Czy można przewieźć pacjenta do innego szpitala na badania lub dalsze leczenie?

Pytanie, o to czy można przewozić pacjenta do innego szpitala celem wykonania badań lub dalszego leczenia, to w istocie pytanie o to, czy szpital ma obowiązek zapewnić dostęp do świadczeń zdrowotnych i kontynuację leczenia pacjenta, jeśli sam nie posiada takiej możliwości.

Ujmując to pytanie inaczej: czy szpital ma obowiązek zapewnić badanie tomografii komputerowej w innym szpitalu, jeżeli placówka nie dysponuje aparatem do tomografii, a badanie jest niezbędne?

W tym miejscu należy przypomnieć kilka ważnych przepisów prawa.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt. 11) ustawy o działalności leczniczej z dnia 15 kwietnia 2011 r. (Dz.U. Nr 112, poz. 654 ze zm.), świadczenie szpitalne są to wykonywane całą dobę kompleksowe świadczenia zdrowotne polegające na diagnozowaniu, leczeniu, pielęgnacji i rehabilitacji.

Zgodnie z powołanym przepisem akcentuje się kompleksowość. Szpital ma obowiązek wykonania niezbędnych badań, w tym badań laboratoryjnych i diagnostyki obrazowej, oraz procedur medycznych związanych z udzielaniem tych świadczeń.

 

Przeczytaj koniecznie

Powołane przepisy wskazują jednoznacznie, że szpital nie może odesłać pacjenta, jeżeli nie może zapewnić mu określonego badania.

To, że szpital nie ma tomografu komputerowego, nie oznacza, że może wypisać pacjenta z zaleceniem wykonania badania w innym szpitalu. Takie działania szpitala byłoby sprzeczne ze wskazanymi przepisami, a jednocześnie prowadziłoby do naruszenia prawa pacjenta, w tym prawa do świadczeń zdrowotnych odpowiadających wymaganiom aktualnej wiedzy medycznej.

Jednocześnie szpital naruszałby zasadę ciągłości i dostępności do udzielania świadczeń zdrowotnych.

 

Jeżeli chodzi o koszty transportu, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych z dnia 27 sierpnia 2004 r. (Dz.U. Nr 210, poz. 2135 ze zm.), pacjentowi przysługuje bezpłatny przejazd środkami transportu sanitarnego, w tym lotniczego, do najbliższego podmiotu leczniczego. Jest to możliwe w dwóch przypadkach:

  • kiedy konieczne jest podjęcie natychmiastowego leczenia,
  • kiedy przewiezienie do innej placówki wynika z potrzeby zachowania ciągłości leczenia.

Koszty transportu oraz badania będzie zobowiązany pokryć szpital, który prowadzi leczenia pacjenta.

Trzeba jednocześnie wyraźnie podkreślić, że inaczej będzie w przypadku, gdy podczas leczenia odkryto inne choroby współistniejące. Można tu posłużyć się przykładem ustalenia w czasie pobytu pacjenta na oddziale ortopedycznym, że cierpi on na choroby skóry, które nie mają żadnego znaczenia z punktu widzenia prowadzonego leczenia złamania nogi.

Jeżeli jednak byłaby to choroba skóry stwarzająca niebezpieczeństwo powstania ran naskórka pod gipsem, wówczas diagnostyka byłaby konieczna. Koszt za badania skóry ponosi wtedy szpital, który prowadzi leczenie ortopedyczne.

 

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy