Czy nerwica żołądka to choroba psychiczna?

Zaburzenia lękowe mogą dotknąć każdego. Najczęściej przybierają formę nieuzasadnionego niepokoju, poczucia zagrożenia i rozdrażnienia. Ponieważ ludzka psychika jest nieodłącznie związana z funkcjonowaniem organizmu, w zaburzeniach lękowych charakterystycznymi objawami są te somatyczne, czyli płynące z ciała.

 

1. Lęk przyczyną zaburzeń

Stereotyp osoby chorej psychicznie powoli się zmienia, jednak wciąż łączy się z izolacją i nieufnością. Zaburzenia lękowe przybierają wiele form, przez co ich rozpoznanie często bywa trudne. Ludzie cierpiący na tego rodzaju problem starają się doszukiwać w sobie chorób somatycznych i ciężko jest im uwierzyć, że przyczyną jest zaburzone funkcjonowanie psychiki. Lęk jest normalną ludzką emocją, która ma w swoim założeniu chronić przed zagrożeniami i ułatwiać unikanie niebezpiecznych sytuacji. Jednak czasem lęk staje się na tyle silny, że zaburza wszystkie sfery funkcjonowania człowieka.

Zobacz film: "Depresja - przyczyny"

Czym różni się nerwica od innych zaburzeń psychicznych?
Czym różni się nerwica od innych zaburzeń psychicznych?

Nerwica to długotrwałe zaburzenie psychiczne, które cechuje się takimi objawami jak: lęk, fobie, obsesje...

zobacz galerię

2. Objawy somatyczne w zaburzeniach lękowych

Fizjologia ciała człowieka jest nierozerwalnie związana z psychiką. Stąd też ich wzajemny wpływ na siebie, zwłaszcza w przypadku zaburzeń lękowych, gdzie objawy somatyczne są bezpośrednim odzwierciedleniem problemów psychicznych. Charakterystycznymi symptomami są wówczas: nieprawidłowa praca układu pokarmowego (biegunki, zaparcia, mdłości, bóle żołądka, skurcze żołądka itp.), układu krwionośnego (kołatanie serca, przyspieszone tętno, podwyższone ciśnienie krwi), ale także duszności, tzw. gula w gardle oraz ucisk w klatce piersiowej.

Nerwica żołądka należy do tzw. nerwic wegetatywnych. Objawia się głównie bólami żołądka, niestrawnością, kłuciem w okolicach narządu oraz naprzemiennie biegunką i zaparciami. Osoby cierpiące na nią są rozdrażnione, źle śpią. Nieleczona może prowadzić do powstania wrzodów żołądka i dwunastnicy. Niestety, wiele przypadków tej choroby jest nieprawidłowo leczonych. Lekarze i pacjenci dopatrują się przyczyn somatycznych nieprawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego, gdy tymczasem źródła zaburzeń tkwią w psychice. To powiązanie łączy się również z podobnym unerwieniem żołądka i układu nerwowego. Komórki nerwowe znajdujące się w układzie pokarmowym mają kilka wspólnych cech z tymi, które składają się na układ nerwowy. Są to m. in. dopamina, serotonina, czy też psychoaktywne związki chemiczne. Te ostatnie są wykorzystywane nawet w lekach psychotropowych.

Współdziałanie układów pokarmowego i nerwowego wpływa jest bardzo silne. Im bardziej się stresujemy, tym żołądek otrzymuje mocniejszy sygnał, że coś jest nie tak. A stąd już niedaleko do wszelkich sensacji pokarmowych.

3. Metody leczenia zaburzeń lękowych

Przyczyn upatruje się w wewnętrznych konfliktach (często nieuświadomionych) i predyspozycjach osobowościowych. Nasilający się lęk może powodować wycofywanie z codziennych aktywności i izolację.

Podstawową formą leczenia jest psychoterapia. W wypadku ciężkiego przebiegu zaburzenia psychiatra może zalecić także leczenie farmakologiczne. Przyjmowanie leków ma na celu zmniejszenie odczuwanego lęku i możliwość powrotu do aktywnego życia. Psychoterapia jest natomiast formą pomocy, która pozwala dotrzeć do przyczyn zaburzeń. Lęk powstający w psychice, związany z trudnymi przeżyciami, powoduje powstawanie zaburzonych schematów myślenia i działania. Psychoterapia ma za zadanie pomagać osobie cierpiącej na zaburzenia nerwicowe w radzeniu sobie z lękiem oraz zmniejszaniu go poprzez odpowiednią pracę nad problemami. Dostosowana do indywidualnych potrzeb pacjenta może pozwolić mu uwolnić się z sideł lęku i powrócić do aktywnego życia

3.1. EEG Biofeedback

Istnieje wiele metod terapeutycznych, które mogą być stosowane w przebiegu zaburzeń lękowych. Nowoczesnym sposobem terapii jest stosowanie biofeedbacku, który jest formą wizualizacji. Jest to metoda odbiegająca od stereotypowego pojęcia terapii jako rozmowy pacjenta z terapeutą. Biofeedback jest metodą przynoszącą trwałe i szybkie rezultaty w walce z zaburzeniami lękowymi. Pozwala pracować nad psychicznymi problemami w sposób przyjemny, ale jednocześnie skuteczny. Osoba decydująca się na tę metodę rozpoczyna pracę nad funkcjonowaniem swojego umysłu i innymi czynnościami fizjologicznymi organizmu (rytmem serca, oddechem, napięciem mięśniowym). EEG Biofeedback jest sposobem na wypracowanie odpowiednich sposobów reagowania oraz poznania swojego ciała i psychiki w komfortowych warunkach. Metoda ta wpływa na zmiany w funkcjonowaniu ciała i umysłu za pomocą specjalistycznej aparatury medycznej śledzącej przebieg fal mózgowych, czyli zapis EEG. Podczas treningów pacjent poznaje swoje reakcje i uczy się je kontrolować. Uzyskiwanie większej kontroli nad procesami fizjologicznymi pozwala mu także zmniejszać lęk, który ma swoje odzwierciedlenie w napięciu mięśniowym i objawach somatycznych.

Korzystanie z tej metody pozwala zmieniać dotychczasowe schematy postępowania i utrwalać prawidłowe reakcje. Dzięki temu pacjent zyskuje nowe możliwości radzenia sobie z napięciem psychicznym i fizycznym i może zmniejszać odczuwany lęk.

spis treści
rozwiń

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy