USG doppler

Badanie obrazowe typu USG doppler to badanie przy użyciu fal ultradźwiękowych oparte na zasadach fizykalnych dopplera pulsacyjnego. W trakcie USG dopplerowskiego ocenia się w jaki sposób jest transportowana krew w naczyniach krwionośnych żylnych czy też tętniczych. Badanie to wykorzystywane jest w diagnostyce chorób serca jak i chorób układu krążenia obwodowego. Warto poznać czym jest i na czym polega USG dopplerowskie, gdyż badanie to jest źródłem wielu cennych informacji na temat stanu zdrowia naszego organizmu związanego z jego ukrwieniem, a jednocześnie jest ono w pełni bezpieczne dla osoby badanej. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszym artykule.

Działanie USG doppler

Urządzenie USG stosowane podczas badania wysyła i odbiera fale ultradźwiękowego odbijane od przepływającej krwi. Ruch komórek krwi powoduje zmianę wysokości fal, natomiast gdy krew nie jest transportowana, zmiana taka nie zachodzi. Jeśli w krwiobiegu znajduje się jakiś element stały, jak na przykład zakrzep, fale ultradźwiękowe odbiją się od jego powierzchni. Informacje te po przesłaniu do komputera tworzą obraz. Często wykorzystuje się USG dopplerowskie podczas badań kardiologicznych jak echo serca czy wspomagająco w czasie testu wysiłkowego z EKG.

Rodzaje USG doppler

 • USG Color Doppler – technika ta pozwala ocenić średnią prędkość przepływu krwi w naczyniach krwionośnych. Przepływowi krwi przypisuje się kolor czerwony lub niebieski, w zależności od tego, czy krew płynie w kierunku do przetwornika pomiarowego, czy w przeciwnym.
 • USG Duplex Doppler – pozwala stworzyć obraz nie tylko naczyń krwionośnych, ale także sąsiadujących organów.
 • USG Power Doppler – badanie to pozwala ocenić przepływ krwi w małych lub głęboko położonych naczyniach głównie śródmiąższowych.

Zastosowanie USG doppler

Badanie USG doppler pomaga wykrywać przyczyny chorób układu krążenia. Badaniem określa się przepływ krwi w takich naczyniach krwionośnych, jak np.:

 • tętnic szyjnych;
 • kończyn dolnych i górnych;
 • brzusznych;
 • przebiegających pozaotrzewnowo (np. aorty i jej odgałęzień, nerkowych).

USG dopplerowskie ma także zastosowanie u kobiet w ciąży. Dzięki niemu można ocenić przepływ krwi w łożysku i pępowinie. Stosuje się je również do oceny żylaków kończyn dolnych, poziomu płytki miażdżycowej, a także przy monitorowaniu stanu zdrowia osób po przebytym udarze mózgu, oraz cierpiących na anemię sierpowatą.

USG doppler w ciąży

USG doppler

Dzięki najnowszej technologii przyszła mama może zobaczyć przestrzenny obraz swojego dziecka. Badanie to nie jest groźne dla płodu.

Ze względu na fakt, iż badanie USG doppler jest nieinwazyjne i w pełni bezpieczne, jest ono często stosowane w ocenie stanu zdrowia płodu.

Kolorowy doppler jest w tym przypadku najczęściej wybierany, gdyż w żaden sposób nie zagraża nienarodzonemu dziecku.

USG doppler jest niezwykle użytecznym i w pełni bezpiecznym badaniem. Może wskazywać nam przyczyny chorób układu krążenia zanim będą na tyle poważne, że nie będzie można ich już ostatecznie leczyć.

Redakcja abcZdrowie.pl, 4 miesiące temu

Bibliografia

 • Nowicki A. Ultradźwięki w medycynie, Roztoczańska Szkoła Ultrasonografii, Warszawa 2010, ISBN 978-83-89687-59-3
 • Kawecki P. Badanie ultrasonograficzne żył kończyn dolnych, Medipage, Warszawa 2005, ISBN 83-89769-06-9
 • Pruszyński B. Diagnostyka obrazowa. Podstawy teoretyczne i metodyka badań, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2000, ISBN 83-200-2463-3
 • Pruszyński B. Radiologia - diagnostyka obrazowa, Rtg, TK, USG, MR i medycyna nuklearna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011, ISBN 978-83-200-4325-9

USG doppler

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

USG doppler - przebieg, wskazania, zastosowanie, powikłania
najnowsze pytania

USG

Odpowiada: Lek. Aneta Zwierzchowska

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły USG doppler - przebieg, wskazania, zastosowanie, powikłania
USG doppler - przebieg, wskazania, zastosowanie, powikłania

USG doppler naczyń wątroby - charakterystyka, wskazania, przebieg

USG doppler naczyń wątroby to badanie, które pozwala na ocenę krążenia wrotnego. Ocena krążenia wrotnego obejmuje ocenę morfologii wątroby (...) oraz układu naczyniowego. Jednym z problemów diagnozowanych w USG...

USG piersi

USG piersi - zdjęcie

USG piersi - zdjęcie

Badanie USG sutka powinno być okresowo wykonywane przez wszystkie kobiety, w celu jak najwcześniejszego wykrycia ewentualnych zmian.