Trwa ładowanie...

Czy żylaki ustąpią po ciąży?

Ciąża to bez wątpienia piękny stan. Niestety, ma również swoje niedogodności. W tym okresie często pojawiają się nieprzyjemne dolegliwości ciążowe. Jedną z nich są żylaki. Żylaki w ciąży wynikają przede wszystkim z ucisku, jaki powoduje powiększająca się macica na naczynia krwionośne w miednicy oraz ze zwiększonej ilości krwi w krwioobiegu (o około 1 litr). Wiele kobiet martwi się, że żylaki utrzymają się na stałe. Jak jest naprawdę, czy ustępują one po ciąży? Aby się tego dowiedzieć, przeczytaj poniższy artykuł.

spis treści

1. Przyczyny żylaków w ciąży

W ciąży krążenie krwi staje się utrudnione, co w wielu przypadkach powoduje powstawanie żylaków. Są one rezultatem rozszerzenia żył znajdujących się w dolnej partii ciała. Stają się tak bardzo nadęte, że krew ma trudności z powrotem do serca i pozostaje w bezruchu. W wyniku tego na nogach pojawiają się zmiany o brązowym zabarwieniu, czyli żylaki.

Zobacz film: "Jak pozbyć się uczucia ciężkich nóg?"

U 80 proc. kobiet w ciąży pojawiają się już od pierwszego trymestru. Przybieranie na wadze w tym czasie dodatkowo pogarsza sytuację. Hormony rozszerzają żyły, co w połączeniu ze zwiększoną wagą sprawia, że pojawiają się trudności w przepływie krwi. Na szczęście istnieją sposoby na zapobieganie żylakom w ciąży oraz metody na złagodzenie już występujących dolegliwości.

2. Żylaki po ciąży

„Dobrą stroną” żylaków jest to, że w większości przypadków znikają same! Po porodzie poziom hormonów wraca do normy. Proces ten trwa około trzech miesięcy. W tym czasie te zmiany powoli znikają. Należy jednak pamiętać, że żylaki w ciąży nie pojawiają się jedynie na nogach.

Nacisk wywoływany przez rozwijające się w brzuchu dziecko może powodować również rozszerzanie się żył na poziomie sromu i odbytu, co powoduje żylaki sromu i hemoroidy. Warto zwrócić się do swojego lekarza, który w razie potrzeby przepisze żele lub kremy łagodzące. Jeśli utrzymują się jeszcze sześć miesięcy po porodzie, można je leczyć bez ryzyka.

3. Profilaktyka żylaków w ciąży

Podczas ciąży i po porodzie należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które pomogą uniknąć żylaków lub przynajmniej złagodzić ich objawy.

  • Nie należy nosić wysokich obcasów. Najlepiej wybierać buty z 3- lub 4-centymetrowym obcasem bądź na płaskiej podeszwie.
  • Na żylaki w ciąży źle działa również długotrwałe siedzenie i stanie. Dobrze jest unosić nogi w czasie siedzenia i leżenia, na przykład podkładając pod nie poduszkę.
  • Kobiety w ciąży powinny unikać spania na plecach. Najlepiej wybrać pozycję na boku, która ułatwia krążenie krwi.
  • Warto zadbać o aktywność fizyczną w ciąży. Nadwaga w tym okresie jest czynnikiem sprzyjającym pojawianiu się żylaków, a częste spacery pozwolą uniknąć nadmiernego przybierania na wadze.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza