Trwa ładowanie...

Leczenie lęków

Każdy z nas czegoś się boi. Jedni mają lęk wysokości, inni boją się pająków (arachnofobia), a jeszcze inni – małych pomieszczeń (klaustrofobia). Lęk definiowany jest jako negatywny stan emocjonalny, pojawiający się w sytuacji zagrożenia. Lęk jest procesem wewnętrznym i nie wiąże się z bezpośrednim zagrożeniem czy bólem. Czy można wygrać z lękiem? Owszem, można, ale musi to być skok na głęboką wodę. Istnieje wiele specjalistycznych metod walki z lękami, które stosuje się w psychoterapii, jak i doraźnych sposobów na redukcję nieuzasadnionych obaw, jakich doświadcza się na co dzień.

Zobacz film: "Depresja - przyczyny"

1. Metody walki z lękiem

Metody walki z lękiem w dużej mierze wywodzą się z podejścia behawiorystycznego w psychologii. Behawioryzm obstaje przy twierdzeniu, że reakcje człowieka są wynikiem uczenia się. Skoro człowiek nauczył się czegoś bać, należy go tego oduczyć. Oto metody walki z lękami.

  • Desensytyzacja – pierwszym i podstawowym krokiem w walce z fobią jest oswojenie się z wrogiem, tzw. odwrażliwienie. Polega ono na oswajaniu się z rzeczą lub sytuacją, która wzbudza w nas lęk. Można zastosować metodę małych kroczków, tzn. zacząć od małego pieska, jeżeli ktoś boi się psów. Metoda ta może być wykonana w wyobraźni. Jest tylko jeden warunek – osoba wykonująca takie ćwiczenie musi mieć plastyczną wyobraźnię.
  • Terapia implozywna – polega na intensywnym i długotrwałym oddziaływaniu bodźca, który wywołuje u człowieka lęk. Terapia ma na celu przekonanie człowieka, że kontakt z bodźcem, który wywołuje lęk, nie jest taki straszny, jak się wcześniej wydawało.
  • Pamiętaj - aby przezwyciężyć lęk, musisz mieć kontakt z bodźcem, który go wywołuje. W innym przypadku lęk nie zniknie. Uwolnienie się od lęku jest bardzo ważne – nawet, jeżeli lęk z pozoru wydaje się niegroźny dla naszej psychiki.
  • Lęk może być spowodowany depresją, a wtedy najlepszą metodą leczenia jest psychoterapia, najlepiej psychoterapia behawioralno-poznawcza.

2. Sposoby radzenia sobie z lękiem

Nie każda osoba jest gotowa na terapię, wtedy można zastosować inne sposoby walki z fobią. Do takich sposobów należą:

  • bliskość drugiej osoby – jeżeli znajdujemy się w sytuacji, która wzbudza w nas lęk, poprośmy kogoś bliskiego o towarzystwo. Lęk na pewno będzie wtedy mniejszy;
  • umiejętność relaksacji – jest bardzo ważna w walce z lękiem. Kiedy napada nas fobia, musimy się postarać zrelaksować, a lęk sam odejdzie;
  • metoda EDMR – „odwrażliwianie za pomocą ruchów oczu”. Według badań, metoda ta redukuje negatywne emocje, a polega ona na żwawym poruszaniu oczu w górę, w dół i na ukos;
  • odwrócenie uwagi od bodźca wywołującego lęk – jest bardzo dobrym sposobem na walkę z fobią. Przykładowo osobom, które boją się publicznie występować, zaleca się, aby nie patrzyli na publiczność;
  • obserwacja ludzi, którzy się boją – dzięki temu człowiek przekonuje się, że nie ma czego się bać, że innym nic się nie dzieje w czasie np. publicznego wystąpienia. Obserwacja pomaga przezwyciężyć lęk również przez naśladowanie osoby, która się nie boi.

Jeżeli metody są nieskuteczne, a fobia jest na tyle uciążliwa, że utrudnia funkcjonowanie człowieka w społeczeństwie, stosuje się leczenie farmaceutyczne. Fobia może być związana z nieprawidłową pracą mózgu. Leki przywracają równowagę biochemiczną, a stan osoby cierpiącej na fobię ulega poprawie. Lęki można przezwyciężyć. Wystarczy tylko trochę dobrej chęci, zaparcia i odwagi. Jeżeli boisz się wysokości, pająków (arachnofobia) czy innych rzeczy, to nie czekaj, tylko zwalcz swój lęk, aby później śmiać się ze swoich irracjonalnych obaw.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.