Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Katarzyna Bilnik-Barańska

Czym różnią się właściciele kotów i psów?

 Anna Krzpiet
31.12.2018 15:21
kot i pies
kot i pies

1. Charakter, a zwierzak

W Polsce według Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami żyje 9 mln psów i 5 mln kotów. Jednak czy właściciele kotów różnią się czymś od właścicieli psów? Wiele osób zadaje sobie to pytanie, również naukowcy ze Stowarzyszenia Nauk Psychologicznych Caroll University ze stanu Wisconsin.

Naukowcy twierdzą, że wybory te są uwarunkowane nie tylko gustem, ale także cechami charakteru właściciela. Oczywiście relacje między kotami, a ludźmi od zawsze były nieco inne, niż pomiędzy człowiekiem, a psem. Z reguły koty są samotnikami, aktywnymi głównie nocą, zaś psy to zwierzęta z natury swej stadne, a co za tym idzie kontaktowe i lubiące przebywać w towarzystwie człowieka od świtu do zmierzchu.

Jednak obydwa gatunki, od wielu lat są udomowione, a zatem najbliższe człowiekowi. Specjaliści twierdzą, że posiadacze psów są bardziej towarzyscy, otwarci i chętni do angażowania się w społeczeństwie. Są także bardziej sumienni, zdyscyplinowani i częściej zależy im na osiągnięciu wyznaczonego sobie celu. Wielbiciele kotów według badaczy są bardziej neurotyczni, bardziej emocjonalni, ale także ciekawi różnych doświadczeń.

Czy między właścicielami kotów i psów są istotne różnice?
Czy między właścicielami kotów i psów są istotne różnice? (123RF)
Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Posiadają niekonwencjonalne poglądy i uwielbiają przygody. Badacze twierdzą również, że właściciele kotów mają większe prawdopodobieństwo na życie w samotności, są samowystarczalni i mniej towarzyscy. Okazuję się także, że ludzie, którzy posiadają koty wydają się być bardziej introwertyczni, chłodni, stanowczy i wierni swoim poglądom. Są bardziej podejrzliwi i skłonni do manipulacji.

Zobacz także: Ambiwertyk - nowy typ osobowości.

2. Więcej zaangażowania

Badając 600 respondentów, 45 proc. z nich było posiadaczami kotów, którzy otwarcie odpowiedzieli, że nie przyjęliby do swojego domu żadnego psa, zaś 55 proc. z badanych było fanami psów, którzy dali odpowiedź, że chętnie przygarnęliby samotnego kociaka.

Świadczy to o tym, że większość ludzi, którzy posiadają tylko psa, są potencjalnymi właścicielami kotów i psów, a znacząca część ludzi, którzy posiadają tylko kota, są i będą w przyszłości wyłącznie ich właścicielami. Z analizy ankiet wynika, że opiekunowie psów cenią towarzystwo swoich czworonogów, ich wierność i oddanie, zaś entuzjaści mruczków cenią u swoich zwierząt uczciwość i bogate życie wewnętrzne.

Wpływ zwierząt na zdrowie człowieka
Wpływ zwierząt na zdrowie człowieka [5 zdjęć]

Dlaczego tak chętnie otaczamy się zwierzętami? Co sprawia, że hodujemy je w domu, dbamy o nie, karmimy,

zobacz galerię

Można też wywnioskować, że sympatycy kotów są bardziej leniwi. Opieka nad kociakiem nie wymaga radykalnej zmiany trybu życia, a wszystko za sprawą ich samodzielności. Koty w przeciwieństwie do psów nie potrzebują takiego zaangażowania i odpowiedzialności; wychodzenia na spacery, kąpieli i pieszczot. Dlatego koty są często przyjaciółmi nie tylko leniuchów, ale i osób aktywnych zawodowo, które nie mogą poświęcać wiele czasu zwierzakowi.

Zobacz także: Typy osobowości.

3. Analiza charakteru z Facebooka

Najnowsze badania przeprowadzili zaś analitycy z Facebooka, którzy bacznie przyglądali się postom wrzucanym przez właścicieli kotów i psów. Specjaliści zajmujący się analizą danych na Facebooku potwierdzają, że właściciele kotów rzadziej bywają uśmiechnięci, częściej są zdenerwowani i zmęczeni.

Okazuje się, że właściciele kotów częściej są zdenerwowani i zmeczeni
Okazuje się, że właściciele kotów częściej są zdenerwowani i zmeczeni (123RF)

Psiarze o wiele częściej na swoich tablicach wyrażają podekscytowanie, są dumni ze swych osiągnięć i częściej czują się szczęśliwi. Zwolennicy psów posiadają około 26 znajomych więcej niż kociarze. Zaś miłośnicy kotów chętniej zapraszają na wydarzenia kulturalne, czy sportowe.

Wszystkie badania skłaniają fanów zwierząt do pewnych przemyśleń dotyczących własnych decyzji. Jednak nie warto podporządkowywać się tym wynikom w odniesieniu do konkretnych osób.

Na pewno wiele z tych cech pokrywa się z rzeczywistością, ale każdy człowiek jest inny, i w jego życiu ważne są inne rzeczy. Nie warto nikogo szufladkować, ale można przemyśleć kwestię, czy przypadkiem nie wybieramy swojego czworonożnego przyjaciela podświadomie?

Zobacz także: Uwarunkowania charakterologiczne.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze