Trwa ładowanie...

Czy jesteś pewna, że nie popełniasz tych powszechnych błędów antykoncepcyjnych?

Avatar placeholder
26.11.2018 09:10
Czy jesteś pewna, że nie popełniasz tych powszechnych błędów antykoncepcyjnych?
Czy jesteś pewna, że nie popełniasz tych powszechnych błędów antykoncepcyjnych? (Grafika / Shutterstock)

Chociaż antykoncepcja powoli przestaje być tematem tabu, w dalszym ciągu nie wiemy o niej dostatecznie dużo. Zawierzanie obiegowym mitom czy też zwykła ignorancja w wielu przypadkach odpowiadają za nieskuteczność wybranej metody. Oto najbardziej powszechne błędy, jakie popełniamy, stosując środki zapobiegające zapłodnieniu.

Mity dotyczące antykoncepcji
Mity dotyczące antykoncepcji [10 zdjęć]

Istnieje wiele plotek i mitów dotyczących stosowania poszczególnych metod antykoncepcji. Warto wiedzieć,

zobacz galerię

1. Niewłaściwa metoda

Wybór odpowiedniego sposobu zabezpieczenia uzależniony jest od wielu czynników. Predyspozycje naszego ciała, a także stosunek do określonej metody decydują nie tylko o komforcie, ale i o skuteczności naszych działań. Decyzja o antykoncepcji powinna zostać poprzedzona szczerą rozmową z ginekologiem, który – znając nasze możliwości i ograniczenia – zaproponuje najlepsze rozwiązanie.

2. Nieodpowiedni lubrykant

Osoby preferujące zabezpieczenie mechaniczne często decydują się na stosowanie środków nawilżających, mających ułatwić zbliżenie. Zanim dokonamy zakupu, poświęćmy choć chwilę na przeczytanie etykiety z zawartością lubrykantu. Nie zaleca się preparatów produkowanych na bazie substancji oleistych, które mogą osłabiać działanie lateksowej prezerwatywy. Lepiej wybrać żele wodne lub silikonowe.

3. Zbyt wczesne usunięcie gąbki

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Kobiety często nie zdają sobie sprawy z tego, że gąbka antykoncepcyjna nie powinna być usuwana zaraz po stosunku. Po założeniu należy pozostawić ją na miejscu przez około 12 godzin (niezależnie od liczby zbliżeń) liczonych od momentu, w którym doszło do wytrysku. Bez obaw – nasączona preparatem plemnikobójczym nie przestanie działać.

4. Niewłaściwy rozmiar prezerwatywy

Dobór właściwego rozmiaru prezerwatywy to bardzo istotna kwestia
Dobór właściwego rozmiaru prezerwatywy to bardzo istotna kwestia

To z kolei jeden z najbardziej powszechnych błędów popełnianych przez panów, którzy zwykle wybierają zbyt duże prezerwatywy. Niezależnie od tego, czy taki błąd wynika z nieświadomości, czy z próby dowartościowania męskiego ego, lepiej starać się go unikać. Zsuwająca się prezerwatywa nie tylko negatywnie odbija się na komforcie kochanków, ale zwiększa ryzyko ciąży.

5. Otwieranie opakowania prezerwatywy ostrym narzędziem

…lub zębami, co zapewne zdarza się jeszcze częściej, to drobnostka, która miewa wielkie konsekwencje. Próba pośpiesznego przegryzienia stawiającej opór folii, może skończyć się uszkodzeniem prezerwatywy. Nawet minimalne naruszenie jej struktury sprawia, że staje się ona bezużyteczna. Lepiej na moment złapać oddech i zrobić to z należytą uwagą.

6. Nieprawidłowe zakładanie prezerwatywy

Choć rzecz wydaje się raczej mało skomplikowana, niektórzy z panów nie do końca wiedzą, jak robić to poprawnie. Zakładamy ją w czasie wzwodu, uważając, by nie doszło do uszkodzenia jej powierzchni paznokciem lub biżuterią. Pamiętajmy, by zbiorniczek na szczycie nie był wypełniony powietrzem (należy go zacisnąć w czasie zakładania), gdyż może to skutkować pęknięciem prezerwatywy w trakcie stosunku. Jeśli nie chcemy założyć jej na lewą stronę, postarajmy się jej wcześniej nie rozwijać.

