Usuwanie ósemek - kiedy powinniśmy usunąć ósemki, przebieg usuwania
Usuwanie ósemek to zabieg, którego większość z nas chciałaby uniknąć. Często obawiamy się związanego z tym bólu oraz możliwych komplikacji i w efekcie udajemy się do stomatologa zbyt późno. Tymczasem sam zabieg, przeprowadzony przez doświadczonego chirurga, nie jest bolesny i nie musi kończyć się długim powrotem do normalnego funkcjonowania.
1. Usuwanie ósemek - kiedy powinniśmy usunąć ósemki?
Problemy z zębami mądrości wynikają z faktu, że na drodze ewolucji stały się one zbędne dla współczesnych ludzi. Zbyt mała ilość miejsca w szczęce sprawia, że proces ich wyrzynania wiąże się z komplikacjami. Najlepszym rozwiązaniem jest wczesne zdiagnozowanie problemu, do którego wystarczy wykonanie zdjęcia pantomograficznego. Specjalista będzie miał szansę ocenić, jak ułożone są ósemki i czy należy je usunąć.
Problematyczne są głównie te zęby, które zaczynają wyrastać w stronę siódemek, naruszając ich korzenie i powodując ból związany z przesuwaniem zębów. W skrajnych sytuacjach konieczne może okazać się usunięcie obu zębów. U niektórych osób ósemki mogą rosnąć również w drugą stronę, co powoduje późniejsze dolegliwości.
- Warto skonsultować się z ortodontą, który na podstawie badania i zdjęcia podejmie decyzję czy jest konieczność usunięcia tych zębów – podkreśla lek. dent. Tomasz Łukasik.
Wskazaniem do usunięcia ósemek może być również ich niepełne wyrzynanie się. Pod powstałym wówczas płatem dziąsła mogą bowiem pojawiać się stany zapalne, które zagrażają całemu organizmowi i mogą skutkować zapaleniem dziąseł.
2. Usuwanie ósemek - jak przebiega
Chirurgiczne usuwanie ósemek jest standardowym zabiegiem stomatologicznym. Zawsze poprzedzone jest wcześniejszym wykonaniem pantomogramu, dzięki któremu specjalista może dokładnie ocenić położenie zęba.
Sam zabieg nie jest bolesny, ponieważ pacjent otrzymuje wcześniej znieczulenie. Nie ma więc powodów do obaw i nie warto zwlekać z usunięciem. Pierwsze zdjęcie oceniające ułożenie zębów mądrości warto wykonać już u nastolatków, aby w razie potrzeby podjąć decyzję o zabiegu. Pozwala to na uniknięcie skrzywienia zębów i konieczności późniejszego korzystania z aparatów ortodontycznych.
W niektórych przypadkach po usunięciu ósemki konieczne jest założenie szwów na dziąśle. Warto wówczas pamiętać o zachowaniu właściwej higieny jamy ustnej, co zapobiega wdawaniu się zakażenia. Powinno się również unikać picia alkoholu i kawy, sięgania po papierosy oraz twarde, trudne do pogryzienia potrawy.
Ewentualne dolegliwości bólowe można niwelować sięgając po leki przeciwbólowe lub schładzając miejsce po usuniętym zębie.
- W miejscu po usunięciu ósemek tworzy się skrzep, który może uciskać na okoliczne struktury, powodując różne pozornie nietypowe objawy. W przypadku każdego wykonywanego zabiegu, w razie jakichkolwiek obaw lub wątpliwości, powinno się skontaktować z lekarzem wykonującym dany zabieg – podkreśla lek. dent. Tomasz Łukasik.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.