Czas rekalcynacji

Czas rekalcynacji jest to inaczej czas krzepnięcia osocza po uwapnieniu. Jony wapniowe są niezbędne do aktywacji kaskady procesów krzepnięcia krwi. Z tego względu dodanie do probówki z osoczem cytrynianowym chlorku wapniowego powoduje, że w wyniku aktywacji wewnątrzpochodnego układu krzepnięcia z udziałem czynników XII, XI, IX i VIII zostaje aktywowany czynnik X, a następnie dochodzi do przekształcenia nieaktywnej protrombiny (białko osocza, nieaktywna postać trombiny, II czynnik krzepnięcia krwi) w aktywną trombinę, która to z kolei powoduje przemianę fibrynogenu w fibrynę (włóknik), czyli substancję białkową, stanowiącą podstawowy składnik skrzepu krwi. Badanie czasu rekalcynacji służy właśnie do oceny wewnątrzpochodnej drogi aktywacji układu krzepnięcia. Wartości nieprawidłowe występują między innymi w przypadku osoczowych skaz krwotocznych, czyli zaburzeniach wykrzepiania krwi związanych z niedoborami różnych osoczowych czynników krzepnięcia. Ze względu na niską czułość, brak standaryzacji metody i w związku z tym niską powtarzalność wyników, a także ze względu na istnienie lepszych metod oceny układu krzepnięcia, badanie to ma obecnie raczej wartość historyczną i jest rzadko wykonywane.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Sposób oznaczania i wartości prawidłowe czasu rekalcynacji

W celu oznaczenia czasu rekalcynacji pobiera się próbkę krwi żylnej, najczęściej z żyły łokciowej. Materiałem do badania jest osocze cytrynianowe lub osocze cytrynianowe bogatopłytkowe, czyli osocze otrzymane po dodaniu próbki krwi do probówki zawierającej 3,8% roztwór cytrynianu sodu (stosunek osocza do cytrynianu powinien wynosić 9:1). Następnie do tak otrzymanego osocza dodaje się chlorek wapnia, co powoduje aktywację procesów krzepnięcia i powstanie skrzepu krwi. Czas zmierzony od dodania chlorku wapniowego do powstania skrzepu jest to właśnie czas rekalcynacji.

Prawidłowe wartości wyniku badania są uzależnione od rodzaju osocza i wynoszą:

 • 100 - 180 sekund, w przypadku osocza cytrynianowego;
 • 75 - 135 sekund, w przypadku osocza cytrynianowego bogatopłytkowego.

Do zbadania czasu rekalcynacji należy przygotować się jak do zwykłego badania krwi, to znaczy na pobranie należy zgłosić się na czczo (po co najmniej 8-godzinnej przerwie od ostatniego posiłku). Należy pamiętać, że wynik oznaczenia może być niemiarodajny w przypadku kobiet w ciąży i będących w trakcie krwawienia miesiączkowego.

Interpretacja wyników oznaczania czasu rekalcynacji

Czas rekalcynacji może ulec wydłużeniu w następujących przypadkach:

 • niedobór czynników krzepnięcia V, VIII, IX, X, XI, XII – najczęściej przyczyną ich niedoboru jest upośledzona synteza w przebiegu różnych chorób wątroby, ale może to być także wrodzony niedobór czynnika VIII (hemofilia typu A), czynnika IX (hemofilia typu B), czynnika XI (hemofilia typu C);
 • leczenie heparyną – heparyna hamuje procesy krzepnięcia krwi; w przypadku stosowania heparyny niefrakcjonowanej niezbędne jest monitorowanie układu krzepnięcia, jednak ze względu na większą czułość badania wykorzystuje się w tym celu oznaczanie APTT, a nie czas rekalcynacji;
 • krążące antykoagulanty – przeciwciała antyfosfolipidowe występujące w przypadku zespołu antyfosfolipidowego oraz tocznia rumieniowatego;
 • niski poziom fibrynogenu (dysfibrynogenemia) – również związany z upośledzeniem jego syntezy przez wątrobę;
 • zaburzenia zewnątrzpochodnego układu krążenia – aktywacja zewnątrzpochodnego mechanizmu krzepnięcia krwi występuje w wyniku kontaktu wynaczynionej krwi z uszkodzonymi tkankami; czas rekalcynacji nie jest specyficzny dla szlaku zewnątrzpochodnego; aby w przebiegu tych zaburzeń doszło do wydłużenia czasu rekalcynacji muszą być one znaczne.

Skrócenie czasu rekalcynacji występuje w przypadku stanów nadkrzepliwości krwi, ale nie ma większego znaczenia diagnostycznego. Nieprawidłowe wyniki mogą być także związane z błędem podczas oznaczania czasu rekalcynacji.

Magdalena Pikul, ponad rok temu

Bibliografia

 • Jastrzębska M. Diagnostyka laboratoryjna w hemostazie, OINPHARMA, Warszawa 2009, ISBN 978-83-61364-05-4
 • Brunzel N.A. Diagnostyka laboratoryjna, Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2010, ISBN 978-83-7609-264-5
 • Hyla-Klekot L., Kokot F., Kokot S. Badania laboratoryjne - Zakres norm i interpretacja, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011, ISBN 978-83-200-4301-3

Źródła zewnętrzne

Normy laboratoryjne

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Czas rekalcynacji
Urlop wychowawczy

Czas dla dziecka

Czas dla dziecka

Urlop wychowawczy jest kontynuacją urlopu macierzyńskiego. Jednak podczas opieki nad dzieckiem nie należy się żadne wynagrodzenie.

Piercing - początki przekłuwania, najpopularniejsze rodzaje, przeciwwskazania, ryzyko

Piercing języka

Piercing języka

Czas trwania zabiegu jest krótki, trwa zwykle kilka sekund.

Parapsychologia

Rodzaje medytacji

Rodzaje medytacji

Do medytacji niezbędne są nam spokój, puste pomieszczenie i poduszka. Należy wybrać czas i miejsce, które zapewnią odpowiednie warunki.

Planowanie płci dziecka

Mała panienka

Mała panienka

Rodzice planujący poczęcie dziewczynki powinni współżyć 2-3 dni przed owulacją. Wtedy plemniki męskie zginą, a na czas jajeczkowania pozostaną żeńskie, które zmierzą prosto do jajeczka.

Makijaż - techniki, makijaż a kształt twarzy

Bóstwo w 15 minut

Bóstwo w 15 minut

Wizażowe triki sprawią, że wykonanie perfekcyjnego makijażu twarzy przestanie trwać długo. Zaoszczędzony czas można poświęcić rodzinie i znajomym.

Depilacja i epilacja

Efekty depilacji woskiem

Efekty depilacji woskiem

Depilacja woskiem to jedna z najskuteczniejszych metod usuwania owłosienia, ponieważ rozgrzany wosk dociera głęboko, więc jest w stanie usunąć włos wraz z korzeniem. Efekty utrzymują się przez długi czas.

Migrena

Rodzaje bóli migrenowych

Rodzaje bóli migrenowych

Migrena niejedno ma imię Migrena jest bardzo uciążliwą dolegliwością. Może różnie się objawiać, a jej czas trwania nie zawsze musi być taki sam.