Denga – przyczyny, objawy, leczenie, szczepionka

Denga to gorączka tropikalna. Występuje w takich krajach jak Ameryka Środkowa, Ameryka Południowa, Azja, Afryka i Australia. Denga to jedna z odmian gorączki krwotocznej, mającej postać wirusowej choroby zakaźnej. Jakie są przyczyny zachorowania na denga? Jakie choroba ma objawy? Jak wygląda leczenie gorączki tropikalnej denga?

Denga – objawy

Denga to gorączka z grupy krwotocznych. Choroby te charakteryzują się skazą krwotoczną. Pierwsze objawy choroby można zaobserwować po 3 – 14 dniach od zarażenia. Denga może objawić się w trzech postaciach.

Zobacz film: "Jak dzieci tracą odporność?"

Pierwsza postać dengi charakteryzuje się ostrym stanem podgorączkowym, wysypką plamisto-grudkową oraz nieżytem górnych dróg oddechowych.

Druga postać dengi objawia się gorączką, bólami głowy, bólami stawów, mięśni i powiększonymi węzłami chłonnymi. Po około dwóch dniach pojawia się plamisto-grudkowa wysypka, która obejmuje ręce, nogi, kończyny i tułów.

Trzecia postać dengi objawia się wymiotami, bólem brzucha, powiększoną wątrobą i skazami krwotocznymi. W tej postaci gorączki denga może dojść do śpiączki.

Denga – przyczyny

Główną przyczyną gorączki denga są wirusy z grupy Flaviviridae. Wirus przedostaje się do organizmu w wyniku ukąszenia przez komary egipskie. Chorobą nie można zarazić się od drugiego człowieka.

Lekooporna bakteria New Delhi zaatakowała Polskę - zakażonych jest już 1100 osób

Po raz pierwszy New Delhi pojawiła się w Warszawie w 2011 roku. Wówczas nie spodziewano się jeszcze, że ta superbakteria będzie oporna na wszelkie leczenie...

Denga – leczenie

Gorączkę denga można zdiagnozować za pomocą badania krwi. Leczenie choroby polega na przeciwdziałaniu skutkom skazy krwotocznej. Ma zatem postać objawową. Głównym zadaniem jest również przywrócenie równowagi wodno-elektrolitowej. W tym celu podaje się świeżo mrożone osocze, koncentrat krwinek czerwonych i płytek. Należy również pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu.

Jakie objawy daje zakażenie wirusem Zika?

Już w sobotę w Brazylii rozpoczną się Igrzyska Olimpijskie. Mówi o tym cały świat, nie tylko w kontekście wielkiego sportowego święta. To właśnie w Ameryce...

Denga – szczepionka

Chcąc zapobiec zachorowaniu na gorączkę denga, należy zadbać o to, aby zminimalizować możliwość ukąszenia przez komary. Warto zatem stosować siatki, odpowiednio się ubierać o wschodzie i zachodzie słońca, gdy komarów jest najwięcej. Naukowcy wynaleźli również szczepionkę – Dengvaxia. Jest to pierwsza szczepionka na gorączkę denga o zastosowaniu profilaktycznym.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Gorączka plamista
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Gorączka plamista
Tężec - przyczyny, objawy, zapobieganie, leczenie

Szczękościsk - zdjęcia

Szczękościsk - zdjęcia

Leczenie pacjenta odbywa się w szpitalu, a dokładnie na oddziale intensywnej opieki medycznej.

Choroby i dolegliwości

"Dobre" komary do walki z epidemią dengi

"Dobre" komary do walki z epidemią dengi

% owadów i działa jak szczepionka na dengę, nie pozwalając na mnożenie się gorączki, dlatego też jeżeli zakażony bakterią samiec komara zapłodni samicę (...) Brazylijscy naukowcy wyhodowali tysiące komarów zakażonych...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Gorączka krwotoczna - rodzaje, objawy, leczenie

gorączki krwotocznej jest denga. Atakuje ona około miliona osób rocznie głównie w Azji Południowo-Wschodniej. Kolejną często spotykaną odmianą gorączki (...) gorączek krwotocznych należą między innymi: żółta febra, gorączka krwotoczna...

Wirusowe zapalenie wątroby - żółtaczka, przyczyny, objawy

WZW najważniejsze informacje (WIDEO)

WZW najważniejsze informacje (WIDEO) Odtwórz wideo

przypadków zachorowań na zapalenie wątroby typu B było w Polsce 100 tys. - obecnie liczba zachorowań wynosi 2 tys. Tutaj znaczenie ma szczepionka przeciw WZW (...) : podjął leczenie, powstrzymał się przed samoleczeniem...

Próchnica - klasyfikacja, przyczyny, objawy, leczenie, profilaktyka

Próchnica zęba

Próchnica zęba

Przed próchnicą może uchronić nas lakowanie zębów.