Czują rozdzierający ból głowy. Cierpią przede wszystkim mężczyźni
Z powodu podobieństwa do migreny, klasterowy ból głowy często pozostaje niezdiagnozowany przez lata. Brak odpowiedniej diagnozy (a przede wszystkim leczenia) może z kolei prowadzić do znacznego pogorszenia jakości życia. Jak rozpoznać klasterowy ból głowy i w jaki sposób można sobie z nim radzić?
1. Czym jest klasterowy ból głowy?
Klasterowy ból głowy, znany również jako "ból głowy Hortona", jest wyjątkowo intensywną postacią bólu głowy, który zwykle jest jednostronny – pojawia się w okolicy oka lub skroni, może promieniować do szczęki lub tyłu głowy. Pacjenci określają ten rodzaj bólu jako "rozdzierający".
Napady są gwałtowne i ostre. Mogą trwać od 15 minut do 3 godzin i często pojawiają się regularnie, nawet kilka razy dziennie. Przerwy pomiędzy kolejnymi atakami mogą trwać od kilku godzin do dwóch dni. Po pewnym czasie częstotliwość występowania ataków spada, potem mija. Zazwyczaj jednak wraca po kilku miesiącach, a cykl rozpoczyna się od nowa. Termin "klasterowy" oznacza więc, że ból jest kumulowany.
Klasterowy ból głowy jest zjawiskiem rzadko występującym, dotyczy około 0,1 proc. populacji, a wśród osób cierpiących na tę dolegliwość zdecydowanie przeważają mężczyźni. Najczęściej zaczyna się u osób między 20. a 40. rokiem życia.
Do pozostałych charakterystycznych objawów klasterowego bólu głowy należą:
- zaczerwienienie lub łzawienie oka znajdującego się po bolącej stronie głowy,
- opadająca powieka,
- zatkany nos lub katar,
- niepokój,
- zwiększona potliwość twarzy.
Do ataków bólu mogą się przyczynić alkohol, nikotyna, bodźce świetlne i niektóre rodzaje pokarmów (np. ryby i nabiał).
2. Jak radzić sobie z klasterowym bólem głowy?
Zarządzanie klasterowym bólem głowy jest wyzwaniem. Głównym celem leczenia jest złagodzenie ostrego ataku bólu i odroczenie w czasie przyszłych napadów. Osoby cierpiące na klasterowe bóle głowy powinny stosować lekarstwa przepisywane na migrenę (tryptany), a podczas ataku inhalować się czystym tlenem, który pomaga uśmierzać ból.
W niektórych przypadkach, gdy leki nie przynoszą oczekiwanej poprawy, może być rozważane leczenie chirurgiczne.
Radzenie sobie z klasterowym bólem głowy wymaga od pacjentów zdolności do zarządzania stresem i radzenia sobie z bólem. Ważne jest również utrzymanie regularnego trybu życia, unikanie czynników wyzwalających ból (np. alkoholu), regularna aktywność fizyczna i odpowiednia jakość snu.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.