Trwa ładowanie...

Czy śmierć w czasie seksu jest możliwa? Nauka zna odpowiedź na to pytanie

 Karolina Rozmus
29.01.2022 20:22
Czy śmierć w czasie seksu jest możliwa? Nauka zna odpowiedź na to pytanie
Czy śmierć w czasie seksu jest możliwa? Nauka zna odpowiedź na to pytanie (Getty Images)

Badacze przeanalizowali, czy śmierć w czasie seksu pozostaje czymś w rodzaju miejskiej legendy. Czy też kadru z filmu, na którym mężczyzna w średnim wieku w czasie miłosnych igraszek chwyta się za serce i pada trupem. Okazuje się, że niestety to wcale nie wymysł reżyserów.

spis treści

1. Badania rozpoczęły się lata temu

W latach 1972-1992 badacze przeprowadzili 21 000 autopsji sądowych wśród których odkryli 39 przypadków (0,19 proc.) zgonów naturalnych podczas aktywności seksualnej. Poza dwoma przypadkami wszystkie dotyczyły mężczyzn o średniej wieku 61,3 lata.

Z kolei w badaniu pośmiertnym przeprowadzonym w Centrum Medycyny Prawnej Szpitala Uniwersyteckiego we Frankfurcie nad Menem na przestrzeni 33 lat (1972-2004) przeprowadzenie 32 000 autopsji ujawniło, że wśród 68 przypadków było ledwie 5 kobiet przed czterdziestką.

Zobacz film: "Liczba kobiet z zawałem po 50-tce rośnie"
Odsetek kobiet, które w wyniku seksu umierają na SCD, jest niewielki
Odsetek kobiet, które w wyniku seksu umierają na SCD, jest niewielki (Getty Image)

Reszta – to mężczyźni o średniej wieku ok 59 lat, a przyczyną śmierci u niemal połowy z nich był zawał mięśnia sercowego. Oczywiście w trakcie miłosnych uniesień.

Czy to dużo?

2. Badania nad nagłą śmiercią sercową

Nowe badanie uchyla rąbek tajemnicy. Brytyjscy badacze przeanalizowali wszystkie zgony określane jako nagła śmierć sercowa (SCD) ze szpitala St. George's University of London między styczniem 1994 r. a sierpniem 2020 r. To 6847 przypadków zgonów. Wśród nich są zgony w trakcie seksu, a konkretnie – 17 przypadków.

Lekarka Mary Sheppard z Uniwersytetu St. George's przyznaje, że średnia wieku tych osób to zaledwie 38 lat, a 35 proc. przypadku stanowią kobiety.

Ich odsetek jest niewielki, ale jak przyznają badacze – zaskakuje liczba kobiet, a także wiek zmarłych. Badacze przyznali, że wyniki mogą budzić niepokój u osób poniżej 50. roku życia, zwłaszcza tych, które cierpią na schorzenia kardiologiczne, takie jak kardiomiopatie czy kanałopatie. Niepotrzebnie jednak.

"Uważamy, że te odkrycia dają pewną pewność, że angażowanie się w aktywność seksualną jest stosunkowo bezpieczne u pacjentów z chorobami serca, zwłaszcza u osób młodszych (w wieku poniżej 50. roku życia)" – piszą naukowcy.

3. Czym jest SCD?

Nagły zgon sercowy (ang. sudden cardiac death - SCD) to termin określający nagłą śmierć spowodowaną zatrzymaniem akcji serca. Może dotykać osób mających schorzenia kardiologiczne. Szczególnie zagrożeni SCD są chorzy na niewydolność serca czy osoby, które w przeszłości miały zawał mięśnia sercowego.

Aż 80 proc. osób, u których dochodzi do SCD, to osoby w średnim lub podeszłym wieku – wśród dużego odsetka nagły zgon sercowy to pierwszy i zarazem ostatni objaw chorego serca Zablokowanie przepływu krwi przez skrzep w głównych naczyniach krwionośnych prowadzi do arytmii, a następnie – do śmierci. Co więcej, to śmierć niemal natychmiastowa – od wystąpienia pierwszych dolegliwości do zatrzymania akcji serca mija zaledwie 60 minut.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze