Znaczenie koloru leku

International Journal of Biotechnology przedstawił wyniki badania, które dowiodło, że właściwości medyczne farmaceutyku to nie wszystko, na co zwracamy uwagę podczas przyjmowania leków bez recepty. Okazało się, że kolor tabletki może wpływać na jej działanie...

1. Właściwości fizyczne leku

Badanie przeprowadzone przez R.K. Srivastavę z Uniwersytetu w Bombaju udowodniło, że o tym, jak działa lek decydują nie tylko jego właściwości farmaceutyczne, ale również cechy fizyczne, jak na przykład smak, wielkość, kształt i kolor. 75% badanych stwierdziło, iż preferuje czerwone i różowe tabletki. Kolor ten kojarzy im się z ostrzeżeniem i przypomnieniem, aby przyjąć pigułkę. Co więcej kolor leku wpływał na odczuwane doznania smakowe. Niezależnie od rzeczywistego smaku, różowe tabletki częściej były uważane za słodsze od pozostałych, żółte za słone, białe i niebieskie za gorzkie, a pomarańczowe za kwaśne.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

2. Wpływ koloru leku na leczenie

Odpowiedni dobór cech fizycznych leku może sprawić, że preparat przyniesie większe korzyści. Dużą rolę odgrywa tu efekt placebo. Jeśli lek sprawia wrażenie, że nam pomoże, da on lepsze rezultaty niż lek, którego wygląd wzbudza nasze wątpliwości. Wyniki eksperymentu Srivastavy mogą znaleźć zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym. Udowodnił on, że wszystkie doznania zmysłowe składające się na przyjmowanie leku mogą mieć działanie terapeutyczne, jeśli właściwości fizyczne leku sugerują nam jego skuteczność.

spis treści
rozwiń

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Podoba Ci się ten artykuł? Chcesz więcej? Polub
    i bądź na bieżąco!