Czy można zajść w ciążę podczas okresu?
Czy można zajść w ciążę podczas okresu? Okazuje się, że choć szanse na zapłodnienie podczas miesiączki, uznawanej za okres niepłodny jest niewielkie, to jednak są. Dotyczy to zwłaszcza kobiet, które mają nieregularne cykle menstruacyjne oraz długie krwawienia miesięczne. Co jeszcze warto wiedzieć?
1. Skąd pytanie, czy można zajść w ciążę podczas okresu
Nad zagadnieniem, czy można zajść w ciążę podczas okresu, nie zastanawiamy się zbyt często. Przyjmujemy za pewnik, że to niemożliwe. Przecież każdy wie, że do zapłodnienia może dojść w zupełnie innej fazie cyklu miesiączkowego. Miesiączka to okres niepłodny. Tymczasem takie przekonanie to błąd. Poprawna odpowiedź na pytanie „czy można zajść w ciążę podczas okresu” jest taka: to mało prawdopodobne, ale niewykluczone.
Okazuje się, że współżycie podczas okresu także może skutkować ciążą. Krwawienie miesięczne nie zabezpiecza przed zapłodnieniem. Oznacza to, że uprawiająca wówczas seks para musi mieć świadomość możliwości spłodzenia potomka. To dlatego, nie planując rodzicielstwa, również podczas uprawiania seksu w trakcie miesiączki należy się zabezpieczać.
Optymalnym rozwiązaniem są prezerwatywy, które chronią nie tylko przed ciążą, ale i infekcją. Należy pamiętać, że w czasie miesiączki kobieta jest szczególnie podatna na infekcje zarówno dróg rodnych, jak i moczowych. Ponadto w przypadku obydwojga partnerów w tym okresie wzrasta ryzyko zarażenia się chorobami przenoszonymi drogą płciową.
2. Cykl miesiączkowy a zajście w ciążę
Każda kobieta wie, że w książkowym cyklu miesięcznym występują dni płodne i niepłodne. Z punktu widzenia płodności szczytowym i kluczowym momentem jest owulacja, czyli jajeczkowanie. Wówczas uwalniana jest komórka jajowa. To najlepszy moment na zapłodnienie.
Ponieważ komórka jajowa może zostać zapłodniona przez mniej więcej dobę po uwolnieniu, zaś plemniki w sprzyjających warunkach mogą przetrwać nawet kilka dni, zajście w ciążę możliwe jest nie tylko w dniu owulacji, która przypada zwykle na 14. dzień cyklu miesiączkowego. Może do tego dojść również na kilka dni przed jajeczkowaniem i kilka dni po nim. Ten okres to dni płodne. Warto pamiętać, że choć czas aktywności plemników wynosi 72 godziny, zdolność do zapłodnienia mogą zachować nawet 7 dni.
Gdy nie dojdzie do zapłodnienia, ostatecznie pojawia się krwawienie, czyli miesiączka. U kobiet w wieku rozrodczym, które są zdrowe, nie stosują hormonalnych środków antykoncepcyjnych, nie są w ciąży i nie karmią dziecka piersią, menstruacja występuje zwykle regularnie, cyklicznie co 28 dni. Jednak cykle mogą być zarówno krótsze, jak i dłuższe, a i pojawiać się nieregularnie. Kwestią indywidualną jest także samo krwawienie, które cechuje się różnym czasem trwania.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
3. Kiedy można zajść w ciążę podczas okresu?
Kiedy kobieta ma dni niepłodne, teoretycznie nie może zajść w ciążę. Niemniej należy pamiętać, że zapłodnienie jest możliwe w czasie trwania każdego etapu cyklu, także miesiączki. W jakich sytuacjach jest to najbardziej, a w jakich najmniej prawdopodobne?
Zajście w ciążę podczas okresu jest możliwe z rożnych powodów. Najbardziej prawdopodobne, choć ryzyko jest wciąż niewielkie, jest to w przypadku kobiet, które mają nieregularne cykle miesiączkowe. Dzieje się tak, ponieważ owulacja może się pojawić innego dnia niż się tego spodziewamy. Może się to zdarzyć zawsze, w konsekwencji rozregulowania się cyklu miesięcznego, a o to nietrudno. Na przesunięcie czasu trwania poszczególnych faz cyklu menstruacyjnego wpływa wiele czynników, takich jak choćby stres, zmęczenie, infekcja czy przyjmowane leki.
Należy wziąć pod uwagę jeszcze inny scenariusz. W sytuacji, gdy miesiączka jest dłuższa, skraca się pierwsza faza cyklu menstruacyjnego. Wówczas plemniki, które zostały po stosunku odbytym podczas okresu, mogą przeżyć. Jeśli dotrwają do owulacji, może dojść do zapłodnienia komórki jajowej.
Trzeba przy tym pamiętać, że czasem jajeczkowanie pojawia się niedługo po zakończeniu okresu. Kiedy można zajść w ciążę? Na przykład wtedy, gdy kobieta współżyje w 3. dniu krwawienia (3. dzień cyklu). Pamiętamy, że plemnik ma zdolność do zapłodnienia nawet 7 dni. Kiedy jajeczkowanie będzie miało miejsce wcześniej niż powinno, czyli w 10. dniu cyklu, zapłodnienie staje się możliwe.
Może się tak stać również w przypadku, gdy cykle są krótkie, a miesiączki trwają długo. Wówczas także można zajść w ciążę podczas okresu, choć ryzyko wciąż jest niewielkie. Warto również pamiętać, że u niektórych kobiet pojawiają się krwawienia śródmiesiączkowe, które łatwo pomylić z okresem (zwłaszcza przy krótkich i nieregularnych cyklach).
Najmniejsze szanse na to, by zajść w ciążę podczas okresu mają kobiety o regularnych cyklach miesiączkowych i menstruacjach typowej długości, czyli przy założeniu, że cykl miesiączkowy trwa 28 dni, a okres 5.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.