7. Zbyt późne założenie prezerwatywy

Ponad połowa par przyznaje, że po prezerwatywę sięga w momencie, kiedy miłosne igraszki są na całkiem zaawansowanym poziomie i między partnerami doszło już do bezpośredniego kontaktu. Odkładanie momentu jej założenia, choć z pewnością przyjemne, nie działa na naszą korzyść. Mężczyzna powinien mieć ją na sobie przez cały czas trwania stosunku.

8. Przeterminowana prezerwatywa

Zastanówmy się, ile razy stojąc przed wyborem prezerwatywy, zerknęliśmy na umieszczony na opakowaniu termin ważności. Ta – wydawać by się mogło – błahostka okazuje się jedną z najczęstszych przyczyn nieplanowanych ciąż. Pamiętajmy, że okres ważności mija szybciej, kiedy prezerwatywa ma dodatkowe funkcje, np. chłodzącą czy rozgrzewającą.

9. Niewłaściwe przechowywanie prezerwatywy

Trzymanie prezerwatywy w tylnej kieszeni spodni czy w portfelu także naraża jej skuteczność na szwank. Wystawiona na działanie wysokich temperatur i wilgoci zaczyna stopniowo tracić swoje ochronne właściwości. O wiele lepszym pomysłem jest zaopatrzenie się w niewielkie, dyskretne etui, które zawsze można mieć przy sobie.

10. Zbyt szybkie rozpoczęcie stosunku

Stosunek nie powinien być rozpoczęty zbyt szybko
Stosunek nie powinien być rozpoczęty zbyt szybko

Choć mężczyźni właściwie mogą się bez niej obyć, dla kobiet jest to bardzo ważny element aktu miłosnego. Gra wstępna, bo o niej mowa, nie tylko pomaga rozbudzić zmysły, ale zdecydowanie ułatwia zbliżenie, umożliwiając odpowiednie nawilżenie okolic intymnych. W sytuacji, kiedy kobieta nie jest jeszcze gotowa, silne tarcie może doprowadzić do pęknięcia prezerwatywy.

11. Ponowne zbliżenie po zdjęciu prezerwatywy

Rozpalone do czerwoności zmysły nie lubią słuchać chłodnego głosu rozumu, jednak czasem warto zafundować sobie kubeł zimnej wody. Kontynuowanie stosunku po zdjęciu zużytej prezerwatywy nie jest najlepszym pomysłem. Na ciele mężczyzny pozostają bowiem resztki nasienia, więc nawet jeśli nie dojdzie do ponownego szczytowania, plemniki mogą podołać rzuconemu im wyzwaniu.

12. Zbyt późne naklejenie plastra

Stosowanie plastra hormonalnego jest świetnym wyjściem dla tych, którzy nie mają głowy do pamiętania o tabletkach. Nie oznacza to jednak, że możemy pozwolić sobie na zaniedbania. Zapominając o naklejeniu go po tygodniowej przerwie, znacznie zwiększamy ryzyko zajścia w ciążę. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji w ciągu kolejnego tygodnia zaleca się używanie dodatkowego zabezpieczenia.

13. Ignorowanie odklejającego się plastra

Delikatnie zagięcie rogów plastra nie wpływa na jego skuteczność, jednak sprawa się komplikuje, kiedy odczepi się większy fragment. Owszem, możemy przykleić go ponownie, ale tylko wówczas, gdy oderwał się nie później niż dobę po aplikacji. Jeśli natomiast minęło więcej niż 24 godziny, należy przykleić nowy, najlepiej w innym miejscu.

