Trwa ładowanie...

Bywa mylona z reumatyzmem. Drętwienie dłoni jest pierwszym objawem

Avatar placeholder
13.08.2023 11:22
Zwróć uwagę na ręce, tak może objawiać się groźna choroba
Zwróć uwagę na ręce, tak może objawiać się groźna choroba (Getty Images)

Choroba wibracyjna, inaczej zespół wibracyjny, jest poważnym schorzeniem zawodowym, które może mieć trwały i znaczący wpływ na zdrowie oraz jakość życia. Związana jest przede wszystkim z długotrwałym i powtarzającym się narażeniem na wibracje.

spis treści

1. Czym jest choroba wibracyjna?

Choroba wibracyjna jest związana z narażeniem na wibracje, które przenoszą się na ciało poprzez ręce i ramiona lub całe ciało. Wibracje mogą powodować szereg niekorzystnych zmian w tkankach i strukturach ciała, zwłaszcza w układzie nerwowym, naczyniowym i mięśniowo-szkieletowym.

Przyczyną choroby wibracyjnej jest przede wszystkim długotrwałe i powtarzające się narażenie na wibracje w pracy. Szczególnie narażeni są na nią operatorzy ciężkiego sprzętu, drwale, kierowcy pojazdów przemysłowych, stolarze, górnicy i inne osoby, które do swojej codziennej pracy wykorzystują pilarki, szlifierki, tokarki, młoty pneumatyczne lub maszyny do szycia.

Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"

Choroba wibracyjna wpisana jest na listę chorób zawodowych.

2. Objawy choroby wibracyjnej

Pierwszymi objawami choroby wibracyjnej często są ból i drętwienie dłoni oraz palców, które mogą być nasilane przez ekspozycję na zimno. Możliwe są również zaburzenia czucia, spadek siły mięśniowej, ból stawów, a w późniejszych stadiach — zmiany w strukturze kości oraz stawów.

Zmiany te mogą prowadzić do trwałego uszkodzenia rąk, co może znacznie ograniczyć zdolność do wykonywania pracy i codziennych czynności. Początek choroby może być mylony z reumatyzmem.

Ze względu na wpływ drgań na układ nerwowy, choroba wibracyjna objawia się dodatkowo osłabieniem organizmu, zaburzeniami snu i problemami z pamięcią.

3. Jak uniknąć choroby wibracyjnej?

Ryzyko wiążące się z długotrwałym narażeniem na wibracje można zniwelować poprzez dokonywanie pomiarów wibracji (obowiązek pracodawcy), zapewnienie regularnych przerw i rotacji na danym stanowisku pracy, używanie nowoczesnych sprzętów i odpowiednie przeszkolenie (niewłaściwe ustawienie narzędzi może pogłębić drgania).

4. Zagrożenia i leczenie choroby wibracyjnej

Nieleczona choroba wibracyjna może prowadzić do trwałych uszkodzeń układu nerwowego, naczyniowego i mięśniowo-szkieletowego, co może ograniczać zdolność do pracy i wykonywania codziennych czynności.

Leczenie jest zazwyczaj skierowane na łagodzenie objawów i obejmuje farmakoterapię (np. leki przeciwbólowe, leki poprawiające krążenie), rehabilitację, a w niektórych przypadkach leczenie chirurgiczne. Kluczowym elementem jest także eliminacja lub ograniczenie narażenia na wibracje.

Choroba wibracyjna jest poważnym problemem zdrowotnym, którego nie można lekceważyć. Wczesne rozpoznanie, odpowiednie leczenie oraz zmiany w miejscu pracy mogą znacznie poprawić jakość życia osób dotkniętych tym schorzeniem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze