"Czerwone flagi". To pierwszy widoczny znak niewydolności serca
Zaburzenie funkcjonowania mięśnia sercowego może objawiać się na różne sposoby. Wymieniamy trzy najpopularniejsze, które powinny zasygnalizować, że czas na konsultację z lekarzem. - To są największe czerwone flagi - alarmuje kardiochirurg, dr Jeremy London.
1. Duszności podczas chodzenia
Jak podkreśla dr Jeremy London, kardiochirurg z Savannah w stanie Georgia (USA), w swoim filmie edukacyjnym opublikowanym na TikToku, jeśli zauważasz, że nawet podczas spokojnego spaceru masz problemy z oddychaniem, może to być sygnał ostrzegawczy dotyczący zdrowia serca.
Duszność pojawia się, gdy organizm nie dostaje wystarczającej ilości tlenu, co skłania do intensywniejszego, szybszego oddychania. Jak wskazuje Mayo Clinic, to objaw, który może mieć swoje źródło zarówno w problemach z sercem, jak i płucami.
Duszność może pojawić się nagle lub trwać dłużej, a jej przyczyny obejmują między innymi zawał serca, arytmię lub niewydolność serca. Jeżeli oprócz duszności zauważysz również obrzęki nóg, trudności w oddychaniu w pozycji leżącej, dreszcze, kaszel, gorączkę lub świszczący oddech, niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem.
2. Trudności w oddychaniu na leżaco
Trudności z oddychaniem, które nasilają się w pozycji leżącej, również są objawem sygnalizującym, że organizm nie funkcjonuje tak, jak powinien. Wielu osobom tymczasową ulgę przynosi podłożenie poduszek pod głowę i spanie w pozycji półleżącej. Jednak takie działanie nie rozwiązuje problemu.
Jeśli serce jest osłabione, ma trudności z pompowaniem krwi, która podczas leżenia przemieszcza się z nóg do płuc. Jest to często znak, że mięsień sercowy nie działa prawidłowo, a dokładniej, może świadczyć o niewydolności serca. W przypadku wystąpienia tego objawu, zwłaszcza jeśli towarzyszy mu ból w klatce piersiowej, kołatanie serca, świszczący oddech lub kaszel, należy udać się do specjalisty.
3. Częste obrzęki nóg
Obrzęki, czyli nagromadzenie płynów w tkankach, mogą być wynikiem słabego funkcjonowania serca. Kiedy serce nie radzi sobie z prawidłowym pompowaniem krwi, ta zaczyna gromadzić się w żyłach nóg, powodując ich puchnięcie.
Obrzęk nóg to często pierwszy widoczny znak niewydolności serca. W przypadku, gdy opuchlizna pojawia się nagle, bez wyraźnej przyczyny i towarzyszą jej takie objawy, jak ból w klatce piersiowej, problemy z oddychaniem, omdlenia, zawroty głowy lub kaszel z krwawą wydzieliną, niezbędna jest natychmiastowa interwencja medyczna.
@drjeremylondon Weak vs. Strong Heart #doctor #surgeon #hearthealth #heartsurgery #fypシ ♬ original sound - Dr. Jeremy London, MD
4. Jak sprawdzić, czy serce funkcjonuje prawidłowo?
Jeżeli zauważysz u siebie którykolwiek z wymienionych objawów, warto jak najszybciej udać się do lekarza.
- To są największe czerwone flagi - alarmuje dr London w swoim filmiku.
Po zgłoszeniu objawów, specjalista powinien przeprowadzić wywiad medyczny i badania, na czele z echokardiografią.
To badanie ultrasonograficzne, które pozwala ocenić, jak dobrze serce pompuje krew. Normalna frakcja wyrzutowa, czyli procent krwi wyrzucanej z serca przy każdym uderzeniu, wynosi od 65 proc. do 70 proc. Znaczne obniżenie tego wskaźnika może świadczyć o osłabieniu serca lub jego niewydolności.
Wczesne rozpoznanie problemu i odpowiednie leczenie mogą znacznie poprawić jakość życia i zapobiec poważnym komplikacjom zdrowotnym.
- Kondycja serca jest najważniejszym czynnikiem, który determinuje, jak pacjenci znoszą operacje lub intensywne leczenie innych chorób - podkreśla dr London.
Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.