Usuwanie ósemek - kiedy powinniśmy usunąć ósemki, przebieg usuwania

Usuwanie ósemek to zabieg, którego większość z nas chciałaby uniknąć. Często obawiamy się związanego z tym bólu oraz możliwych komplikacji i w efekcie udajemy się do stomatologa zbyt późno. Tymczasem sam zabieg, przeprowadzony przez doświadczonego chirurga, nie jest bolesny i nie musi kończyć się długim powrotem do normalnego funkcjonowania.

Usuwanie ósemek - kiedy powinniśmy usunąć ósemki?

Problemy z zębami mądrości wynikają z faktu, że na drodze ewolucji stały się one zbędne dla współczesnych ludzi. Zbyt mała ilość miejsca w szczęce sprawia, że proces ich wyrzynania wiąże się z komplikacjami. Najlepszym rozwiązaniem jest wczesne zdiagnozowanie problemu, do którego wystarczy wykonanie zdjęcia pantomograficznego. Specjalista będzie miał szansę ocenić, jak ułożone są ósemki i czy należy je usunąć.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Problematyczne są głównie te zęby, które zaczynają wyrastać w stronę siódemek, naruszając ich korzenie i powodując ból związany z przesuwaniem zębów. W skrajnych sytuacjach konieczne może okazać się usunięcie obu zębów. U niektórych osób ósemki mogą rosnąć również w drugą stronę, co powoduje późniejsze dolegliwości.

- Warto skonsultować się z ortodontą, który na podstawie badania i zdjęcia podejmie decyzję czy jest konieczność usunięcia tych zębów – podkreśla lek. dent. Tomasz Łukasik.

Wskazaniem do usunięcia ósemek może być również ich niepełne wyrzynanie się. Pod powstałym wówczas płatem dziąsła mogą bowiem pojawiać się stany zapalne, które zagrażają całemu organizmowi i mogą skutkować zapaleniem dziąseł.

Usuwanie ósemek - jak przebiega

Chirurgiczne usuwanie ósemek jest standardowym zabiegiem stomatologicznym. Zawsze poprzedzone jest wcześniejszym wykonaniem pantomogramu, dzięki któremu specjalista może dokładnie ocenić położenie zęba.

Sam zabieg nie jest bolesny, ponieważ pacjent otrzymuje wcześniej znieczulenie. Nie ma więc powodów do obaw i nie warto zwlekać z usunięciem. Pierwsze zdjęcie oceniające ułożenie zębów mądrości warto wykonać już u nastolatków, aby w razie potrzeby podjąć decyzję o zabiegu. Pozwala to na uniknięcie skrzywienia zębów i konieczności późniejszego korzystania z aparatów ortodontycznych.

W niektórych przypadkach po usunięciu ósemki konieczne jest założenie szwów na dziąśle. Warto wówczas pamiętać o zachowaniu właściwej higieny jamy ustnej, co zapobiega wdawaniu się zakażenia. Powinno się również unikać picia alkoholu i kawy, sięgania po papierosy oraz twarde, trudne do pogryzienia potrawy.

Ewentualne dolegliwości bólowe można niwelować sięgając po leki przeciwbólowe lub schładzając miejsce po usuniętym zębie.

- W miejscu po usunięciu ósemek tworzy się skrzep, który może uciskać na okoliczne struktury, powodując różne pozornie nietypowe objawy. W przypadku każdego wykonywanego zabiegu, w razie jakichkolwiek obaw lub wątpliwości, powinno się skontaktować z lekarzem wykonującym dany zabieg – podkreśla lek. dent. Tomasz Łukasik.

 

Małgorzata Pypeć, 12 miesięcy temu

Stomatologia

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Stomatologia - działy, najczęstsze zabiegi
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Stomatologia - działy, najczęstsze zabiegi
Stomatologia - działy, najczęstsze zabiegi

Chirurgiczne usuwanie ósemek - przebieg, wskazania

jamę ustną letnią wodą. * Wyrwanie ósemki - jak się odbywa, wyrywanie, zabieg, profilaktyka * Usuwanie ósemek - kiedy powinniśmy usunąć ósemki, przebieg...

Chirurgiczne usunięcie zęba – charakterystyka, usuwanie, przeciwwskazania

Ząb mądrości - kiedy się pojawia i czy trzeba go usuwać?

do wyrzynania się ósemek, których zawiązki do tej pory tkwiły w kości. Ząb mądrości - czy trzeba go usuwać? Ząb mądrości bardzo szybko się psuje (...) się bardzo szybko na inne sąsiadujące z ósemką zęby. Najczęściej...

Usuwanie tatuaży

Metoda salabrazji

Metoda salabrazji

Salabrazja dotyczy usuwania tatuaży jasnych i płytkich za pomocą chlorku sodu. Skutkiem ujemnym zastosowania tej metody jest mała skuteczność oraz możliwość powstania przebarwień i blizn.

Depilacja i epilacja

Laserowe usuwanie włosów na twarzy

Laserowe usuwanie włosów na twarzy

Zabieg laserowego usuwania włosów na twarzy jest skuteczną, ale i drogą metodą depilacji. Po kilku takich wizytach owłosienie znika.

Niezbędnik pacjenta

Jak uniknąć powikłań po wizycie u dentysty?

Jak uniknąć powikłań po wizycie u dentysty?

Powikłania po wizycie u dentysty Często wiele osób zapomina, że usuwanie, czyli ekstrakcja zęba to poważny zabieg. Każde takie działanie (...) , po tym, jak pacjentka zmarła po wyrwaniu zęba pod narkozą. Kobietę przed każda wizytą u...

Kurzajka - charakterystyka, usuwanie

Leczenie kurzajek (WIDEO)

Leczenie kurzajek (WIDEO) Odtwórz wideo

rozprzestrzeniania się zmian chorobowych. Na szczęście istnieje wiele metod usuwania kurzajek. Oto skuteczne sposoby na brodawki wirusowe: chemiczne, np. użycie (...) i wyłyżeczkowanie, naświetlenia laserem i stosowanie preparatów...