Czujesz w ustach? Może świadczyć o zbliżającym się udarze mózgu
Suchość w jamie ustnej może być wynikiem odwodnienia, kaca, stosowanych leków lub palenia papierosów. Jednak objaw ten może również wskazywać na istnienie aż pięciu poważniejszych schorzeń. Na co zwrócić uwagę?
1. Pięć chorób
Suchość w ustach może wystąpić w wyniku upałów, spożycia alkoholu poprzedniego wieczoru lub przyjmowania niektórych leków. Często nie zwracamy uwagi na stan naszej śliny, gdyż ilość jej może się różnić - czasem jest jej więcej, czasem mniej. Wpływ ma na to również nasz wiek.
"Starzenie się wpływa na gruczoły ślinowe i zmienia ilość (szybkość przepływu) i jakość (np. skład jonów i białek, reologię, trybologię) śliny. W związku z tym osoby starsze mogą cierpieć na suchość w ustach, zaburzenia smaku i słabą higienę jamy ustnej, co znacznie wpływa na jakość ich życia" - czytamy w badaniu opublikowanym w "Journal of Texture Studies".
Jednakże suchość w ustach nie zawsze jest tylko wynikiem wieku, chrapania czy kaca. Może być objawem wielu poważnych schorzeń, takich jak:
- cukrzyca,
- udar mózgu,
- zakażenie HIV,
- choroba Alzheimera,
- zespół Sjögrena.
2. Wskazana wizyta u dentysty
Najczęściej umawiamy się na wizytę u dentysty z powodu bólu zęba, jednak na fotelu stomatolog może zauważyć także objawy chorób niezwiązanych z uzębieniem.
- Kiedy odwiedzasz dentystę, dbamy nie tylko o twoje zdrowie jamy ustnej. Jesteśmy również przeszkoleni w zakresie wykrywania pewnych szerszych problemów związanych z ogólnym stanem zdrowia. Ważne jest, aby uważnie obserwować własne zdrowie, a jeśli zauważysz utrzymujące się objawy suchości w ustach, musisz zwrócić na to uwagę swojemu lekarzowi rodzinnemu - wyjaśnił w rozmowie z "Mirror" dr Azad Eyrumlu.
Utrzymująca się suchość w ustach może często wskazywać, że coś niepokojącego dzieje się w organizmie.
- Suchość w ustach może być oznaką, że coś jest nie w porządku w innym miejscu. Może to objawiać się takimi objawami, jak uczucie lepkości w ustach, suchość lub ból gardła, trudności w żuciu lub połykaniu, a nawet nieświeży oddech. Niektóre schorzenia, takie jak udar, cukrzyca lub choroba Alzheimera, mogą objawiać się w ten sposób, podczas gdy objawy te mogą być również wskaźnikiem zaburzeń autoimmunologicznych, takich jak HIV lub zespół Sjogrena - mówi dr Eyrumlu.
Paula Jakubasik, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.