Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Łapczyńska

Czy w ciąży można zrobić sobie tatuaż i masaż?

Czy w ciąży można zrobić sobie tatuaż i masaż?
Czy w ciąży można zrobić sobie tatuaż i masaż? (Zdjęcie kobiety / Shutterstock)

Kobiety w ciąży muszą zrezygnować z wykonania niektórych rzeczy w celu uniknięcia komplikacji zdrowotnych. Panie, które marzą o zrobieniu sobie tatuażu muszą poczekać. Tatuaż w ciąży jest niewskazany z kilku powodów, poczynając od wytrzymałości na ból kobiety (ciało w ciąży pod wpływem hormonów staje się wrażliwsze), kończąc na dbaniu o dobro dziecka. Masaż w ciąży, choć jest dużo bezpieczniejszy i mniej kontrowersyjny niż tatuaż, również jest kwestią sporną. Kobiety ciężarne powinny powiadomić masażystę o tym, że spodziewają się dziecka.

1. Czy w ciąży można zrobić sobie tatuaż?

Masaż dla ciężarnej
Masaż dla ciężarnej

Brzuch kobiety ciężarnej nie powinien być masowany, gdyż masaż tej części ciała mógłby spowodować poród

zobacz galerię

Tatuaż w ciąży nie jest najlepszym pomysłem. Zresztą znalezienie tatuażysty, który podjąłby się tego zadania, może być niełatwe. W trakcie wykonywania tatuażu wiele osób mdleje. Kobiety w ciąży są bardziej narażone na utratę przytomności. Nie należy więc zwiększać ilości czynników powodujących omdlenia. Ponadto, jeśli tatuaż wykonany został w niehigienicznych warunkach, istnieje ryzyko zarażenia się wirusem zapalenia wątroby typu B lub C, a nawet HIV.

Skóra kobiet w ciąży jest bardziej wrażliwa i trudniej byłoby jej znieść ból. Nadmiar stresu z tym związanego mógłby prowadzić do przedwczesnego porodu. Istnieje także ryzyko, że atrament używany przy robieniu tatuażu mógłby zostać wchłonięty przez ciało matki, co stanowi potencjalne zagrożenie dla płodu.

Zobacz film: "Jak odżywiać się w czasie ciąży?"

Najlepszym rozwiązaniem dla kobiety ciężarnej, której marzy się tatuaż, jest poczekanie z tym zabiegiem do porodu. Możliwe, że po urodzeniu dziecka zmieni zdanie odnośnie tatuażu. Warto także pamiętać, że w czasie ciąży kobiety zwykle przybierają na wadze. Po schudnięciu tatuaż zrobiony przed porodem zazwyczaj zmienia się i wygląda nieestetycznie.

2. Czy w ciąży można stosować masaż?

Nie wszyscy lekarze są zwolennikami masażu kobiet w ciąży, ponieważ uważają, że może on przynieść niepożądane skutki, zwłaszcza w pierwszym trymestrze. Co prawda, nie przeprowadzono badań na temat ewentualnego związku między masażem a poronieniem, ale są masażyści, którzy odmawiają masowania ciężarnych.

Kiedy lepiej zrezygnować z masażu?
Zaleca się rezygnację z masażu, gdy kobieta wymiotuje, ma poranne mdłości, a przede wszystkim, gdy jej ciąża jest zagrożona. Jeżeli jednak ciężarna czuje się dobrze, a przebieg ciąży jest prawidłowy, może zdecydować się na specjalny masaż przeznaczony właśnie dla kobiet spodziewających się dziecka.

Masaż dla kobiet w ciąży trwa około godziny. Niektórzy masażyści mają specjalny stół do masażu dla kobiet w ciąży, jednak zwykle najwygodniejszą pozycją na masaż jest położenie się na boku, np. na worku Sako. Wśród pozytywnych skutków masażu wymienia się: relaks, wyciszenie, zmniejszenie bólu kręgosłupa i nóg, lepszy sen i mniejszy poziom hormonu stresu. Ponadto, masaż skóry pomaga zapobiegać rozstępom.

Czym różni się masaż kobiet w ciąży od zwykłego masażu? Masażysta dostosowuje swoje techniki masażu do zmian zachodzących w ciele kobiety. U ciężarnych przepływ krwi jest znacznie większy, dlatego masażyści delikatniej masują nogi, aby nie doszło do przemieszczenia się ewentualnych zakrzepów. Stosuje się najczęściej techniki głaskania masowanej części ciała, w większości jest to masaż relaksacyjny. Brzuszek kobiety ciężarnej nie powinien być masowany, gdyż masaż tej części ciała mógłby spowodować poród przedwczesny.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze