Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Łapczyńska

Czy w ciąży można tankować samochód, zapinać pasy bezpieczeństwa i podróżować z poduszkami powietrznymi?

Czy w ciąży można tankować samochód, zapinać pasy bezpieczeństwa i podróżować z poduszkami powietrznymi?
Czy w ciąży można tankować samochód, zapinać pasy bezpieczeństwa i podróżować z poduszkami powietrznymi? (Shutterstock)

Kobiety w ciąży nieraz mają wątpliwości, czy swoim zachowaniem nie zaszkodzą dziecku i choć z jednej strony nie chcą rezygnować z dotychczasowych przyzwyczajeń, to z drugiej zrobią wszystko, by chronić dziecko. Podróżowanie w ciąży to czasami niełatwe zadanie. Kobiety znajdujące się w pierwszym trymestrze ciąży mogą odczuwać nieprzyjemne dolegliwości. Z kolei panie w ostatnich miesiącach ciąży mogą uskarżać się na duży brzuch. Są kobiety, które bardzo dobrze znoszą ciążę, a mimo to nie chcą podróżować z obawy o dziecko. Czy ich niepokój jest uzasadniony?

1. Czy w ciąży można zapinać pasy bezpieczeństwa w samochodzie?

Zapinanie pasów w ciąży
Zapinanie pasów w ciąży

Kobieta w ciąży powinna umieścić dolną część pasa pod brzuchem, a nie w poprzek niego, ponieważ ucisk

zobacz galerię

Pas bezpieczeństwa to podstawa podczas podróży samochodem. Zapinanie go jest obowiązkiem wszystkich osób, także kobiet w ciąży. Ciężarna powinna umieścić dolną część pasa pod brzuchem, a nie w poprzek niego, ponieważ ucisk mógłby spowodować problemy z łożyskiem i zaszkodzić dziecku. Pasy powinny być naprężone. Dostępne są także adaptery do pasów bezpieczeństwa, które pozwalają umieścić pas poniżej brzucha, co zwiększa komfort podczas jazdy.

 Warto pamiętać o robieniu regularnych postojów co 1,5-2 godziny, aby zapobiec puchnięciu nóg i skurczom.

2. Czy w ciąży można podróżować samochodem z poduszkami powietrznymi?

Poduszki powietrzne mają za zadanie chronić osoby jadące samochodem w czasie zderzenia, dlatego też są wręcz zalecane, także kobietom w ciąży. Jeśli ciężarna ma prawidłowo zapięty pas bezpieczeństwa, ryzyko uszkodzenia oczu, twarzy, rąk oraz klatki piersiowej w wyniku kontaktu z poduszką powietrzną jest dużo mniejsze. Jednak bezpieczniej, by kobiety w ciąży podróżowały na tylnych siedzeniach.

3. Czy w ciąży można tankować samochód?

Niektóre kobiety w ciąży myślą, że tankowanie samochodu może negatywnie wpłynąć na płód. Jednak napełnianie baku trwa tylko kilka chwil, a ryzyko uszkodzenia płodu jest minimalne. Ważne, by kobieta w ciąży nie wdychała oparów paliwa podczas tankowania. Jeśli jednak chce zupełnie uniknąć zapachu benzyny, powinna poprosić pasażera lub pracownika stacji o napełnienie zbiornika.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze