Dekompresja trąbek słuchowych
Dekompresja trąbek słuchowych jest to technika wyrównywania ciśnienia w uchu środkowym. Ucho środkowe oddzielone jest od ucha zewnętrznego błoną bębenkową, z kolei ucho środkowe łączy się za pomocą trąbki słuchowej (Eustachiusza) z jamą nosowo-gardłową. Jest to niezbędne do zachowania jednakowego ciśnienia po obu stronach błony bębenkowej, a to z kolei warunkuje prawidłowe przewodzenie dźwięków i słyszenie, a także zapobiega urazom błony bębenkowej przy gwałtownych zmianach ciśnienia atmosferycznego. Ma to znaczenie na przykład podczas lotów na dużych wysokościach, a także w trakcie nurkowania. Istnieją różne metody dekompresji trąbek słuchowych.
Do najczęstszych samodzielnie wykonywanych technik należy metoda Valsalvy. Polega ona na próbie wydmuchiwania nosa przy zatkanych palcami skrzydełkach nosowych ‒ prowadzi to do wdmuchania powietrza do trąbek słuchowych i dzięki temu do wyrównania ciśnienia. Inną metodą wykonywaną w gabinecie laryngologicznym jest metoda Politzera. Pacjent proszony jest o wypowiadanie słowa „kuku” lub po prostu przełknięcie śliny, a w tym momencie lekarz, zatykając jeden otwór nosowy, wdmuchuje powietrze do drugiego za pomocą specjalnej gruszki.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.