Trwa ładowanie...

Czy impotencja może mieć wpływ na płodność?

Zaburzenia erekcji nie świadczą o niepłodności, ale w sposób nierozerwalny łączą się z tematem starań o dziecko. Co powinno się wiedzieć na ten temat?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym są zaburzenia erekcji?"

Zaburzenia erekcji nie muszą świadczyć o niepłodności
Zaburzenia erekcji nie muszą świadczyć o niepłodności

W literaturze specjalistycznej zaburzenia erekcji definiuje się jako niezdolność uzyskania i utrzymania wzwodu członka wystarczającego do odbycia satysfakcjonującego stosunku seksualnego. Przyczyn problemu jest bardzo dużo.

1. Niepłodność a zaburzenia erekcji

W Polsce ponad milion par ma problem z płodnością. Długie starania o potomka są bardzo stresujące. Seks przestaje być aktem miłości. To z kolei negatywnie wpływa na psychikę i osłabia relację. W efekcie u mężczyzn pojawić się mogą zaburzenia erekcji. W takiej sytuacji zapłodnienie jest utrudnione, wręcz niemożliwe. Mężczyźni ponadto czują na sobie dużą presję i odpowiedzialność, co z kolei odbija się na ich psychice.

2. Przyczyny zaburzeń erekcji

Najczęstszą przyczyną zaburzeń wzwodu są choroby ogólnoustrojowe. Mogą być jednym z pierwszych objawów zaburzeń krążenia, miażdżycy, cukrzycy i chorób tarczycy. Często są też wynikiem złego stylu życia: diety bogatej w tłuszcze, małej aktywności fizycznej, stosowania używek (alkoholu, papierosów, narkotyków).

Najlepiej jest nie szukać przyczyny samodzielnie, lub – co gorsze – zupełnie bagatelizować problem, ale skonsultować się ze specjalistą. Lekarz pierwszego kontaktu może zlecić cały wachlarz badań laboratoryjnych, które pomogą wykryć chorobę podstawową. Gdy zostanie rozpoznana i odpowiednio leczona, powrót do pełnej sprawności seksualnej jest najczęściej tylko kwestią czasu.

Jednak gdy mężczyzna okaże się zdrowy, a zaburzenia erekcji nadal będą stanowić problem, warto skorzystać z pomocy psychologa. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy starania o dziecko przez długi czas są nieskuteczne. Rozmowa ze specjalistą może pomóc wzmocnić relację w związku. Warto również zadbać o siebie i swój komfort psychiczny. To niezwykle ważne, bo chroniczne zmęczenie i stres mogą znacznie osłabić libido i być przyczyną niepowodzeń w sypialni.

3. Leczenie zaburzeń erekcji a płodność

Można również wspomóc się środkami farmakologicznymi. Nie należy ich jednak kupować z nieznanego źródła. Bezpieczne są jedynie specyfiki sprzedawane w aptece. Najlepiej o ich stosowaniu porozmawiać z lekarzem lub farmaceutą – pomogą wybrać odpowiedni preparat i omówią kwestię ewentualnych przeciwwskazań. W leczeniu zaburzeń erekcji stosuje się m.in. syldenafil, silny wybiórczy inhibitor fosfodiesterazy typu 5 (PDE5).

Substancję tę zawiera m.in. MaxOn Active, lek dostępny w aptekach bez recepty. Wspomaga rozkurcz mięśni gładkich w ciałach jamistych, powodując zwiększenie napływu krwi do prącia. Jest skuteczny w sytuacji, gdy problemy z erekcją związane są z czynnikami psychicznymi lub neurologicznymi. Może być stosowany w czasie starania się o potomka, gdy problemy ze wzwodem uniemożliwiają odbycie stosunku.

Zaburzenia erekcji nadal pozostają tematem tabu, mimo iż dotyczą wielu mężczyzn. Zdarza się, że o swoich problemach nie rozmawiają nawet z partnerką, co z kolei może przyczynić się do powstania poważnego konfliktu. To rodzi frustracje i nieporozumienia. Warto sobie uświadomić, że problem sam nie zniknie. Można spróbować sobie pomóc, ale zawsze należy to robić rozsądnie.

Partnerem artykułu jest MaxOn Active

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.