Cztery zgubne nawyki powoli wyniszczają żołądek. Nie popełniaj tych błędów
Nie tylko alkohol i papierosy szkodzą żołądkowi. Istnieje kilka innych nawyków, które sprawiają, że jest on bardziej narażony na uszkodzenie. Znajomość tych faktów pozwala uniknąć wielu chorób jak choroba wrzodowa, refluksowa czy zapalenie żołądka.
1. Zjada nerwy - zjada też żołądek. Długotrwały stres
Stres może doprowadzić do nerwicy żołądka i jelit. Jest to stan, kiedy pobudzenie psychiczne, długotrwałe napięcie i stres potrafią zmienić pracę układu trawiennego, upośledzając jego funkcję i powodując dolegliwości bólowe. Wiedzą o tym zwłaszcza osoby cierpiące na zespół jelita drażliwego, którego nasilenie jest warunkowane nerwowo.
Jeśli nie uczymy się w odpowiednim czasie opanowywać stresu, w końcu możemy nabawić się nerwicy żołądka. Na początku "motylki" lub "grzanie" poniżej przełyku może przerodzić się w mdłości, palenie, ciągłe odbijanie i biegunki. Dzieje się tak dlatego, że adrenalina i kortyzol, czyli tzw. hormony stresu, wzmagają produkcję kwasu solnego do światła żołądka. Prowadzi to najpierw do erozji błony śluzowej, a następnie może powodować uszkodzenia nabłonka żołądka. Następstwem tego jest stan zapalny żołądka, choroba wrzodowa żołądka, a z czasem może pojawić się rak żołądka.
2. Nieregularne jedzenie i kawa na pusty żołądek
Nasz żołądek to organ bardziej precyzyjny i wszechstronny niż mogłoby się uważać. Działają w nim enzymy oraz kwas, który wytwarza ze swoich ścian. Te komponenty soku żołądkowego umożliwiają trawienie, a także są mechanizmem obrony przed drobnoustrojami (odporność nieswoista). W określonych okolicznościach (podczas naszych zaniedbań zdrowia), może to obrócić się przeciwko nam.
Gdy długo po przebudzeniu nie jemy śniadania, zaczynamy dzień od napoju energetycznego albo kawy, nasz żołądek znosi to bardzo źle. Wszystko dlatego, że zaczyna wówczas nadtrawiać własną błonę śluzową. Trunki takie jak kawa lub przesłodzone, gazowane i kwaśne napoje dolewają oliwy do ognia i sprawiają, że kwas jest jeszcze bardziej stężony. Jeśli takie poranne zachowania są u nas regułą, prowadzić to może do powstania wrzodów.
3. Późne kolacje a choroba refluksowa
Szkód narobi także objadanie się tuż przed snem. Dzieje się tak, ponieważ ludzkie ciało nie jest przystosowane do trawienia w pozycji leżącej. Lepiej już jeść w pozycji półleżącej, na lewym boku. Jest to spowodowane budową otworu wspustowego żołądka oraz specyficzną krzywizną ścian tego narządu.
Gdy się najadamy i idziemy spać, soki żołądkowe mogą się cofać do przełyku i nieodwracalnie uszkadzać wpust żołądka, czego następstwem jest choroba refluksowa. Żołądek też zasługuje na odpoczynek, dlatego powinno się jeść lekki posiłek i to co najmniej 3 godziny przed snem. Odradza się posiłki tłuste na wieczór. Kwaśność soków żołądkowych podnoszą dodatkowo cukry proste, dlatego późna kolacja "na bardzo słodko" jest słabym pomysłem.
4. Od leków przeciwbólowych rozboli żołądek?
Duża część leków, które kupują Polacy, to leki przeciwbólowe dostępne bez recepty. Często też nie przestrzegamy zasad ich przyjmowania. Zbyt krótkie odstępy między dawkami, dwie tabletki zamiast jednej, bo uważamy, że cierpimy na wyjątkowo intensywny ból - takie zachowania szkodzą. Ale nie tylko wątroba, która metabolizuje leki, jest wystawiona na uszkodzenia.
Mdłości, pieczenie w żołądku, skurcze i bóle brzucha to nie zawsze stres lub dieta. Czasem winne są leki przeciwbólowe, które uszkadzają śluzówkę żołądka. Przyczyniają się one do "przebijania" się kwasu przez warstwę śluzu chroniącą żołądek, co prowadzi do poważnych chorób jak choroba wrzodowa żołądka. Dlaczego się tak dzieje? Prostaglandyny, a więc mediatory stanu zapalnego i "hormony bólu", są pośrednio odpowiedzialne za utrzymanie odpowiedniej grubości błony śluzowej żołądka. Im ich mniej, tym bardziej zagrożony jest żołądek.
Leki przeciwbólowe NLPZ należy brać według ulotki - nie przesadzać z dawką, przestrzegać odstępów między dawkami, nie mieszać z innymi przeciwbólowymi i popijać szklanką wody. Niektóre napoje mogą zmieniać siłę działania leku, a inne - dodatkowo podrażniać żołądek przez swoją słodkość, kwasowość, zawartość tauryny, kofeiny lub teiny.
Maciej Rugała, dziennikarz Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.