Nerwica żołądka i jelit - przyczyny, objawy, leczenie
Nerwica żołądka i jelit objawia się zaburzeniami ze strony układu pokarmowego w stanach szczególnego napięcia emocjonalnego. Uczucie przelewania w brzuchu, nudności, wymioty, bóle brzucha lub biegunki, które pojawiają się w sytuacji stresującej, mogą być objawami nerwicy. Problemy żołądkowo-jelitowe to najczęstsze symptomy tej choroby. Mogą dotyczyć zarówno dzieci, jak i osób dorosłych. W dolegliwościach przewodu pokarmowego związanych z napięciem nerwowym pomóc mogą krople doustne Nerwonal o łagodnym działaniu uspokajającym.
1. Czym jest nerwica żołądka?
Na zaburzenia nerwicowe w obecnych czasach cierpią miliony osób na całym świecie. Jedną z najczęstszych odmian nerwicy czynnościowej jest nerwica żołądka i jelit, charakteryzująca się dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Nerwica żołądkowo-jelitowa bywa czasem określana również jako jelito spastyczne, zespół jelita nadwrażliwego lub zespół jelita drażliwego.
Typowe objawy nerwicy żołądka, to: nieprzyjemne skurcze żołądka, biegunka, gazy, wzdęcia, zaparcia, bóle brzucha, nudności. Należy podkreślić, że nerwica żołądka i jelit nie wiąże się z obecnością patologii ze strony przewodu pokarmowego.
Dolegliwości gastryczne mogą mieć bardzo różne przyczyny. Jeśli nie mają podłoża fizjologicznego, bakteryjnego lub nie dotyczą niewłaściwej diety, to mogą być powodowane silnymi negatywnymi emocjami, podwyższonym napięciem, tłumieniem emocji lub stresem.
Jeśli osoba mająca nerwicę żołądka doznaje jakiegoś szczególnego napięcia emocjonalnego, np. musi poradzić sobie ze stresem wynikającym z egzaminu, mogą u niej wystąpić objawy nerwicy. Zamiast skoncentrować się na zdaniu egzaminu, osoba taka jest poddenerwowana, a dolegliwości żołądkowo-jelitowe zmuszają ją do częstych wizyt w toalecie.
Osoby z dolegliwościami żołądkowymi często szukają pomocy u lekarza. Jednak jeśli zdiagnozowana zostaje nerwica żołądka i jelit, pacjenci na ogół nie traktują choroby poważnie. Choć nerwica żołądkowo-jelitowa nie zagraża życiu, to jej objawy są dość dokuczliwe i mogą powodować duży dyskomfort.
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:
- Czy to może być nerwica żołądka? - odpowiada mgr Hanna Markiewicz
- Czy zespół jelita drażliwego może być objawem nerwicy żołądka? - odpowiada mgr Hanna Markiewicz
- Czy uczucie ciężkości w żołądku może świadczyć o nerwicy żołądka? - odpowiada dr Krzysztof Dudziński
1.1. Istota lęku
Stereotyp osoby chorej psychicznie powoli się zmienia, jednak wciąż łączy się z izolacją i nieufnością. Zaburzenia lękowe przybierają wiele form, przez co ich rozpoznanie często bywa trudne.
Ludzie cierpiący na tego rodzaju problem starają się doszukiwać w sobie chorób somatycznych i ciężko jest im uwierzyć, że przyczyną jest zaburzone funkcjonowanie psychiki. Lęk jest normalną ludzką emocją, która ma w swoim założeniu chronić przed zagrożeniami i ułatwiać unikanie niebezpiecznych sytuacji. Jednak czasem lęk staje się na tyle silny, że zaburza wszystkie sfery funkcjonowania człowieka.
2. Somatyczne objawy nerwicy
Objawy nerwicy mogą wyrażać się poprzez zakłócenia w funkcjonowaniu narządów wewnętrznych, w tym żołądka i jelit. Dolegliwości spowodowane nerwicą, np. biegunka, nudności lub wymioty, często przypominają objawy występujące w innych schorzeniach somatycznych, np. w infekcji przewodu pokarmowego.
Odmienne są jednak przyczyny choroby i okoliczności, w jakich pojawiają się objawy. Reakcje psychiczne na bodźce stresowe u różnych osób są inne – niektórzy dobrze radzą sobie ze stresem, inni niekoniecznie. Reakcje emocjonalne związane z aktualnym przeżywaniem, stanem psychicznym i napięciem nerwowym mogą być źródłem chwilowych zmian w czynności narządów, np. dysfunkcji żołądka i jelit.
Częstość występowania i stopień nasilenia poszczególnych objawów nerwicy czynnościowej są zmienne. Dolegliwości somatyczne potrafią pojawiać się w sposób na tyle przewrotny, że choremu trudno jest skojarzyć ich przyczynę ze skutkiem.
Biegunka, nudności czy bóle brzucha nie zawsze bowiem występują w bezpośrednim związku z sytuacją stresogenną. Niekiedy stan napięcia i objawy nerwicowe są od siebie na tyle odległe w czasie, że trudno skojarzyć jedno z drugim. Nerwica żołądka i jelit jest zatem dość podstępną i niekiedy trudną do zdiagnozowania chorobą.
Ponadto, osoby chorujące na nerwicę żołądka często się irytują, odczuwają lęk oraz niepewność w sytuacjach wymagających kontaktu z innymi. Zdarzają się wśród nich także ambiwalencje nastrojów i większa potliwość.
Częstość pojawienia się tych symptomów jest zmienna. Czasami chory z trudem łączy przyczynę ze skutkiem napięcia, bo objawy nerwicy żołądka mogą być odległe w czasie.
