Czy w ciąży można zrobić sobie tatuaż i masaż?
Kobiety w ciąży muszą zrezygnować z wykonania niektórych rzeczy w celu uniknięcia komplikacji zdrowotnych. Panie, które marzą o zrobieniu sobie tatuażu muszą poczekać. Tatuaż w ciąży jest niewskazany z kilku powodów, poczynając od wytrzymałości na ból kobiety (ciało w ciąży pod wpływem hormonów staje się wrażliwsze), kończąc na dbaniu o dobro dziecka. Masaż w ciąży, choć jest dużo bezpieczniejszy i mniej kontrowersyjny niż tatuaż, również jest kwestią sporną. Kobiety ciężarne powinny powiadomić masażystę o tym, że spodziewają się dziecka.
1. Czy w ciąży można zrobić sobie tatuaż?
Tatuaż w ciąży nie jest najlepszym pomysłem. Zresztą znalezienie tatuażysty, który podjąłby się tego zadania, może być niełatwe. W trakcie wykonywania tatuażu wiele osób mdleje. Kobiety w ciąży są bardziej narażone na utratę przytomności. Nie należy więc zwiększać ilości czynników powodujących omdlenia. Ponadto, jeśli tatuaż wykonany został w niehigienicznych warunkach, istnieje ryzyko zarażenia się wirusem zapalenia wątroby typu B lub C, a nawet HIV.
Skóra kobiet w ciąży jest bardziej wrażliwa i trudniej byłoby jej znieść ból. Nadmiar stresu z tym związanego mógłby prowadzić do przedwczesnego porodu. Istnieje także ryzyko, że atrament używany przy robieniu tatuażu mógłby zostać wchłonięty przez ciało matki, co stanowi potencjalne zagrożenie dla płodu.
Najlepszym rozwiązaniem dla kobiety ciężarnej, której marzy się tatuaż, jest poczekanie z tym zabiegiem do porodu. Możliwe, że po urodzeniu dziecka zmieni zdanie odnośnie tatuażu. Warto także pamiętać, że w czasie ciąży kobiety zwykle przybierają na wadze. Po schudnięciu tatuaż zrobiony przed porodem zazwyczaj zmienia się i wygląda nieestetycznie.
2. Czy w ciąży można stosować masaż?
Nie wszyscy lekarze są zwolennikami masażu kobiet w ciąży, ponieważ uważają, że może on przynieść niepożądane skutki, zwłaszcza w pierwszym trymestrze. Co prawda, nie przeprowadzono badań na temat ewentualnego związku między masażem a poronieniem, ale są masażyści, którzy odmawiają masowania ciężarnych.
Kiedy lepiej zrezygnować z masażu?
Zaleca się rezygnację z masażu, gdy kobieta wymiotuje, ma poranne mdłości, a przede wszystkim, gdy jej ciąża jest zagrożona. Jeżeli jednak ciężarna czuje się dobrze, a przebieg ciąży jest prawidłowy, może zdecydować się na specjalny masaż przeznaczony właśnie dla kobiet spodziewających się dziecka.
Masaż dla kobiet w ciąży trwa około godziny. Niektórzy masażyści mają specjalny stół do masażu dla kobiet w ciąży, jednak zwykle najwygodniejszą pozycją na masaż jest położenie się na boku, np. na worku Sako. Wśród pozytywnych skutków masażu wymienia się: relaks, wyciszenie, zmniejszenie bólu kręgosłupa i nóg, lepszy sen i mniejszy poziom hormonu stresu. Ponadto, masaż skóry pomaga zapobiegać rozstępom.
Czym różni się masaż kobiet w ciąży od zwykłego masażu? Masażysta dostosowuje swoje techniki masażu do zmian zachodzących w ciele kobiety. U ciężarnych przepływ krwi jest znacznie większy, dlatego masażyści delikatniej masują nogi, aby nie doszło do przemieszczenia się ewentualnych zakrzepów. Stosuje się najczęściej techniki głaskania masowanej części ciała, w większości jest to masaż relaksacyjny. Brzuszek kobiety ciężarnej nie powinien być masowany, gdyż masaż tej części ciała mógłby spowodować poród przedwczesny.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.