Czas rekalcynacji

Czas rekalcynacji jest to inaczej czas krzepnięcia osocza po uwapnieniu. Jony wapniowe są niezbędne do aktywacji kaskady procesów krzepnięcia krwi. Z tego względu dodanie do probówki z osoczem cytrynianowym chlorku wapniowego powoduje, że w wyniku aktywacji wewnątrzpochodnego układu krzepnięcia z udziałem czynników XII, XI, IX i VIII zostaje aktywowany czynnik X, a następnie dochodzi do przekształcenia nieaktywnej protrombiny (białko osocza, nieaktywna postać trombiny, II czynnik krzepnięcia krwi) w aktywną trombinę, która to z kolei powoduje przemianę fibrynogenu w fibrynę (włóknik), czyli substancję białkową, stanowiącą podstawowy składnik skrzepu krwi. Badanie czasu rekalcynacji służy właśnie do oceny wewnątrzpochodnej drogi aktywacji układu krzepnięcia. Wartości nieprawidłowe występują między innymi w przypadku osoczowych skaz krwotocznych, czyli zaburzeniach wykrzepiania krwi związanych z niedoborami różnych osoczowych czynników krzepnięcia. Ze względu na niską czułość, brak standaryzacji metody i w związku z tym niską powtarzalność wyników, a także ze względu na istnienie lepszych metod oceny układu krzepnięcia, badanie to ma obecnie raczej wartość historyczną i jest rzadko wykonywane.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Sposób oznaczania i wartości prawidłowe czasu rekalcynacji

W celu oznaczenia czasu rekalcynacji pobiera się próbkę krwi żylnej, najczęściej z żyły łokciowej. Materiałem do badania jest osocze cytrynianowe lub osocze cytrynianowe bogatopłytkowe, czyli osocze otrzymane po dodaniu próbki krwi do probówki zawierającej 3,8% roztwór cytrynianu sodu (stosunek osocza do cytrynianu powinien wynosić 9:1). Następnie do tak otrzymanego osocza dodaje się chlorek wapnia, co powoduje aktywację procesów krzepnięcia i powstanie skrzepu krwi. Czas zmierzony od dodania chlorku wapniowego do powstania skrzepu jest to właśnie czas rekalcynacji.

Prawidłowe wartości wyniku badania są uzależnione od rodzaju osocza i wynoszą:

 • 100 - 180 sekund, w przypadku osocza cytrynianowego;
 • 75 - 135 sekund, w przypadku osocza cytrynianowego bogatopłytkowego.

Do zbadania czasu rekalcynacji należy przygotować się jak do zwykłego badania krwi, to znaczy na pobranie należy zgłosić się na czczo (po co najmniej 8-godzinnej przerwie od ostatniego posiłku). Należy pamiętać, że wynik oznaczenia może być niemiarodajny w przypadku kobiet w ciąży i będących w trakcie krwawienia miesiączkowego.

Interpretacja wyników oznaczania czasu rekalcynacji

Czas rekalcynacji może ulec wydłużeniu w następujących przypadkach:

 • niedobór czynników krzepnięcia V, VIII, IX, X, XI, XII – najczęściej przyczyną ich niedoboru jest upośledzona synteza w przebiegu różnych chorób wątroby, ale może to być także wrodzony niedobór czynnika VIII (hemofilia typu A), czynnika IX (hemofilia typu B), czynnika XI (hemofilia typu C);
 • leczenie heparyną – heparyna hamuje procesy krzepnięcia krwi; w przypadku stosowania heparyny niefrakcjonowanej niezbędne jest monitorowanie układu krzepnięcia, jednak ze względu na większą czułość badania wykorzystuje się w tym celu oznaczanie APTT, a nie czas rekalcynacji;
 • krążące antykoagulanty – przeciwciała antyfosfolipidowe występujące w przypadku zespołu antyfosfolipidowego oraz tocznia rumieniowatego;
 • niski poziom fibrynogenu (dysfibrynogenemia) – również związany z upośledzeniem jego syntezy przez wątrobę;
 • zaburzenia zewnątrzpochodnego układu krążenia – aktywacja zewnątrzpochodnego mechanizmu krzepnięcia krwi występuje w wyniku kontaktu wynaczynionej krwi z uszkodzonymi tkankami; czas rekalcynacji nie jest specyficzny dla szlaku zewnątrzpochodnego; aby w przebiegu tych zaburzeń doszło do wydłużenia czasu rekalcynacji muszą być one znaczne.

Skrócenie czasu rekalcynacji występuje w przypadku stanów nadkrzepliwości krwi, ale nie ma większego znaczenia diagnostycznego. Nieprawidłowe wyniki mogą być także związane z błędem podczas oznaczania czasu rekalcynacji.

Magdalena Pikul, ponad rok temu

Bibliografia

 • Jastrzębska M. Diagnostyka laboratoryjna w hemostazie, OINPHARMA, Warszawa 2009, ISBN 978-83-61364-05-4
 • Brunzel N.A. Diagnostyka laboratoryjna, Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2010, ISBN 978-83-7609-264-5
 • Hyla-Klekot L., Kokot F., Kokot S. Badania laboratoryjne - Zakres norm i interpretacja, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011, ISBN 978-83-200-4301-3

Źródła zewnętrzne

Normy laboratoryjne

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Czas rekalcynacji
Piercing

Piercing języka

Piercing języka

Czas trwania zabiegu jest krótki, trwa zwykle kilka sekund.

Słodycze

Rozsądne zakupy

Rozsądne zakupy

Umiejętne robienie zakupów pozwala zaoszczędzić pieniądze, czas i nerwy. Świadomy wybór produktów wpływa także na zdrowe odżywianie się.

Szybkie czytanie

Metody szybkiego czytania

Metody szybkiego czytania

Umiejętność szybkiego czytania można nabyć poprzez eliminacje złych przyzwyczajeń. Prawidłowe stosowanie technik czytania pozwoli zaoszczędzić cenny czas i efektywniej przyswajać wiedzę.

Ćwiczenia - rodzaje, step

Ćwiczenia dla seniorów

Ćwiczenia dla seniorów

Ćwiczenia są wskazane dla wszystkich, niezależnie od wieku. Osoby starsze, które aktywnie spędzają czas, są mniej narażone na demencję starczą, mają mniej problemów z poruszaniem się.

Zawał serca

Ochronna hipotermia

Ochronna hipotermia

Kontrolowana hipotermia znacznie pomaga prowadzić skomplikowane operacje, takie jak przeszczep serca, a także wydłużyć czas przeżycia pacjentom z zatrzymaniem krążenia. Stosuje się ją więc czasami w warunkach szpitalnych.

Sen niemowlęcia

Znaczenie snu dla rozwoju dziecka

Znaczenie snu dla rozwoju dziecka

Każdy rodzic wie, że dzieci potrzebują snu, by się zregenerować i prawidłowo rozwijać. Okazuje się jednak, że czas spędzony w objęciach Morfeusza ma znaczenie także dla wagi dziecka i zawartości tkanki tłuszczowej w jego ciele.