Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Małgorzata Oktawiec

Czy impotencja może mieć wpływ na płodność?

 Agnieszka Gotówka
24.02.2020 14:54
impotencja a płodność
impotencja a płodność (istock)

Zaburzenia erekcji nie świadczą o niepłodności, ale w sposób nierozerwalny łączą się z tematem starań o dziecko. Co powinno się wiedzieć na ten temat?

Zaburzenia erekcji nie muszą świadczyć o niepłodności
Zaburzenia erekcji nie muszą świadczyć o niepłodności

W literaturze specjalistycznej zaburzenia erekcji definiuje się jako niezdolność uzyskania i utrzymania wzwodu członka wystarczającego do odbycia satysfakcjonującego stosunku seksualnego. Przyczyn problemu jest bardzo dużo.

1. Niepłodność a zaburzenia erekcji

W Polsce ponad milion par ma problem z płodnością. Długie starania o potomka są bardzo stresujące. Seks przestaje być aktem miłości. To z kolei negatywnie wpływa na psychikę i osłabia relację. W efekcie u mężczyzn pojawić się mogą zaburzenia erekcji. W takiej sytuacji zapłodnienie jest utrudnione, wręcz niemożliwe. Mężczyźni ponadto czują na sobie dużą presję i odpowiedzialność, co z kolei odbija się na ich psychice.

2. Przyczyny zaburzeń erekcji

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Najczęstszą przyczyną zaburzeń wzwodu są choroby ogólnoustrojowe. Mogą być jednym z pierwszych objawów zaburzeń krążenia, miażdżycy, cukrzycy i chorób tarczycy. Często są też wynikiem złego stylu życia: diety bogatej w tłuszcze, małej aktywności fizycznej, stosowania używek (alkoholu, papierosów, narkotyków).

Najlepiej jest nie szukać przyczyny samodzielnie, lub – co gorsze – zupełnie bagatelizować problem, ale skonsultować się ze specjalistą. Lekarz pierwszego kontaktu może zlecić cały wachlarz badań laboratoryjnych, które pomogą wykryć chorobę podstawową. Gdy zostanie rozpoznana i odpowiednio leczona, powrót do pełnej sprawności seksualnej jest najczęściej tylko kwestią czasu.

Jednak gdy mężczyzna okaże się zdrowy, a zaburzenia erekcji nadal będą stanowić problem, warto skorzystać z pomocy psychologa. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy starania o dziecko przez długi czas są nieskuteczne. Rozmowa ze specjalistą może pomóc wzmocnić relację w związku. Warto również zadbać o siebie i swój komfort psychiczny. To niezwykle ważne, bo chroniczne zmęczenie i stres mogą znacznie osłabić libido i być przyczyną niepowodzeń w sypialni.

3. Leczenie zaburzeń erekcji a płodność

Można również wspomóc się środkami farmakologicznymi. Nie należy ich jednak kupować z nieznanego źródła. Bezpieczne są jedynie specyfiki sprzedawane w aptece. Najlepiej o ich stosowaniu porozmawiać z lekarzem lub farmaceutą – pomogą wybrać odpowiedni preparat i omówią kwestię ewentualnych przeciwwskazań. W leczeniu zaburzeń erekcji stosuje się m.in. syldenafil, silny wybiórczy inhibitor fosfodiesterazy typu 5 (PDE5).

Substancję tę zawiera m.in. MaxOn Active, lek dostępny w aptekach bez recepty. Wspomaga rozkurcz mięśni gładkich w ciałach jamistych, powodując zwiększenie napływu krwi do prącia. Jest skuteczny w sytuacji, gdy problemy z erekcją związane są z czynnikami psychicznymi lub neurologicznymi. Może być stosowany w czasie starania się o potomka, gdy problemy ze wzwodem uniemożliwiają odbycie stosunku.

Zaburzenia erekcji nadal pozostają tematem tabu, mimo iż dotyczą wielu mężczyzn. Zdarza się, że o swoich problemach nie rozmawiają nawet z partnerką, co z kolei może przyczynić się do powstania poważnego konfliktu. To rodzi frustracje i nieporozumienia. Warto sobie uświadomić, że problem sam nie zniknie. Można spróbować sobie pomóc, ale zawsze należy to robić rozsądnie.

Partnerem artykułu jest MaxOn Active

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze