Trwa ładowanie...

Czy nerwica żołądka to choroba psychiczna?

Zaburzenia lękowe mogą dotknąć każdego. Najczęściej przybierają formę nieuzasadnionego niepokoju, poczucia zagrożenia i rozdrażnienia. Ponieważ ludzka psychika jest nieodłącznie związana z funkcjonowaniem organizmu, w zaburzeniach lękowych charakterystycznymi objawami są te somatyczne, czyli płynące z ciała.

Zobacz film: "Kiedy należy zgłosić się do psychiatry?"

 

spis treści

1. Lęk przyczyną zaburzeń

Stereotyp osoby chorej psychicznie powoli się zmienia, jednak wciąż łączy się z izolacją i nieufnością. Zaburzenia lękowe przybierają wiele form, przez co ich rozpoznanie często bywa trudne. Ludzie cierpiący na tego rodzaju problem starają się doszukiwać w sobie chorób somatycznych i ciężko jest im uwierzyć, że przyczyną jest zaburzone funkcjonowanie psychiki. Lęk jest normalną ludzką emocją, która ma w swoim założeniu chronić przed zagrożeniami i ułatwiać unikanie niebezpiecznych sytuacji. Jednak czasem lęk staje się na tyle silny, że zaburza wszystkie sfery funkcjonowania człowieka.

Czym różni się nerwica od innych zaburzeń psychicznych?
Czym różni się nerwica od innych zaburzeń psychicznych?

Nerwica to długotrwałe zaburzenie psychiczne, które cechuje się takimi objawami jak: lęk, fobie, obsesje...

zobacz galerię

2. Objawy somatyczne w zaburzeniach lękowych

Fizjologia ciała człowieka jest nierozerwalnie związana z psychiką. Stąd też ich wzajemny wpływ na siebie, zwłaszcza w przypadku zaburzeń lękowych, gdzie objawy somatyczne są bezpośrednim odzwierciedleniem problemów psychicznych. Charakterystycznymi symptomami są wówczas: nieprawidłowa praca układu pokarmowego (biegunki, zaparcia, mdłości, bóle żołądka, skurcze żołądka itp.), układu krwionośnego (kołatanie serca, przyspieszone tętno, podwyższone ciśnienie krwi), ale także duszności, tzw. gula w gardle oraz ucisk w klatce piersiowej.

Nerwica żołądka należy do tzw. nerwic wegetatywnych. Objawia się głównie bólami żołądka, niestrawnością, kłuciem w okolicach narządu oraz naprzemiennie biegunką i zaparciami. Osoby cierpiące na nią są rozdrażnione, źle śpią. Nieleczona może prowadzić do powstania wrzodów żołądka i dwunastnicy. Niestety, wiele przypadków tej choroby jest nieprawidłowo leczonych. Lekarze i pacjenci dopatrują się przyczyn somatycznych nieprawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego, gdy tymczasem źródła zaburzeń tkwią w psychice. To powiązanie łączy się również z podobnym unerwieniem żołądka i układu nerwowego. Komórki nerwowe znajdujące się w układzie pokarmowym mają kilka wspólnych cech z tymi, które składają się na układ nerwowy. Są to m. in. dopamina, serotonina, czy też psychoaktywne związki chemiczne. Te ostatnie są wykorzystywane nawet w lekach psychotropowych.

Współdziałanie układów pokarmowego i nerwowego wpływa jest bardzo silne. Im bardziej się stresujemy, tym żołądek otrzymuje mocniejszy sygnał, że coś jest nie tak. A stąd już niedaleko do wszelkich sensacji pokarmowych.

3. Metody leczenia zaburzeń lękowych

Przyczyn upatruje się w wewnętrznych konfliktach (często nieuświadomionych) i predyspozycjach osobowościowych. Nasilający się lęk może powodować wycofywanie z codziennych aktywności i izolację.

Podstawową formą leczenia jest psychoterapia. W wypadku ciężkiego przebiegu zaburzenia psychiatra może zalecić także leczenie farmakologiczne. Przyjmowanie leków ma na celu zmniejszenie odczuwanego lęku i możliwość powrotu do aktywnego życia. Psychoterapia jest natomiast formą pomocy, która pozwala dotrzeć do przyczyn zaburzeń. Lęk powstający w psychice, związany z trudnymi przeżyciami, powoduje powstawanie zaburzonych schematów myślenia i działania. Psychoterapia ma za zadanie pomagać osobie cierpiącej na zaburzenia nerwicowe w radzeniu sobie z lękiem oraz zmniejszaniu go poprzez odpowiednią pracę nad problemami. Dostosowana do indywidualnych potrzeb pacjenta może pozwolić mu uwolnić się z sideł lęku i powrócić do aktywnego życia

3.1. EEG Biofeedback

Istnieje wiele metod terapeutycznych, które mogą być stosowane w przebiegu zaburzeń lękowych. Nowoczesnym sposobem terapii jest stosowanie biofeedbacku, który jest formą wizualizacji. Jest to metoda odbiegająca od stereotypowego pojęcia terapii jako rozmowy pacjenta z terapeutą. Biofeedback jest metodą przynoszącą trwałe i szybkie rezultaty w walce z zaburzeniami lękowymi. Pozwala pracować nad psychicznymi problemami w sposób przyjemny, ale jednocześnie skuteczny. Osoba decydująca się na tę metodę rozpoczyna pracę nad funkcjonowaniem swojego umysłu i innymi czynnościami fizjologicznymi organizmu (rytmem serca, oddechem, napięciem mięśniowym). EEG Biofeedback jest sposobem na wypracowanie odpowiednich sposobów reagowania oraz poznania swojego ciała i psychiki w komfortowych warunkach. Metoda ta wpływa na zmiany w funkcjonowaniu ciała i umysłu za pomocą specjalistycznej aparatury medycznej śledzącej przebieg fal mózgowych, czyli zapis EEG. Podczas treningów pacjent poznaje swoje reakcje i uczy się je kontrolować. Uzyskiwanie większej kontroli nad procesami fizjologicznymi pozwala mu także zmniejszać lęk, który ma swoje odzwierciedlenie w napięciu mięśniowym i objawach somatycznych.

Korzystanie z tej metody pozwala zmieniać dotychczasowe schematy postępowania i utrwalać prawidłowe reakcje. Dzięki temu pacjent zyskuje nowe możliwości radzenia sobie z napięciem psychicznym i fizycznym i może zmniejszać odczuwany lęk.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.