2.1. Dolegliwości żołądkowe
Mimo że nerwica może dawać dolegliwości żołądkowo-jelitowe, nie jest chorobą układu pokarmowego. To specyficzna „choroba emocji”. Nerwicę określa się czasami jako nadmierną nerwowość, która charakteryzuje się odczuwaniem przez chorego przejmującego lęku.
Niepokój i lęk są naturalnymi reakcjami psychicznymi na wiele sytuacji w życiu, którym trzeba sprostać. U chorych na nerwicę uczucie lęku występuje jednak właściwie we wszystkich sytuacjach związanych z pewną dozą niepewności, a bywa również, że i bez jakiejkolwiek przyczyny.
W ciężkich przypadkach nerwica może prowadzić do bezsenności, wyczerpania fizycznego i emocjonalnego.
Nie ulega wątpliwości, że w mechanizmach powstawania zaburzeń somatycznych na tle emocjonalnym bierze udział układ autonomiczny. Układ nerwowy autonomiczny funkcjonuje bez udziału naszej woli i bierze między innymi udział w procesach trawienia oraz pasażu jelitowego.
Substancje powstające w organizmie w obliczu stresu mogą przyspieszać lub opóźniać przesuwanie się pokarmu w przewodzie pokarmowym, powodując biegunkę, zaparcia lub inne dolegliwości.
3. Leczenie nerwicy żołądka i jelit
Leczeniem z wyboru jest terapia farmakologiczna pod nadzorem neurologa. Stosuje się leki uspokajające i przeciwlękowe, które blokują przewodzenie impulsów nerwowych i zmniejszają tym samym uczucie zdenerwowania, lęku, niepokoju oraz związane z nimi dolegliwości. Leki mogą być jednak przyjmowane przez chorego nie dłużej niż przez 12 tygodni.
Poza leczeniem farmakologicznym stosuje się psychoterapię, która pomaga zrozumieć pacjentowi chorobę, racjonalnie oceniać lęk i nauczyć się radzenia sobie ze stresem. Czasami pomocne są techniki relaksacyjne, muzykoterapia, masaże. Niektóre osoby chętnie sięgają po środki homeopatyczne i metody naturalne, np. leczenie ziołami.
W leczeniu nerwicy żołądka stosuje się pod okiem neurologa także środki uspokajające i przeciwbólowe, które pomagają zredukować odczuwane zdenerwowanie i lęk. W niektórych przypadkach skuteczne jest poddanie się psychoterapii. Dzięki niej można zmniejszyć nadmierny lęk i niepokój towarzyszący stresującym sytuacjom.
Zmiany w trybie życia powinny spowodować u nas akceptacje wszystkich sytuacji, które zdarzają się w życiu oraz zadbać o prawidłowe odreagowanie napięcia i emocji związanymi z dużymi, stresującymi wydarzeniami, a także małymi, których wiele jest w ciągu dnia.
Oprócz farmakologii, psychoterapii, odpowiedniej diety i zmian w trybie życia, dla osób z nerwicą żołądka pomocne może być stosowanie różnych technik relaksacyjnych, masaż, słuchanie muzyki oraz stosowanie różnych ziół.
Na nerwy i nasz żołądek dobrze wpływa chmiel (łagodzi drażliwość i zaburzenia nerwowe, uspokaja), krwawnik (działa rozkurczowo, uspokaja), koper (wspomaga trawienie i działa moczopędnie, także uspokaja), rumianek (uspokaja).
W zaburzeniach ze strony przewodu pokarmowego na tle nerwowym pomaga środek leczniczy wyprodukowany przez firmę PAMPA – Nerwonal. Krople Nerwonal są przeznaczone do użytku doustnego. Jako lek uspokajający zaleca się jednorazowo 30-40 kropli. Preparat rozpuszcza się w wodzie lub cukrze. Jest dostępny bez recepty, może być stosowany przez dorosłych i dzieci powyżej 12. roku życia. Skutecznie pomaga w łagodzeniu bólów brzucha, skurczów jelit, biegunki i mdłości wywołanych napięciem emocjonalnym. Więcej informacji o produkcie na stronie PAMPA.
3.1. EEG Biofeedback
Istnieje wiele metod terapeutycznych, które mogą być stosowane w przebiegu zaburzeń lękowych. Nowoczesnym sposobem terapii jest stosowanie biofeedbacku, który jest formą wizualizacji. Jest to metoda odbiegająca od stereotypowego pojęcia terapii jako rozmowy pacjenta z terapeutą. Biofeedback jest metodą przynoszącą trwałe i szybkie rezultaty w walce z zaburzeniami lękowymi.
Pozwala pracować nad psychicznymi problemami w sposób przyjemny, ale jednocześnie skuteczny. Osoba decydująca się na tę metodę rozpoczyna pracę nad funkcjonowaniem swojego umysłu i innymi czynnościami fizjologicznymi organizmu (rytmem serca, oddechem, napięciem mięśniowym). EEG Biofeedback jest sposobem na wypracowanie odpowiednich sposobów reagowania oraz poznania swojego ciała i psychiki w komfortowych warunkach.
Metoda ta wpływa na zmiany w funkcjonowaniu ciała i umysłu za pomocą specjalistycznej aparatury medycznej śledzącej przebieg fal mózgowych, czyli zapis EEG. Podczas treningów pacjent poznaje swoje reakcje i uczy się je kontrolować.
Uzyskiwanie większej kontroli nad procesami fizjologicznymi pozwala mu także zmniejszać lęk, który ma swoje odzwierciedlenie w napięciu mięśniowym i objawach somatycznych.
Korzystanie z tej metody pozwala zmieniać dotychczasowe schematy postępowania i utrwalać prawidłowe reakcje. Dzięki temu pacjent zyskuje nowe możliwości radzenia sobie z napięciem psychicznym i fizycznym i może zmniejszać odczuwany lęk.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.