Trwa ładowanie...

Debretin – charakterystyka, stosowanie, przeciwwskazania, skutki uboczne

Avatar placeholder
30.03.2021 22:49
Debretin przyjmuje się zazwyczaj 3 razy w ciągu dnia po jednej tabletce
Debretin przyjmuje się zazwyczaj 3 razy w ciągu dnia po jednej tabletce (123rf.com)

Debretin to lek w tabletkach przepisywany na receptę. Wskazaniami do stosowania leku debretin są problemy z pracą jelit i przewodu pokarmowego. Kiedy należy stosować debretin? Jaka jest dzienna dawka leku debretin? Dla kogo jest przeznaczony lek debretin?

spis treści

1. Debretin – charakterystyka

Debretin to lek w powlekanych tabletkach zawierający substancę czynną trimebutyne. Trimebutyna odpowiada za prawidłową pracę układu pokarmowego. Debretin to lek stosowany przy problemach z jelitami i problemy z żołądkiem.

Najczęstszymi wskazaniami do przyjmowania leku debretin to zespół jelita drażliwego, bóle brzucha, biegunki, zaparcia, a także skurcz jelit. Zadaniem leku debretin jest pobudzenie jelit do pra[cy.

Zobacz film: "Mikroflora jelitowa"

Lek debretin dostępny jest w opakowaniu zawierającym 30 tabletek lub 100 tabletek. Największe stężenie leku debretin następuje po około godzinie do dwóch od przyjęcia preparatu. Debretin wydalany jest wraz z moczem. Dostępny jedynie na receptę.

Fakty na temat zespołu jelita drażliwego
Fakty na temat zespołu jelita drażliwego [6 zdjęć]

Bóle brzucha, wzdęcia, zatwardzenie czy biegunka to tylko niektóre objawy zespołu jelita drażliwego.

zobacz galerię

2. Debretin- stosowanie

Debretin przyjmuje się zazwyczaj 3 razy w ciągu dnia po jednej tabletce. Dawkowanie debretinu zależy jednak od zlecenia lekarza. W niektórych sytuacjach, gdy objawy są bardzo dokuczliwe, lekarz może zlecić przyjmowanie większej dawki. Wówczas dawkę można zwiększyć do 6 tabletek w ciągu dnia.

Nie należy przyjmować większej dawki, niż zalecana. Tabletkę należy połknąć popijając wodą. Przekroczenie zalecanej dawki debretinu może mieć negatywny wpływ na zdrowie, a także życie pacjenta.

W przypadku pominięcie którejkolwiek z dawek nie należy przyjmować podwójnej dawki. Może to wiązać się ze skutkami ubocznymi i zagrażać naszemu zdrowiu.

3. Debretin – przeciwwskazania

Debretin nie powinien być stosowany w każdym przypadku. Istnieją przeciwwskazania do przyjmowania leku debretin. Szczególnie dotyczy to osób, które są uczulone na którykolwiek składnik leku. Debretin nie jest również przeznaczony dla dzieci i kobiet w I trymestrze ciąży. Kobiet w późniejszej ciąży mogą stosować lek jedynie w razie nadzwyczajnej konieczności i po zleceniu lekarza. Nie należy przyjmować leku debretin na własną rękę bez konsultacji z lekarzem.

Należy również poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach – w tym o lekach zakupionych bez recepty. W niektórych przypadkach składniki leku debretin mogą wchodzić w interakcje z innymi lekami.

4. Debretin – skutki uboczne

Debretin może powodować skutki uboczne. Występują one rzadko, ale nie mniej mogą się pojawić. W przypadku, kiedy zauważymy skutki uboczne po przyjmowaniu leku debretin, należy skonsultować się z lekarzem i poinformować go o wszystkich dolegliwościach.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Do skutków ubocznych, które mogą się pojawić podczas przyjmowania leku debretin, zaliczamy: nudności, mdłości, reakcje alergiczne skóry, a także zmęczenie.

Nie należy bagatelizować niepożądanych objawów podczas przyjmowania jakiegokolwiek leku. W razie wątpliwości należy zaczerpnąć porady lekarza.

Warto również zaznaczyć, że lek debretin powinien być stosowany według zaleceń lekarza. Należy także pamiętać, że nie należy stosować leku po upływie daty ważności.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze