynie, własnej mądrości i jeżeli to miałoby im poprawić nastrój – jak najbardziej zrobić rewolucję na głowie czy świetnie się bawić na weselu znajomych. Ciążowe przesądy z kolei powinny być dla nich wyłącznie okazją do śmiechu.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze