Trwa ładowanie...

Czekasz na wizytę u specjalisty kilka miesięcy? Sprawdź, jak ją przyspieszyć

Czekasz na wizytę u specjalisty kilka miesięcy? Sprawdź, jak ją przyspieszyć
Czekasz na wizytę u specjalisty kilka miesięcy? Sprawdź, jak ją przyspieszyć

Czas oczekiwania na wizytę u specjalisty może wynieść kilka tygodni, a nawet miesięcy. Okazuje się, że dzięki internetowi mamy możliwość przyspieszyć spotkanie ze specjalistą. Pomagają w tym wyszukiwarki on-line, za pośrednictwem których możemy łatwo i szybko znaleźć wolny termin nawet na ten sam lub kolejny dzień.

1. Nie obowiązuje rejonizacja

Im bardziej renomowany szpital lub przychodnia, tym dłuższy czas oczekiwania na wizytę (zabieg lub poradę), dłuższe kolejki. Wynika to z niedofinansowania służby zdrowia i braków kadrowych (zwłaszcza lekarzy specjalistów). Jeżeli placówka nie może udzielić pacjentowi świadczenia od razu, wpisuje go na listę osób oczekujących. W przypadku gdy termin jest zbyt odległy, nie mamy obowiązku zapisywać się do konkretnej kolejki. Przysługuje nam prawo poszukania innej placówki, z której usług będziemy mogli skorzystać wcześniej (gdzie kolejka jest krótsza). Osoby chore nie obowiązuje rejonizacja.

Możemy więc zrobić to na dwa sposoby. Po pierwsze, korzystając z usług prywatnej kliniki i samodzielnie pokrywając koszty zabiegu lub wizyty. Po drugie, znajdując placówkę publiczną, w której nie ma aż tak długich kolejek. Możemy więc skorzystać z usług innego szpitala lub przychodni w danym mieście, regionie, województwie. Najważniejsze jest to, żeby dana placówna miała kontrakt z NFZ. Jak to zrobić? Najszybciej przez internet.

2. Kolejki NFZ

Zobacz film: "Telemedycyna może zrewolucjonizować rynek usług medycznych"

Na stronie internetowej NFZ są publikowane informacje o szacunkowym czasie oczekiwania na zabieg lub poradę specjalisty (znajdziemy je w zakładce “Komunikaty dla pacjentów - kolejki oczekujących”), które pochodzą od poszczególnych jednostek. Dane te obejmują orientacyjną liczbę osób, które czekają na wizytę, jak również średni czas oczekiwania na udzielenie świadczenia.

Oprócz szpitali publicznych warto też sprawdzić ofertę placówek niepublicznych (większość ma kontrakt z NFZ, można z nich korzystać na takich samych zasadach jak z usług tych państwowych). Termin przyjęcia na zabieg lub poradę można ustalić za pośrednictwem informatora, który jest dostępny pod adresem internetowym: http://kolejki.nfz.gov.pl.

Przeczytaj także

Na tej stronie dostępna jest też informacja o średnim czasie oczekiwania (podanym w dniach) w kolejce do określonej placówki (wraz z danymi teleadresowymi) i liczbie osób oczekujących na wizytę na terenie danego województwa. Co istotne, do kolejki są wpisywane tylko osoby, które dopiero zaczynają leczenie, te, które je kontynuują, umawiają się bezpośrednio z lekarzem prowadzącym.

3. Umawianie się na wizyty on-line - zalety

Dlaczego warto umawiać się na wizyty lekarskie za pośrednictwem internetu? Przede wszystkim to oszczędność czasu i pieniędzy. Lekarze nie muszą wykonywać tylko pozornie niezbyt czasochłonnych czynności, np. przypominania o spotkaniu, które zabierają dużą część ich dnia pracy, a pacjenci mogą szybko zapisać się i odwołać wizytę, bez konieczności telefonowania. Ponadto - w przypadku lekarzy - zmniejszeniu ulegają wydatki na tradycyjną administrację.

Podsumowując: możliwość umówienia się na wizytę lekarską on-line to odpowiedź na potrzeby pacjentów, którzy coraz więcej codziennych spraw załatwiają właśnie przez internet.

Chcesz szybko i bez nerwów umówić się do lekarza? Wejdź na abcZdrowie.pl, gdzie w jednym miejscu znajdziesz specjalistów z całej Polski, sprawdzisz ceny i zakresy usług. Sprawdź, jak to działa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze