Czy z twoim dzieckiem wszystko w porządku?
W momencie, kiedy zdrowe dziecko przyjdzie na świat, na pewno odczujesz ulgę. Jeśli jednak jesteście podobni do większości nowo upieczonych rodziców, ta ulga nie potrwa długo. Nieprzewidziane znamiona, pulsujące ciemiączko, żółtaczka, wysypka, zez – mogą przestraszyć, a nawet wprowadzić w panikę. Aby pomóc wam, drodzy rodzice, w tych pierwszych godzinach życia waszego dziecka, prezentujemy poradnik dotyczący wyglądu noworodka.
1. Jak wygląda twoje dziecko?
W związku z naturalnym porodem główka waszego dziecka może być znacznie wydłużona, w kształcie stożka. Nie trzeba się tym przejmować. Taki wygląd jest tymczasowy. Zmiana dokona się najpóźniej w ciągu 48 godzin. Kości czaszki noworodka są giętkie. Kanał rodny jest wąski, dlatego kości muszą się odkształcić, aby główka przez niego przeszła.
Pediatrzy podkreślają, że rodzice muszą przygotować się także na wystąpienie opuchlizny na czubku głowy noworodka, a czasem nawet na całej głowie. Taki stan spowodowany jest tym, że podczas przeciskania się przez kanał rodny, płyny z tkanek głowy dziecka gromadzą się w jednym miejscu. Czasem, naciskając na ten obszar, można rzeczywiście poczuć chlupotanie. Nie jest to nic groźnego, gdyż ciecz wkrótce się wchłonie.
Stan, który może utrzymać się najdłużej, to podskórne skrzepy krwi, uwięzione między czaszką a skórą. Wyglądają jak guz o dziwnym kształcie i znajdują się na czubku głowy noworodka. Zauważa się je najczęściej w drugim dniu życia. Niezależnie od tego, jak strasznie to wygląda, nie ma powodu do paniki, gdyż jest to skutek naturalnego porodu. Stan ten nie jest ani poważny, ani zawiniony. Siniak powinien ustąpić w przeciągu kilku miesięcy. Trzeba tylko uzbroić się w cierpliwość.
Prawdopodobnie słyszeliście o ciemiączkach noworodka (miękkich obszarach na czubku i z tyłu głowy). Nie zdziwcie się, jeśli zaczną one pulsować w rytmie serca maluszka. Jest to całkiem normalne, a ciemiączko wcale nie jest tak delikatne, jak myślicie. Można go dotykać. Obszar ten musi być delikatny, aby umożliwić szybki wzrost mózgu, jaki następuje w pierwszym roku życia. W przeciągu 12-18 miesięcygłówka niemowlaka stanie się twarda w każdym miejscu.
2. Ta śliczna buzia!
Jeśli spodziewacie się wziąć w ramiona malutkiego, delikatnego aniołka, nie bądźcie zdziwieni, jeśli bobas będzie lekko siny – w szczególności na paluszkach u nóg, rąk oraz na stopach. Większość rodziców panikuje z tego powodu. Niepotrzebnie! To całkiem normalne, szczególnie gdy ciało dziecka jest chłodne. Zdarza się to, ponieważ dziecko nie potrafi jeszcze efektywnie kontrolować temperatury ciała i cyrkulacji krwi. Jeśli przytulicie maleństwo, niebieski odcień skóry powinien ustąpić. Czasem jednak takie przebarwienie skóry może sugerować poważne zaburzenia, dlatego warto jest przedyskutować sprawę z lekarzem.
Niebieski to niejedyny kolor, jaki może pojawić się na skórze noworodka. Czasem ciało malucha może przybrać żółty kolor, szczególnie na białkach ocznych. Taki stan rzeczy może wskazywać na żółtaczkę. Choroba ta jest powszechna wśród noworodków – około 70% dzieci ją przechodzi. Żółte zabarwienie skóry powinno ustać w przeciągu 10 dni. Ważne jest, aby poinformować o tym lekarza.
Niektóre przypadki żółtaczki mogą wymagać specjalnych form leczenia. Oczka twojego dziecka mogą być także lekko zaczerwienione w związku z popękanymi naczynkami krwionośnymi. Jest to normalny rezultat parcia podczas porodu, który powinien ustąpić w przeciągu kilku dni. Jeśli natomiast chcecie sprawdzić, jaki kolor oczu ma wasze dziecko, nie zdziwcie się, że są ciemne. Rzeczywista barwa ukształtuje się przed ukończeniem roczku. Jest jeszcze jedna sprawa dotycząca oczu dziecka. Na początku często poruszają się w przeciwnych kierunkach. Taki chwilowy zez jest normalny u noworodków. Po około 3-4 miesiącach wszystko powinno się unormować.
3. Wysypki i guzy
Wysypki u niemowlaków występują bardzo często. Najbardziej popularny to rumień noworodkowy – czerwone plamki z żółtymi środkami, przypominające ugryzienie muchy. Wysypka może być niepokojąca, gdyż lezje (plamy) pojawiają się i znikają kilka razy w ciągu godziny. Dodatkowo może wystąpić zaczerwienienie skóry. Plamki powinny ustąpić w ciągu tygodnia. Mniej częste, ale nadal normalne są plamy mongolskie – znamiona skórne występujące najczęściej na plecach lub pośladkach (mogą także pojawić się w innych miejscach). Wyglądają jak siniaki i najczęściej występują u dzieci o ciemniejszej karnacji. Zazwyczaj znikają przed upływem roku, mogą jednak utrzymywać się do piątego roku życia dziecka.
4. Inne objawy na ciele noworodka
Każdy rodzic, niezależnie od tego, jak dobrze jest przygotowany na wszelkie niespodzianki dotyczące noworodków, dziwi się, gdy pierwszy raz widzi genitalia dziecka. To dlatego, że są przeważnie nadzwyczajnie duże. U chłopców można dostrzec opuchliznę oraz znaczne zaczerwienienie jąder. Srom dziewczynek natomiast jest bardzo ciemny i opuchnięty, co jest skutkiem działania hormonów matczynych. Dodatkowo można zaobserwować białą wydzielinę pochwową, a czasem także jedno- lub dwudniowe plamienia. Skąd się to bierze? Śluzówka waginy jest czuła na wydzielanie hormonów, więc jeśli tylko hormony matki zostaną wydalone z organizmu dziecka, następuje krótkotrwałe krwawienie. Stan ten powinien utrzymać się jedynie do 72 godzin po porodzie. Ogólne powiększenie organów rozrodczych u dziewczynek i chłopców trwa do miesiąca.
Nowo upieczeni rodzice często martwią się także o resztkę pępowiny u dziecka. Nie trzeba się tym przejmować. Pępowina odpada w okresie od 7 do 30 dni, powodując czasem niewielki upływ krwi. Obszar w jej pobliżu może być lekko czerwonawy. Jeśli chodzi o pielęgnację okolic pępowiny, ważne jest, aby była utrzymywana w suchości i dostępie powietrza. Jeśli natomiast okolice pępka nagle zrobią się bardziej czerwone, pępek ropieje i zaczyna nieprzyjemnie pachnieć – należy zwrócić się do lekarza lub położnej.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.