14. Palenie papierosów

O tym, jak szkodliwy jest nikotynizm, nie trzeba nikogo przekonywać. Na długiej liście spustoszeń, jakie sieje w organizmie, znajduje się ryzyko uszkodzeń naczyniowych i powikłania zatorowo-zakrzepowe. Niewiele osób wie, że dolegliwości te mogą być także skutkiem ubocznym zażywania dwuskładnikowych pigułek antykoncepcyjnych. Z tego względu Światowa Organizacja Zdrowia nie zaleca stosowania antykoncepcji hormonalnej kobietom po 35. roku życia, które są uzależnione od nikotyny.

15. Brak konsekwencji w zażywaniu pigułki

Stosowanie pigułek antykoncepcyjnych musi być regularne
Stosowanie pigułek antykoncepcyjnych musi być regularne

Pominięcie jednej lub dwóch pigułek to błąd bardzo często popełniany przede wszystkim przez kobiety, które dopiero zaczynają stosować antykoncepcję doustną. Niestety zdecydowanie osłabia to skuteczność metody, której poziom normuje się dopiero po upływie tygodnia, pod warunkiem, że w tym czasie będziemy zażywać je regularnie o dokładnie wyznaczonej porze. W ciągu tych siedmiu dni konieczne jest używanie prezerwatywy.

16. Wymioty lub biegunka po zażyciu pigułki

W sytuacji, kiedy dolegliwości tego typu pojawią się po upływie 3-4 godzin po połknięciu tabletki, należy zażyć kolejną, gdyż poprzednia najprawdopodobniej nie zdążyła się wchłonąć w przewodzie pokarmowym. To niezwykle istotne, gdyż ilość zawartych w pigułkach substancji czynnych jest bardzo niewielka i nawet najmniejsze zaburzenia mogą sprawić, że przestaną być one skuteczne.

17. Łączenie antykoncepcji doustnej i antybiotyków

Działanie tabletek antykoncepcyjnych może zostać osłabione na skutek reakcji obecnych w nich związków z pochodnymi penicylin, sulfonamidów czy tetracyklin zawartych w składzie antybiotyków. W trakcie antybiotykoterapii konieczne jest oczywiście stosowanie działających osłonowo probiotyków, jednak to nie wystarczy. Warto postawić w tym czasie na dodatkową formę ochrony.

18. Łączenie antykoncepcji doustnej z innymi lekami

Na skutek działania niektórych grup leków zwiększeniu ulega eliminacja hormonów przez wątrobę. Dotyczy to substancji zawartych w lekach przeciwgruźliczych oraz przeciwdrgawkowych. W czasie trwania takiej kuracji wskazane jest dodatkowe wsparcie w postaci zabezpieczenia mechanicznego.

19. Łączenie antykoncepcji doustnej z ziołami

W tym kontekście najczęściej mówi się o dziurawcu, znanym ze swoich łagodzących i odprężających właściwości. Roślin zakłócających działanie antykoncepcji jest jednak więcej. Negatywny wpływ na jej skuteczność mogą mieć również ziołowe preparaty zawierające wyciąg z senesu, kory kruszyny, liści aloesu czy rzewienia.

20. Bagatelizowanie swojej wagi

Przy stosowaniu antykoncepcji należy uważać na swoją wagę
Przy stosowaniu antykoncepcji należy uważać na swoją wagę

Kolejnym czynnikiem osłabiającym działanie doustnych środków antykoncepcyjnych jest nadwaga.  Im wyższe BMI, tym mniejsza skuteczność pigułek. Jeżeli jego wartość przekracza 25, warto skonsultować z lekarzem zastosowanie innej formy zabezpieczenia, przy czym należy mieć na uwadze fakt, iż otyłość niekorzystnie wpływa także na działanie plastrów i pierścieni.

21. Niekompetentny lekarz

To smutna prawda, jednak zdarza się, że nieprawidłowe stosowanie antykoncepcji wynika z błędu popełnionego przez ginekologa, który w niewłaściwy sposób przekazał nam informacje na jej temat. Owszem, powinnyśmy zgłaszać mu wszystkie wątpliwości, jednak nie każda kobieta wie, o co zapytać, zwłaszcza wtedy, gdy pierwszy raz ma styczność z zaproponowaną jej metodą. W takich sprawach warto rozmawiać ze specjalistą, którego znamy i do którego mamy pełne zaufanie.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze