Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: mgr Magdalena Rachubińska

Czy imię może skrzywdzić?

 Monika Suszek
20.07.2020 15:35
Czy imię może skrzywdzić?
Czy imię może skrzywdzić? (Shutterstock)

Brajan, Samanta, Pamela, Kasandra, Izaura - czy takie imię może dyskryminować wśród grupy rówieśników? Okazuje się, że może być źródłem żartów i przykrych komentarzy ze strony dzieci. Przekonała się o tym mama Brajana i Pameli, która zamieściła w sieci poruszający list.

Każdy rodzic chce, żeby jego dziecko było wyjątkowe. Pytanie tylko, jak sprawić, żeby tak też się stało? Opiekunowie uwielbiają sięgać po nietypowe imiona, licząc na to, że życie ich pociech będzie równie niezwykłe. Rodzice chcą, żeby dziecko było oryginalne, by miało życie jak z bajki, dlatego sięgają po imiona niespotykane.

Oto najrzadsze imiona dla dzieci
Oto najrzadsze imiona dla dzieci [7 zdjęć]

Imię, jakie nadamy dziecku może mieć wpływ na jego osobowość i poczucie wartości. To nie wszystko. Może

zobacz galerię

1. Imię musi się wyróżniać?

Zbyt oryginalne imię to ogromny problem dla malucha. Najtrudniej jest w przedszkolu i szkole podstawowej, gdy dziecko potrzebuje przynależeć do grupy rówieśniczej. A ta potrafi być okrutna i odrzucać osoby niepasujące do reszty choćby z powodu imienia. Można tu przytoczyć historię pani Ilony, która w obronie (imion) swoich dzieci wystosowała list otwarty. Po publikacji w serwisie wykop.pl, w sieci pojawiły się dziesiątki komentarzy. Dzieci pani Ilony noszą imiona Brajan i Pamela. W liście możemy przeczytać:

Zobacz film: "Obcojęzyczne imiona dla dzieci"

"Mój syn ma osiem lat i bardzo cierpi z powodu szyderstw i złośliwych uwag na temat swojego imienia. Koledzy i koleżanki ze szkoły są bezlitośni. Przykro jest mi to mówić, ale nauczyciele także. Poza tym nie tylko środowisko szkolne dopuszcza się uszczypliwości wobec Brajanka. Wszędzie, gdzie tylko musi podać swoje imię, spotyka się ze złośliwymi uśmiechami i niedowierzaniem.[...] Niestety moja interwencja nie zawsze jest możliwa. Spośród złośliwych komentatorów najgorsze są chyba inne dzieciaki. Niektóre nie chcą się bawić z synem i przezywają go paskudnie.” - czytamy w liście.

Co więcej, dziecko spotyka się z szyderstwem i kpinami ze strony nie tylko rówieśników:

"Cały czas spotykam się z opinią, że imię Brajan jest nadawane tylko w rodzinach patologicznych, w których rodzice są niewykształceni i zaniedbują swoje dzieci. [...] Może nie mam wyższego wykształcenia, ale nie uważam się za ignorantkę, a już na pewno nie za patologię społeczną. Pracuję w sklepie odzieżowym, a mój mąż pełni funkcję kierowniczą. Jesteśmy normalną rodziną. Nie pijemy, nie zaniedbujemy dzieci, nie należymy też do biednej warstwy społeczeństwa.

Córka ma na imię Pamela i czasami też widzę krzywe uśmieszki ludzi w odpowiedzi na to, jak ją przedstawiam. Ale nie ukrywam, że w przypadku syna jest o wiele gorzej. Brajan wielokrotnie wracał ze szkoły z płaczem i mówił, że ma brzydkie imię. Tłumaczyłam mu i pocieszałam go, że wcale tak nie jest i to zachowanie jego rówieśników aż się prosi o uwagę. Niestety nie na wiele się to zdało. Doszło nawet do tego, że Brajan poprosił nas, żebyśmy zmienili mu imię na Bartek i tak go nazywali" - pisze mama.

Sprawdź koniecznie:

Zmień nas! Jakcy powinniśmy być?

2. Dlaczego dzieci dokuczają innym?

- Dzieci bywają "okrutne", bo są autentyczne - mowi psycholog dr Anna Siudem. - Dziecko wszystkie emocje, zarówno pozytywne jak i negatywne, wyraża bezpośrednio. Dziecko patrzy na świat i opisuje to, co widzi, często naśladuje w tym dorosłych. Poza tym dzieci lubią sytuacje znane. To kojarzy im się z bezpieczeństwem. Jeżeli mają do czynienia z niespotykanym imieniem, może to skutkować złośliwymi uwagami z ich strony - mówi psycholog dr Anna Siudem.

Warto, by rodzice zastanowili się dwa razy zanim wybiorą "egzotyczne" imię. Zbyt oryginalne to ogromny problem dla malucha.

- Każdy z nas chce być lubiany i szanowany. Społeczeństwo poprzez swoją akceptację bądź negatywną ocenę często daje nam obraz nas samych. Jeżeli mamy do czynienia z osobą dojrzałą, ocena społeczna pozwoli mu poprawić swoje błędy. Inaczej jest u dzieci. Dla dziecka grupa rówieśnicza jest najważneijsza. Zrobi wszystko, by uzyskać aprobatę społeczną swojego środowiska. Jeżeli zabraknie akceptacji, w przyszłości mogą pojawić się konsekwencje w postaci: lęku przed nowymi sytuacjami, alienacji, mniejszej kreatywności - mówi Siudem.

Sprawdź koniecznie:

Stefan, Tomek a może Artur?Jakie imię wybrać dla syna?

3. Imiona, które Polacy najchętniej nadają swoim dzieciom

Nie da się ukryć, że rodzice wybierają imię ze względu na rodzinną tradycję lub na panującą modę. Ministerstwo Cyfryzacji prowadzi szczegółową listę imion najczęściej i najrzadziej wybieranych. W ubiegłym roku córkom najczęściej nadawano imię Zuzanna, a chłopcom Antoni. Najmniejszym powodzeniem cieszyły się imiona: Aida i Tom. O czym warto pamiętać przy wyborze imienia dla dziecka?

- Imię będzie wizytówką w przyszłości. Lepiej dwa razy się zastanowić przed ostateczną decyzją niż skazać dziecko na alienację przez rówieśników - podsumowuje psycholog dr Anna Siudem.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze