Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Prof. dr hab. n. med. Bartłomiej Kałużny

Czynniki atmosferyczne a oczy

Avatar placeholder
13.11.2017 13:55
Oczy a czynniki atmosferyczne
Oczy a czynniki atmosferyczne (123rf)

W idealnym świecie panowałaby odpowiednia temperatura, powietrze byłoby nieskazitelnie czyste, a wietrzyk delikatnie muskałby twarz. Niestety, rzeczywistość jest zupełnie inna. Nasze oczy są stale narażone na działanie czynników atmosferycznych, które niekoniecznie dobrze wpływają na ich pracę.

1. Zanieczyszczone i suche powietrze

W ostatnich latach wiele się mówi o smogu i jakości powietrza, jakim oddychamy. Nie trzeba żyć koło wielkiej fabryki, aby odczuć na własnej skórze, jak taki stan wpływa na nasze zdrowie. Duszności, napadowy, męczący kaszel czy ciągle zatkany nos to tylko kilka z objawów.

Nasze oczy również nie mają lekko – drobinki pyłów, kurz, dym, spaliny oraz różne związki chemiczne mogą bardzo je podrażnić, osiadając na ich zewnętrznej powierzchni. Szybko można się o tym przekonać, gdy przebywamy w zadymionym pomieszczeniu. Pojawia się wtedy szczypanie, pieczenie i łzawienie, oczy robią się zaczerwienione i bardzo wrażliwe.

Podobne objawy występują w przypadku zbyt suchego powietrza, co często zdarza się w pomieszczeniach ogrzewanych i klimatyzowanych. Oko jest naturalnie nawilżane i oczyszczane za pośrednictwem łez. Gdy wilgotność powietrza spada, powierzchnia oka bardzo szybko wysycha. Dochodzi do wyparowywania filmu łzowego i gruczoły łzowe nie nadążania z jego produkcją. Efektem takiego stanu jest odczucie piasku pod oczami, które mija dopiero wtedy, gdy oko odpowiednio się nawilży.

Zobacz film: "Leki biologiczne na łuszczycę"

Aby uniknąć uciążliwych objawów, warto mieć zawsze pod ręką krople nawilżające powierzchnię oka, np. Systane® Ultra lub Systane® Hydration. Łagodzą one dolegliwości związane z suchym i zanieczyszczonym powietrzem oraz przynoszą natychmiastową ulgę. Chronią powierzchnię oka przed przesuszaniem, nie pogorszając przy tym ostrości widzenia.

2. Wysoka temperatura

Film łzowy, który chroni oko przed wysychaniem, składa się z trzech warstw: tłuszczowej, wodnej i śluzowej. Przy wysokich temperaturach, które szczególnie dają się we znaki w lecie, może dochodzić do zbyt szybkiego odparowywania wody, która stanowi 98 proc. warstwy wodnej. Powoduje to pojawienie się odczucia piasku pod powiekami, kłucia czy pieczenia oczu.

3. Wiatr w oczy

Wiatr to kolejny czynnik atmosferyczny, który ma wpływ na kondycję naszych oczu. Razem z silnymi podmuchami powietrza przenoszone są drobne zanieczyszczenia, kurz i pył z ulic, chodników czy trawników. Takie drobinki mogą doprowadzić nawet do uszkodzenia gałki ocznej.

Dodatkowo podczas mroźnej i wietrznej aury film łzowy, który chroni oko przed wyschnięciem, bardzo szybko odparowuje, co sprawia, że jego funkcja ochrona nie jest już wystarczająca. Organizm, chcąc jak najszybciej uzupełnić braki w filmie łzowym i nawilżyć oko, zwiększa produkcję łez, przez co przy takiej pogodzie znaczna część osób skarży się na łzawienie.

4. Słońce i promienie UV

Kiedy na dworze świeci piękne słońce, szczególnie musimy zadbać o nasze oczy. Najbardziej szkodliwe jest promieniowanie UVB, którego najwięcej dostaje się do naszych oczu w słoneczne dni pomiędzy godziną 10.00 a 15.00. Jest ono pochłaniane przez spojówkę, rogówkę i siatkówkę, których zdolność do regeneracji jest bardzo mała. Dostanie się około 10 proc. promieniowania do dalszych części oka, np. do siatkówki, może doprowadzić nawet do trwałej utraty wzroku.

Silne światło może także spowodować oparzenia delikatnych struktur oka, powodując pogorszenie widzenia, zapalenie spojówek czy też świetlne zapalenie rogówki. Naturalnym mechanizmem obronnym jest mrużenie oczu i zwężanie się źrenic. Warto pamiętać o okularach przeciwsłonecznych, gdy prowadzimy samochód w słoneczne dni lub wybieramy się na zewnątrz w taką pogodę.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze