Trwa ładowanie...

Dekompresja trąbek słuchowych

Dekompresja trąbek słuchowych jest to technika wyrównywania ciśnienia w uchu środkowym. Ucho środkowe oddzielone jest od ucha zewnętrznego błoną bębenkową, z kolei ucho środkowe łączy się za pomocą trąbki słuchowej (Eustachiusza) z jamą nosowo-gardłową. Jest to niezbędne do zachowania jednakowego ciśnienia po obu stronach błony bębenkowej, a to z kolei warunkuje prawidłowe przewodzenie dźwięków i słyszenie, a także zapobiega urazom błony bębenkowej przy gwałtownych zmianach ciśnienia atmosferycznego. Ma to znaczenie na przykład podczas lotów na dużych wysokościach, a także w trakcie nurkowania. Istnieją różne metody dekompresji trąbek słuchowych. Do najczęstszych samodzielnie wykonywanych technik należy metoda Valsalvy. Polega ona na próbie wydmuchiwania nosa przy zatkanych palcami skrzydełkach nosowych ‒ prowadzi to do wdmuchania powietrza do trąbek słuchowych i dzięki temu do wyrównania ciśnienia. Inną metodą wykonywaną w gabinecie laryngologicznym jest metoda Politzera. Pacjent proszony jest o wypowiadanie słowa „kuku” lub po prostu przełknięcie śliny, a w tym momencie lekarz, zatykając jeden otwór nosowy, wdmuchuje powietrze do drugiego za pomocą specjalnej gruszki.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Lek. Magdalena Pikul
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza