Trwa ładowanie...

Czym grozi częste picie piwa? Eksperci biją na alarm

Avatar placeholder
Krystyna Gwóźdź 07.05.2023 10:42
Konsekwencje nadmiaru piwa mogą poważnie zaszkodzić zdrowiu
Konsekwencje nadmiaru piwa mogą poważnie zaszkodzić zdrowiu (Getty Images)

Choć wielu ludzi uważa je za nieszkodliwe, może poważnie wpłynąć na stan zdrowia - alarmują eksperci. Zawarta w piwie - bo o nim mowa - wysoka zawartość alkoholu może prowadzić do poważnych chorób, takich jak choroby wątroby, problemy z sercem i nadciśnienie tętnicze.

spis treści

1. Czy piwo jest zdrowe?

"W tym kraju żaden z alkoholi nie jest tak entuzjastycznie przyjmowany jak… piwo. Jest ono uznawane za niegroźne" - rozpoczyna swój wpis na Instagramie mgr Artur Rakowski, farmaceuta.

Jak podkreśla, trunek ma ogromną rzeszę fanów i smakoszy na całym świecie. "Warzenie piwa kraftowego stało się ostatnio bardzo modne, a przy okazji tej produkcji, tworzą się nowe społeczności pasjonatów" - zauważa.

Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"

"W ciepłych miesiącach staje się ono synonimem orzeźwienia, gaszenia pragnienia, a przede wszystkim dobrej zabawy. Zresztą nie bez powodu, jest jednym z trzech najpopularniejszych napojów na świecie, zaraz po wodzie i herbacie" - pisze Rakowski.

Na pytanie czy piwo jest zdrowe, ekspert odpowiada twierdząco, stanowczo podkreśla jednak, że sposób, w jaki Polacy je piją, sprawia, że z prozdrowotnych korzyści niewiele zostaje. Dlaczego?

Piwo jest bowiem całkiem kaloryczne. Ilość kalorii w 500 ml piwa zależy od jego rodzaju i zawartości alkoholu. Średnio piwo zawiera jednak około 200-350 kcal, ale niektóre gatunki piwa, takie jak ciemne piwo, mogą zawierać ich więcej.

Co więcej, Polacy lubią pić piwo w nadmiarze, a zwłaszcza przed snem, może przyczynić się do tycia. Piwo zawiera dużo kalorii i cukru, a picie alkoholu może prowadzić do zwiększenia apetytu i spożycia większej ilości kalorii.

Nie wspominając już o tym, że nadmierna konsumpcja alkoholu może wpływać na metabolizm organizmu, co również może przyczynić się do przybierania na wadze.

2. Bezpieczna dawka alkoholu nie istnieje

Rakowski jasno stwierdza, że bezpieczna dawka alkoholu nie istnieje, ponieważ nawet niewielka ilość alkoholu może wpłynąć negatywnie na organizm człowieka.

Wieloletnie badania wykazały, że picie alkoholu, nawet w niewielkich ilościach, może zwiększać ryzyko rozwoju wielu chorób, takich jak choroby wątroby, problemy z sercem, choroby nowotworowe i choroby układu nerwowego.

Tymi chorobami mogą być m.in. marskość wątroby i zapalenie wątroby,

  • nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa i udar mózgu,
  • rak jamy ustnej, gardła, przełyku, wątroby, piersi i jelita grubego,
  • problemy z układem trawiennym, takie jak choroba wrzodowa żołądka i refluks żołądkowo-przełykowy,
  • miażdżyca.

Oprócz tego nadmierne spożycie alkoholu może również prowadzić do uzależnienia od alkoholu, problemów z relacjami interpersonalnymi i zwiększenia ryzyka wypadków i obrażeń. Dlatego ważne jest, aby spożywać alkohol z umiarem lub całkowicie zrezygnować z jego picia.

3. To piwo pite sporadycznie szkodzi mniej

Rakowski podkreśla, że od czasu do czasu można pozwolić sobie na piwa kraftowe dobrej jakości, które zawierają wartości odżywcze. Wśród nich wymienia:

  • 35 związków fenolowowych o działaniu antynowotworowym,
  • witaminy z grupy B,
  • foliany, polifenole, krzem,
  • cholinę.

Kluczowe jest jednak rzadkie spożywanie tego typu trunków.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze