Trwa ładowanie...

Darmowe leki dla seniorów i dzieci. "Na jedną osobę przypadnie 10 zł miesięcznie"

Darmowe leki to tylko hasło wyborcze?
Darmowe leki to tylko hasło wyborcze? (Getty Images)

Prezes PIS Jarosław Kaczyński w kampanii przedwyborczej obiecał darmowe leki dla dzieci i seniorów 65+ od 2024 roku. Deklaracja odbiła się szerokim echem w mediach i nie zyskała aprobaty wśród wielu przedstawicieli branży medycznej - w tym Bartosza Arłukowicza, byłego ministra zdrowia.

spis treści

1. Darmowe leki dla seniorów i dzieci

Przypominamy, że w nie tak dawno obyła się przedwyborcza konwencja "Programowy Ul Prawa i Sprawiedliwości", podczas której prezes PiS Jarosław Kaczyński ogłosił m.in. plan wprowadzenia darmowych leków dla seniorów w wieku 65+ oraz osób do 18. roku życia. Jak mówił, będzie to wymagało "pewnych rozwiązań prawnych i budżetowych", zwłaszcza że taki dostęp ma się pojawić "w bardzo krótkim czasie".

Deklaracja prezesa wywołała prawdziwą burzę na Twitterze, gdzie nie brakuje opinii, że pomysł jest nieprzemyślany i lepszym pomysłem byłoby wprowadzenie ryczałtów dla różnych grup wiekowych.

Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"

Pomysł PIS-u w ostrych słowach skomentował m.in. Bartosz Arłukowicz, który przeliczył, jakie będą miesięczne koszta leków przeznaczonych na seniorów oraz dzieci. Okazuje się, że kwota jest tak niska, że nie będzie możliwości sfinansowania wielu podstawowych leków.

“Wielki program PIS „BEZPŁATNE LEKI” dla seniorów i dzieci do 18 r.ż. po przeliczeniu sprowadza się UWAGA do 10,66 zł na dziecko lub seniora miesięcznie. Nie wystarczy na jedno opakowanie syropu przeciwgorączkowego dla dziecka z infekcją” - napisał na Twitterze Arłukowicz.

Do wpisu byłego ministra odniósł się sam Adam Niedzielski, który bronił stanowiska swojej partii.

"Zdaje się, że przyjmuje Pan infantylną tezę w wyliczeniach, że co miesiąc każdy Polak realizuje receptę. Pomijając ten banalny błąd metodologiczny, to jest Pan ostatnią osobą w Polsce, która powinna recenzować kogokolwiek w ochronie zdrowia. Zrobił Pan dla pacjentów "okrągłe" ZERO" - napisał Niedzielski.

Z kolei prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej DIA we Wrocławiu mgr Marcin Repelewicz uważa, że sama idea odciążenia finansowego osób po 65 r.ż. jest słuszna, natomiast podkreśla, że jej realizacja będzie wymagała większego dofinansowania systemu ochrony zdrowia, także samych aptek, które będą musiały sprostać zapotrzebowaniu.

Podobnego zdania jest Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze