Defibrylacja – czym jest, kiedy wykonać
1. Defibrylacja – czym jest?
Defibrylacja jest zabiegiem stosowanym w czasie reanimacji. Jest podstawową czynnością razem z wczesnymi zabiegami resuscytacyjnymi, które wchodzą w skład tak zwanego łańcucha przeżycia. Należą do nich masaż serca oraz oddechy ratownicze. Te podstawowe czynności w znaczący sposób podnoszą szanse przeżycie u osób u których doszło do nagłego zatrzymania krążenia (NZK).
Najprościej defibrylację można określić jako wygaszenie nieprawidłowej pracy serca przez zadziałanie prądu stałego przez powierzchnię klatki piersiowej. Źródłem energii jaką jest prąd stały jest defibrylator. Energia jaka jest generowana za pomocą defibrylatora wyrażana jest w dżulach [J] (jednostka energii oraz pracy w układzie Si). To podstawowa wiedza, którą powinien mieć każdy z nas.
Dzięki przeprowadzeniu defibrylacji dochodzi do powrotu prawidłowej funkcji serca, ale oczywiście w dalszej kolejności konieczne jest przeprowadzenie niezbędnych procedur leczniczych, które określą jaka była przyczyna doprowadzająca do wystąpienia nagłego zatrzymania krążenia.
Defibrylacja jest zabiegiem ratującym życie w związku z czym nie przygotowuje się wcześniej do tego zabiegu pacjenta w postaci na przykład znieczulenia. Defibrylację wykonuje się za pomocą specjalnego urządzenia – defibrylatora.
AED (ang. automated external defibrillator) czyli automatyczny defibrylator zewnętrzny. Urządzenia tego typu automatycznie dokonują analizy pracy serca i wydają odpowiednie komendy głosowe, które powinien wykonać operator urządzenia – są proste i zrozumiałe. Na szczęście urządzenia tego typu zaczynają pojawiać się w wielu miastach w Polsce w przestrzeni publicznej – są bardzo proste w obsłudze.
Brak defibrylatora stanowi poważny problem – każda minuta, kiedy nie jest podejmowana skuteczna reanimacja w znaczący sposób zmniejsza szanse na przeżycie każdego pacjenta.
Pomimo, że wielu jest producentów tego typu urządzeń to zasada ich działania jest jedna, a dzięki jasnym komendom głosowym jego użycie jest wyjątkowo proste i zrozumiałe. Defibrylatory można podzielić na jedno oraz dwufazowe. Pomimo, że wielu jest producentów tego typu urządzeń to zasada ich działania jest jedna, a dzięki jasnym komendom głosowym jego użycie jest wyjątkowo proste i zrozumiałe. Defibrylatory można podzielić na jedno oraz dwufazowe.
2. Defibrylacja – kiedy wykonać?
Nie każde zaburzenie rytmu serca jest wskazaniem do wykonania defibrylacji. Te, które są wskazaniem do jej wykonania to przede wszystkim migotanie komór i częstoskurcz komorowy bez tętna. W przypadku migotania komór praca serca jest nieskoordynowana i nieefektywna. Jest to sytuacja, która najczęściej prowadzi do wystąpienia nagłego zatrzymania krążenia (NZK).
Jeśli nie zostanie przerwana nieuchronnie prowadzi do śmierci. Można wyróżnić także rytmy pracy serca w przypadku których przeprowadzenie defibrylacji jest przeciwwskazane. Należą do nich asystolia i aktywność elektryczna bez tętna (PEA).
Wiele osób uważa, że defibrylacja jest zarezerowana tylko dla procedur przeprowadzanych w szpitalu – nic bardziej mylnego. Podstawowa znajomość zasad defibrylacji może w znaczący sposób zwiększyć szanse na przeżycie osoby u której doszło do nagłego zatrzymania krążenia (NZK).
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.