Trwa ładowanie...

Leczenie lęków

Każdy z nas czegoś się boi. Jedni mają lęk wysokości, inni boją się pająków (arachnofobia), a jeszcze inni – małych pomieszczeń (klaustrofobia). Lęk definiowany jest jako negatywny stan emocjonalny, pojawiający się w sytuacji zagrożenia. Lęk jest procesem wewnętrznym i nie wiąże się z bezpośrednim zagrożeniem czy bólem. Czy można wygrać z lękiem? Owszem, można, ale musi to być skok na głęboką wodę. Istnieje wiele specjalistycznych metod walki z lękami, które stosuje się w psychoterapii, jak i doraźnych sposobów na redukcję nieuzasadnionych obaw, jakich doświadcza się na co dzień.

1. Metody walki z lękiem

Metody walki z lękiem w dużej mierze wywodzą się z podejścia behawiorystycznego w psychologii. Behawioryzm obstaje przy twierdzeniu, że reakcje człowieka są wynikiem uczenia się. Skoro człowiek nauczył się czegoś bać, należy go tego oduczyć. Oto metody walki z lękami.

 • Desensytyzacja – pierwszym i podstawowym krokiem w walce z fobią jest oswojenie się z wrogiem, tzw. odwrażliwienie. Polega ono na oswajaniu się z rzeczą lub sytuacją, która wzbudza w nas lęk. Można zastosować metodę małych kroczków, tzn. zacząć od małego pieska, jeżeli ktoś boi się psów. Metoda ta może być wykonana w wyobraźni. Jest tylko jeden warunek – osoba wykonująca takie ćwiczenie musi mieć plastyczną wyobraźnię.
 • Terapia implozywna – polega na intensywnym i długotrwałym oddziaływaniu bodźca, który wywołuje u człowieka lęk. Terapia ma na celu przekonanie człowieka, że kontakt z bodźcem, który wywołuje lęk, nie jest taki straszny, jak się wcześniej wydawało.
 • Pamiętaj - aby przezwyciężyć lęk, musisz mieć kontakt z bodźcem, który go wywołuje. W innym przypadku lęk nie zniknie. Uwolnienie się od lęku jest bardzo ważne – nawet, jeżeli lęk z pozoru wydaje się niegroźny dla naszej psychiki.
 • Lęk może być spowodowany depresją, a wtedy najlepszą metodą leczenia jest psychoterapia, najlepiej psychoterapia behawioralno-poznawcza.

Zobacz film: "Depresja - przyczyny"

2. Sposoby radzenia sobie z lękiem

Nie każda osoba jest gotowa na terapię, wtedy można zastosować inne sposoby walki z fobią. Do takich sposobów należą:

 • bliskość drugiej osoby – jeżeli znajdujemy się w sytuacji, która wzbudza w nas lęk, poprośmy kogoś bliskiego o towarzystwo. Lęk na pewno będzie wtedy mniejszy;
 • umiejętność relaksacji – jest bardzo ważna w walce z lękiem. Kiedy napada nas fobia, musimy się postarać zrelaksować, a lęk sam odejdzie;
 • metoda EDMR – „odwrażliwianie za pomocą ruchów oczu”. Według badań, metoda ta redukuje negatywne emocje, a polega ona na żwawym poruszaniu oczu w górę, w dół i na ukos;
 • odwrócenie uwagi od bodźca wywołującego lęk – jest bardzo dobrym sposobem na walkę z fobią. Przykładowo osobom, które boją się publicznie występować, zaleca się, aby nie patrzyli na publiczność;
 • obserwacja ludzi, którzy się boją – dzięki temu człowiek przekonuje się, że nie ma czego się bać, że innym nic się nie dzieje w czasie np. publicznego wystąpienia. Obserwacja pomaga przezwyciężyć lęk również przez naśladowanie osoby, która się nie boi.

Jeżeli metody są nieskuteczne, a fobia jest na tyle uciążliwa, że utrudnia funkcjonowanie człowieka w społeczeństwie, stosuje się leczenie farmaceutyczne. Fobia może być związana z nieprawidłową pracą mózgu. Leki przywracają równowagę biochemiczną, a stan osoby cierpiącej na fobię ulega poprawie. Lęki można przezwyciężyć. Wystarczy tylko trochę dobrej chęci, zaparcia i odwagi. Jeżeli boisz się wysokości, pająków (arachnofobia) czy innych rzeczy, to nie czekaj, tylko zwalcz swój lęk, aby później śmiać się ze swoich irracjonalnych obaw.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Mgr Kamila Drozd
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza