Trwa ładowanie...

Częste bóle głowy mogą być zarówno objawem, jak i powikłaniem po COVID-19

 Ewa Rycerz
10.04.2021 12:25
Ból głowy po przebytym COVID-19 może utrzymywać się długo
Ból głowy po przebytym COVID-19 może utrzymywać się długo (123rf)

Nie tylko problemy z pamięcią, utrata węchu i smaku, ale także częste bóle głowy pojawiają się przy zakażeniu koronawirusem. Eksperci podkreślają, że dotyczą one także coraz większej liczby ozdrowieńców. - Objawy neurologiczne należą do jednych z najczęstszych w przebiegu COVID-19. Wraz z początkiem choroby obserwuje się je u ponad 40 proc. chorych, a w trakcie całej choroby odsetek ten zwiększa się dwukrotnie - wyjaśnia neurolog dr Adam Hirschfeld.

spis treści

1. Ból głowy jako powikłanie po COVID-19

Chorowałeś na COVID-19 i borykasz się z długotrwałym i silnym bólem głowy? To nie musi być typowa migrena. Neurolodzy podkreślają, że tego typu dolegliwości są jednym z najczęściej występujących powikłań neurologicznych po zakażeniu SARS-CoV-2.

Specjaliści zajmujący się leczeniem pacjentów z COVID-19 tłumaczą, że powikłania, jakie daje ta choroba, można podzielić na 3 grupy: ostre, podostre i opóźnione. Te ostatnie pojawiają się już po przechorowaniu. Ból głowy jest jednym z powikłań encefalopatycznych i należy do grupy powikłań ostrych, obok zmęczenia, osłabienia, bólu mięśni i neuralgii obwodowych. Występują zarówno w czasie trwania choroby, jak i już po jej zakończeniu.

Zobacz film: "Czy szczepionki na koronawirusa są skuteczne w przypadku nowych mutacji? Wirusolog odpowiada"

- Objawy neurologiczne należą do jednych z najczęstszych w przebiegu COVID-19. Wraz z początkiem choroby obserwuje się je u ponad 40 proc. chorych, a w trakcie całej choroby odsetek ten zwiększa się dwukrotnie. Najczęściej obserwowanymi zaburzeniami były niespecyficzne, uogólnione bóle mięśniowe, bóle głowy, zawroty głowy, zaburzenia smaku i węchu, czy encefalopatia. Objawy te stanowiły łącznie 90 proc. z obserwowanych dolegliwości neurologicznych - wyjaśnia dla WP abcZdrowie dr Adam Hirschfeld, neurolog z Oddziału Neurologii i Udarowego Centrum Medycznego HCP w Poznaniu.

Specjaliści podkreślają również, że ozdrowieńcy, którzy przeszli zakażenie nie prezentując objawów, także są narażeni na wystąpienie syndromu przewlekłego zmęczenia. Mogą u nich wystąpić zaburzenia koncentracji, pamięci czy funkcji poznawczych oraz właśnie ból głowy, nierzadko w połączeniu z zawrotami głowy czy nerwobólami.

- Bardzo ważne jest, aby nie przeoczyć zmian organicznych w strukturach mózgu. Dlatego osoby, które przeszły COVID-19 i doświadczyły ciężkich objawów neurologicznych, powinny przejść badania obrazujące. W niektórych przypadkach zakażenie SARS-CoV-2 może uaktywnić stare bądź utajone choroby. Musimy więc być bardzo czujni - podkreśla ekspert.

2. Sposoby na ból głowy

Eksperci nie wyjaśniają, jaki charakter bólu głowy powinien nas zaniepokoić oraz jak długo może się on utrzymywać. Zaznaczają, że są to kwestie zależne od organizmu.

Podkreślają jednak, by nie czekać i przyjmować środki przeciwbólowe, które uśmierzą dolegliwości. W czasie rekonwalescencji po infekcji ważny jest także odpoczynek, dobra jakość snu oraz ustabilizowany tryb życia.

Na silne bóle głowy oprócz medykamentów mogą natomiast pomóc chłodne okłady lub napary ziołowe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze