Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Łapczyńska

Czy w ciąży można rozjaśniać włosy na ciele i farbować włosy?

Czy w ciąży można rozjaśniać włosy na ciele i farbować włosy?
Czy w ciąży można rozjaśniać włosy na ciele i farbować włosy? (Zdjęcie autorstwa Mainstream / CC BY 2.0)

Kobiety w ciąży nie muszą rezygnować z zabiegów kosmetycznych, chyba że istnieją ku temu wyraźne przeciwwskazania. Rozjaśnianie włosów na ciele jest wyjściem alternatywnym dla tych kobiet, które nie chcą lub nie mogą stosować innych form depilacji. Zawarty w środkach rozjaśniających nadtlenek wodoru nie jest szkodliwy dla płodu. Inaczej sprawa wygląda z farbami do włosów, bo choć obecne są bezpieczniejsze niż te sprzed dwudziestu lat, to niektóre składniki mogą powodować u dzieci nerwiaka płodowego. Zabiegi kosmetyczne w ciąży należy uważnie rozważyć, być może istnieje bezpieczniejsze wyjście.

1. Czy w ciąży można rozjaśniać włosy na ciele?

Stosowanie środków rozjaśniających włosy na ciele w czasie ciąży jest bezpieczne, ponieważ nadtlenek wodoru szybko się rozpada i tylko niewielka jego ilość dostaje się do ciała. Jest to istotne dla wielu ciężarnych, ponieważ w czasie ciąży zwiększa się porost włosów na ciele, co spowodowane jest zmianami hormonalnymi. Wzrost włosówwraca do normy w ciągu sześciu miesięcy po porodzie.

Farbowanie włosów a ciąża
Farbowanie włosów a ciąża

Jest prawdopodobne, że niektóre ze składników środków koloryzujących mogą powodować wady wrodzone u

zobacz galerię

Niektóre kobiety obawiają się, że środek rozjaśniający do włosów zaszkodzi ich dziecku. Żeby zmniejszyć ich wątpliwości, nie muszą one używać rozjaśniacza w pierwszym trymestrze ciąży. Zbędne owłosienie można usunąć za pomocą golenia, wosku lub kremu depilującego.

Zobacz film: "Prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży"

Ciężarne, które zdecydują się na używanie środków rozjaśniających, powinny najpierw przeczytać instrukcję obsługi. Z pewnością powinny wstrzymać się z rozjaśnianiem włosów na opuchniętej lub skaleczonej skórze, a także wypróbować rozjaśniacz na małej powierzchni skóry. W czasie rozjaśniania pokój powinien być dobrze przewietrzony.

2. Czy w ciąży można farbować włosy?

Wiele kobiet w ciąży czeka z farbowaniem, prostowaniem lub kręceniem włosów do końca pierwszego trymestru. Obawiają się, że środki chemiczne używane do tych zabiegów mogą niekorzystnie wpłynąć na zdrowie i rozwój dziecka. Obecnie używane farby do włosów są bezpieczniejsze niż te sprzed dwudziestu lat. Jednak, według niektórych badań, składniki środków koloryzujących mogą powodować u dzieci nerwiaka płodowego. Jest to rzadki nowotwór występujący u dzieci, który wpływa na system nerwowy i inne tkanki. Inne badania nie potwierdzają jednak zależności między farbami do włosów a chorobą.

Jest prawdopodobne, że niektóre ze składników środków koloryzujących mogą powodować wady wrodzone, jednak tylko w przypadku niezwykle dużych dawek. Farbując włosy 3-4 razy w czasie ciąży kobieta naraża się na bardzo niewielkie ryzyko powikłań.

Istotne jest także prawidłowe nałożenie farby. Jeśli jesteś w ciąży i sama malujesz włosy, trzymaj się zaleceń na opakowaniu i zawsze noś ochronne rękawiczki. Nakładaj farbę w przewietrzonym pomieszczeniu, w ten sposób kontakt z chemikaliami będzie mniejszy. Kobiety w ciąży, chcąc zmienić wygląd swoich włosów, mogą pójść na kompromis. Zamiast farbować wszystkie włosy, mogą zrobić pasemka, w ten sposób styczność z farbą do włosów jest jeszcze mniejsza. Można także spróbować barwników roślinnych, na przykład henny, która jest dostępna w wielu kolorach.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze