USG doppler

Przygotowanie do USG to badanie przy użyciu ultradźwięków, które pomaga ocenić, jak jest transportowana krew w naczyniach krwionośnych. Badanie to wykorzystywane jest w diagnostyce chorób serca i chorób układu krążenia. Warto poznać czym jest i na czym polega USG dopplerowskie, gdyż badanie to jest źródłem wielu cennych informacji na temat naszego stanu zdrowia, a jednocześnie jest ono w pełni bezpieczne dla osoby badanej. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszym artykule.

Polecane wideo:

Działanie USG doppler

Urządzenie stosowane podczas badania wysyła i odbiera ultradźwięki. Ruch komórek krwi powoduje zmianę wysokości dźwięku, natomiast gdy krew nie jest transportowana, zmiana taka nie zachodzi. Jeśli w krwiobiegu znajduje się jakiś element stały, jak na przykład zakrzep, ultradźwięki odbiją się od jego powierzchni. Informacje te po przesłaniu do komputera tworzą obraz. Często wykonuje się go z innymi badaniami kariologicznymi, jak echo serca czy test wysiłkowy EKG.

Rodzaje USG doppler

  • Kolorowy Doppler – technika ta pozwala ocenić średnią prędkość przepływu krwi w naczyniach krwionośnych. Przepływowi krwi przypisuje się kolor czerwony lub niebieski, w zależności od tego, czy krew płynie w kierunku do przetwornika pomiarowego, czy w przeciwnym.
  • Duplex Doppler – pozwala stworzyć obraz nie tylko naczyń krwionośnych, ale także sąsiadujących organów.
  • Power Doppler – badanie to pozwala ocenić przepływ krwi w małych lub głęboko położonych naczyniach.

Zastosowanie USG doppler

Badanie USG doppler pomaga wykryć przyczyny chorób układu krążenia. Badaniu poddaje się przepływ krwi takich naczyń krwionośnych, jak:

USG dopplerowskie ma także zastosowanie u kobiet w ciąży. Dzięki niemu można ocenić przepływ krwi w łożysku i pępowinie. Stosuje się je również do oceny żylaków, poziomu płytki miażdżycowej, a także przy monitorowaniu stanu zdrowia osób po przebytym udarze mózgu, oraz cierpiących na anemię sierpowatą.

USG doppler w ciąży

USG doppler

Dzięki najnowszej technologii przyszła mama może zobaczyć przestrzenny obraz swojego dziecka. Badanie to nie jest groźne dla płodu.

Ze względu na fakt, iż badanie USG doppler jest nieinwazyjne i w pełni bezpieczne, jest ono często stosowane w ocenie stanu zdrowia płodu.

Kolorowy doppler jest w tym przypadku najczęściej wybierany, gdyż w żaden sposób nie zagraża nienarodzonemu dziecku.

USG doppler jest niezwykle użytecznym badaniem. Może wskazać nam przyczyny chorób układu krążenia zanim będą na tyle poważne, że nie będzie można ich już leczyć.

Redakcja abcZdrowie.pl, ponad rok temu

Bibliografia

  • Nowicki A. Ultradźwięki w medycynie, Roztoczańska Szkoła Ultrasonografii, Warszawa 2010, ISBN 978-83-89687-59-3
  • Kawecki P. Badanie ultrasonograficzne żył kończyn dolnych, Medipage, Warszawa 2005, ISBN 83-89769-06-9
  • Pruszyński B. Diagnostyka obrazowa. Podstawy teoretyczne i metodyka badań, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2000, ISBN 83-200-2463-3
  • Pruszyński B. Radiologia - diagnostyka obrazowa, Rtg, TK, USG, MR i medycyna nuklearna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011, ISBN 978-83-200-4325-9

Badania dopplera

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Badanie dopplera - charakterystyka, wskazania, powikłania
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Badanie dopplera - charakterystyka, wskazania, powikłania
Krew i naczynia krwionośne

Niewydolność żył kończyn dolnych: badania

Niewydolność żył kończyn dolnych: badania Odtwórz wideo

. Najważniejszym badaniem jest badanie ultrasonograficzne z podwójnym obrazowaniem. Ultrasonografia nóg z podwójnym obrazowaniem, czyli USG Doppler Duplex pozwala (...) na uwidocznienie krążenia w żyłach kończyn dolnych....

Badania

USG żył

Najczęstszym powodem wykonywania USG żył (tzw. Doppler żył) jest podejrzenie niewydolności żylnej u pacjenta, czego objawami mogą być: obrzęk nóg (...) żylaków. Doppler żył jest także podstawowym sposobem...

USG piersi

USG piersi - zdjęcie

USG piersi - zdjęcie

Badanie USG sutka powinno być okresowo wykonywane przez wszystkie kobiety, w celu jak najwcześniejszego wykrycia ewentualnych zmian.

USG

USG -zdjęcie

USG -zdjęcie

USG jest metodą łatwo dostępną, nieinwazyjną i wiąże się z niewielkimi kosztami.

USG ginekologiczne - działanie usg, wykorzystanie, kiedy wykonywać, przebieg badania, usg w ciąży

USG dopochwowe - zdjęcie

USG dopochwowe - zdjęcie

Zdjęcie przedstawia w oznaczonej kolejności: pęcherz moczowy, macicę oraz pochwę

Badania w ciąży - nieinwazyjne i inwazyjne badania prenatalne

USG genetyczne

USG genetyczne

USG genetyczne to nieinwazyjne badanie prenatalne, pozwalające wykryć u dziecka zespoły: Downa, Edwardsa, Turnera, oraz wady serca.