Czy potrafisz kontrolować swój oddech?
Czy wiesz, że w czasie świadomego oddychania możemy przyjąć prawie 10-krotnie więcej powietrza niż gdy robimy to nieświadomie? Świadome oddychanie wcale nie należy do łatwych zadań, ale można się tej sztuki nauczyć. Jak zatem kontrolować swój oddech?
1. Dlaczego świadome oddychanie jest ważne dla zdrowia?
Szybkie tempo życia sprawia, że często nie zastanawiamy się, że to w jaki sposób oddychamy ma duży wpływ na nasze zdrowie. Kiedy przychodzimy na świat posiadamy naturalną zdolność prawidłowego oddychania. Z wiekiem jednak ta umiejętność zanika. Liczne badania wskazują, że tylko ok. 5% populacji oddycha prawidłowo. Większość z nas nie umie nabierać powietrza pełną piersią. Największy problem mają z tym kobiety, które oddychają zazwyczaj płytko i prawie bez użycia przepony. Kontrola swojego oddechu jest niezwykle ważna. Oczyszczanie organizmu odbywa się bowiem aż w 70% dzięki oddychaniu, a tylko w pozostałej części przez skórę i nerki. Nieprawidłowe oddychanie może powodować obniżenie samopoczucia, spadek aktywności oraz problemy z koncentracją. Jeżeli często miewasz bóle głowy, odczuwasz brak energii i trudno ci się skupić na konkretnym zadaniu, jedną z przyczyn może być niedotlenienie organizmu. Kiedy dostarczamy mu zbyt mało tlenu, znacznie szybciej się męczymy, praca wszystkich narządów wewnętrznych jest mniej wydajna, a nasza skóra wolniej się regeneruje.
2. Jak świadomie oddychać?
Ćwiczenie oddechu najlepiej zacząć zaraz po przebudzeniu. O kontroli swojego oddechu powinniśmy pamiętać nie tylko w trakcie aktywności fizycznej, ale też w czasie pracy, nauki, a nawet odpoczynku. Przy oddychaniu musimy pamiętać o rozszerzeniu brzucha w czasie wdechu i delikatnym wciągnięciu przy wydychaniu powietrza. Należy oddychać powoli, z wyczuciem, wsłuchując się w swój organizm. Staraj się kontrolować wszystkie etapy swojego oddechu, czyli wdech, zatrzymanie,wydech i bezdech. W trakcie oddychania ważne jest również utrzymanie prawidłowej postawy. Ciało powinno być rozluźnione, aby proces wentylacji przebiegał swobodnie i naturalnie. Unikajmy noszenia ciasnych ubrań, które mogą krępować narządy wewnętrzne i utrudniać oddychanie. Jeżeli jesteś miłośniczką obcisłych gorsetów to musisz pamiętać, że ich częste noszenie może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie, prowadząc do niewydolności oddechowej. Pamiętaj, ze oddychaniu powinny towarzyszyć pozytywne uczucia. Musisz być skupiony nie tylko na samym procesie oddychania, ale tez na swoich emocjach. Kontrolowanie swojego oddechu wraz z optymistycznym nastawieniem do świata mogą zdziałać cuda.
Żyjąc w ciągłym stresie i pośpiechu nasz oddech staje się płytki i nierównomierny, co może mieć negatywne konsekwencje dla naszej kondycji psychicznej i fizycznej. Świadome oddychanie pomoże ci usprawnić pracę umysłu, odprężyć się, uwolnić od napięć i oczyścić z negatywnych emocji i myśli. Dzięki stosowaniu odpowiednich technik oddychania możemy uzdrowić nie tylko swoje ciało, ale i duszę.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.