Czy żylaki ustąpią po ciąży?
Ciąża to bez wątpienia piękny stan. Niestety, ma również swoje niedogodności. W tym okresie często pojawiają się nieprzyjemne dolegliwości ciążowe. Jedną z nich są żylaki. Żylaki w ciąży wynikają przede wszystkim z ucisku, jaki powoduje powiększająca się macica na naczynia krwionośne w miednicy oraz ze zwiększonej ilości krwi w krwioobiegu (o około 1 litr). Wiele kobiet martwi się, że żylaki utrzymają się na stałe. Jak jest naprawdę, czy ustępują one po ciąży? Aby się tego dowiedzieć, przeczytaj poniższy artykuł.
1. Przyczyny żylaków w ciąży
W ciąży krążenie krwi staje się utrudnione, co w wielu przypadkach powoduje powstawanie żylaków. Są one rezultatem rozszerzenia żył znajdujących się w dolnej partii ciała. Stają się tak bardzo nadęte, że krew ma trudności z powrotem do serca i pozostaje w bezruchu. W wyniku tego na nogach pojawiają się zmiany o brązowym zabarwieniu, czyli żylaki.
U 80 proc. kobiet w ciąży pojawiają się już od pierwszego trymestru. Przybieranie na wadze w tym czasie dodatkowo pogarsza sytuację. Hormony rozszerzają żyły, co w połączeniu ze zwiększoną wagą sprawia, że pojawiają się trudności w przepływie krwi. Na szczęście istnieją sposoby na zapobieganie żylakom w ciąży oraz metody na złagodzenie już występujących dolegliwości.
2. Żylaki po ciąży
„Dobrą stroną” żylaków jest to, że w większości przypadków znikają same! Po porodzie poziom hormonów wraca do normy. Proces ten trwa około trzech miesięcy. W tym czasie te zmiany powoli znikają. Należy jednak pamiętać, że żylaki w ciąży nie pojawiają się jedynie na nogach.
Nacisk wywoływany przez rozwijające się w brzuchu dziecko może powodować również rozszerzanie się żył na poziomie sromu i odbytu, co powoduje żylaki sromu i hemoroidy. Warto zwrócić się do swojego lekarza, który w razie potrzeby przepisze żele lub kremy łagodzące. Jeśli utrzymują się jeszcze sześć miesięcy po porodzie, można je leczyć bez ryzyka.
3. Profilaktyka żylaków w ciąży
Podczas ciąży i po porodzie należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które pomogą uniknąć żylaków lub przynajmniej złagodzić ich objawy.
- Nie należy nosić wysokich obcasów. Najlepiej wybierać buty z 3- lub 4-centymetrowym obcasem bądź na płaskiej podeszwie.
- Na żylaki w ciąży źle działa również długotrwałe siedzenie i stanie. Dobrze jest unosić nogi w czasie siedzenia i leżenia, na przykład podkładając pod nie poduszkę.
- Kobiety w ciąży powinny unikać spania na plecach. Najlepiej wybrać pozycję na boku, która ułatwia krążenie krwi.
- Warto zadbać o aktywność fizyczną w ciąży. Nadwaga w tym okresie jest czynnikiem sprzyjającym pojawianiu się żylaków, a częste spacery pozwolą uniknąć nadmiernego przybierania na wadze.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.