Trwa ładowanie...

Czopki na hemoroidy – które najlepsze?

Avatar placeholder
21.12.2022 12:44
Czopki na hemoroidy to preparat, który możemy zakupić w aptekach stacjonarnych i internetowych.
Czopki na hemoroidy to preparat, który możemy zakupić w aptekach stacjonarnych i internetowych. (Adobe Stock)

Czopki na hemoroidy to najbardziej popularne preparaty bez recepty stosowane w leczeniu żylaków odbytu. Są bardzo skuteczne, ponieważ szybko i skutecznie łagodzą dokuczliwe objawy towarzyszące chorobie hemoroidalnej. To przekłada się na komfort funkcjonowania. Jakie czopki wybrać? Jak leczyć hemoroidy?

spis treści

1. Co to są czopki na hemoroidy?

Czopki na hemoroidy to produkt leczniczy do stosowania doodbytniczego, który pomaga łagodzić objawy choroby hemoroidalnej. Ich stosowanie przynosi ulgę i pozwala normalnie funkcjonować. Jak działają?

Ponieważ czopki na hemoroidy zawierają różne substancje czynne, działają znieczulająco, ściągająco, wysuszająco oraz przeciwzapalnie, przeciwbólowo, przeciwobrzękowo i przeciwświądowo, antyseptycznie, przeciwgrzybiczo, a także nawilżająco i regenerująco.

2. Co to są hemoroidy?

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Hemoroidy to inaczej guzki krwawnicze, czyli poduszkowate naczynia żylne zlokalizowane w odbytnicy i odbycie. Kiedy dochodzi do ich znacznego powiększenia, rozpoznaje się chorobę hemoroidalną.

Jej objawem są żylaki odbytu (potocznie i powszechnie, choć błędnie, nazywane hemoroidami). To patologicznie poszerzone sploty żylne i tętniczo-żylne zlokalizowane w okolicy odbytu lub kanału odbytu i końcowej części odbytnicy.

Przyczyny powstawania hemoroidów są różne. Do najczęściej wymienianych zalicza się nieodpowiednią dietę ubogą w błonnik i płyny, siedzący, mało aktywny tryb życia, stosowanie środków przeczyszczających oraz zabiegi okolic odbytu i krocza. Nie bez znaczenia jest ciąża.

Do najczęściej występujących objawów hemoroidów zalicza się: świąd, pieczenie i ból odbytu, podrażnienie śluzówki, sączącą się wydzielinę, uczucie niepełnego wypróżnienia. Pojawienie się żylaków odbytu ma negatywny wpływ na jakość codziennego funkcjonowania.

3. Jakie czopki na hemoroidy wybrać?

Wśród czopków na hemoroidy można znaleźć leki, wyroby medyczne oraz produkty lecznicze i leki homeopatyczne. Wybierając produkt najlepszy, trzeba wziąć pod uwagę jego skład. Efektywnym działaniem cechują się zwłaszcza preparaty złożone.

Najlepsze, najsilniejsze czopki na hemoroidy zawierają takie składniki jak:

  • tanina, która ma działanie ściągające. Zmniejsza krwawienie i działa przeciwzapalnie. Tworzy warstwę ochronną na powierzchni błony śluzowej,
  • neomycyna. To antybiotyk, który niszczy bakterie,
  • związki bizmutu (zasadowy galusan bizmutu, tlenek bizmutu, oksyjodogalusan bizmutu), które tworzą warstwę ochronną na powierzchni błony śluzowej,
  • rezorcynol, który ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwpierwotniakowe i przeciwgrzybicze,
  • chlorowodorek cynchokainy, benzokainy i lidokainy. To środki znieczulające,
  • siarczan i tlenek cynku, które działają ściągająco i wysuszająco, łagodzą stan zapalny, świąd i obrzęk, wspierają regenerację tkanek,
  • balsam peruwiański, który regeneruje uszkodzony naskórek, ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Przyśpiesza regenerację tkanek,
  • kwas borny. To antyseptyk. Działa ściągająco i wysuszająco,
  • kwas hialuronowy, który hamuje krwawienie, reguluje przepuszczalność naczyń włosowatych, działa tak ze przeciwzapalnie,
  • propolis, który działa przeciwzapalnie, ogranicza rozwój drobnoustrojów oraz przyśpiesza gojenie ran i regenerację skóry,
  • rośliny i zioła, które mają działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, ściągające i regenerujące. To na przykład kłącze pięciornika, ziele krwawnika, korzeń pokrzyku, kora kasztanowca (eskulina), kwiat rumianku, ziele żarnowca, aloes, kwiat nagietka czy wąkrotka azjatycka,
  • nieaktywne kultury bakterii Escherichia coli, które stymulują miejscową odpowiedź immunologiczną.

    4. Jak leczyć hemoroidy?

Czopki na hemoroidy oraz inne metody leczenia zachowawczego stosuje się, gdy żylaki odbytu wywołują słabe lub umiarkowanie silne dolegliwości. Celem działania jest łagodzeniu dokuczliwych objawów i zmniejszanie dyskomfortu, ale i zapobieganiu postępowi choroby.

W leczeniu domowym wykorzystuje się preparaty dostępne bez recepty o działaniu przeciwzapalnym, przeciwświądowym, znieczulającym, uszczelniającym naczynia krwionośne. To nie tylko czopki na hemoroidy, ale i:

  • maść na hemoroidy bez recepty (z benzokainą, wyciągami roślinnymi: z pokrzyku wilczej jagody, janowca, krwawnika, pięciornika, kasztanowca, rumianku),
  • krem na żylaki odbytu,
  • żel na hemoroidy,
  • wkładki do krioterapii,
  • doustne preparaty z diosminą.

Pomocne są również domowe sposoby, takie jak kąpiele bądź nasiadówki w naparach z kory dębu czy rumianku. Aby złagodzić dolegliwości można również przykładać na bolące miejsca owinięte chusteczkami kostki lodu.

Ważna jest także ogólnie pojęta zmiana stylu życia, czyli zwiększenie aktywności ruchowej, dieta bogata w błonnik i dużą ilość wody, a także wyeliminowanie ostrych przypraw, alkoholu i papierosów.

Gdy stosowanie preparatów i naturalnych sposobów nie pomaga, problem pojawia się często bądź towarzyszy stale, konieczna jest wizyta u lekarza. Aby rozpoznać hemoroidy, warto udać się do proktologa, specjalisty zajmującego się chorobami jelita grubego i odbytnicy. Zdarza się, ze jedynym rozwiązanie jest wykonania zabiegu.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze