Denga – przyczyny, objawy, leczenie, szczepionka
Denga to gorączka tropikalna. Występuje w takich krajach jak Ameryka Środkowa, Ameryka Południowa, Azja, Afryka i Australia. Denga to jedna z odmian gorączki krwotocznej, mającej postać wirusowej choroby zakaźnej. Jakie są przyczyny zachorowania na denga? Jakie choroba ma objawy? Jak wygląda leczenie gorączki tropikalnej denga?
1. Co to jest denga?
Denga to wirusowa choroba zakaźna przenoszona przez komary, głównie przez gatunki Aedes aegypti i Aedes albopictus. Choroba ta jest wywoływana przez wirus dengi, który należy do rodziny Flavivirdae i występuje w czterech odmiennych serotypach: DENV-1, DENV-2, DENV-3 i DENV-4. Infekcja jednym serotypem zapewnia trwałą odporność na ten konkretny serotyp, ale nie chroni przed zakażeniem innymi.
2. Objawy dengi
Denga to gorączka z grupy krwotocznych. Choroby te charakteryzują się skazą krwotoczną. Pierwsze objawy choroby można zaobserwować po 3-14 dniach od zarażenia. Denga może objawić się w trzech postaciach:
- Pierwsza postać dengi charakteryzuje się ostrym stanem podgorączkowym, wysypką plamisto-grudkową oraz nieżytem górnych dróg oddechowych.
- Druga postać dengi objawia się gorączką, bólami głowy, bólami stawów, mięśni i powiększonymi węzłami chłonnymi. Po około dwóch dniach pojawia się plamisto-grudkowa wysypka, która obejmuje ręce, nogi, kończyny i tułów.
- Trzecia postać dengi objawia się wymiotami, bólem brzucha, powiększoną wątrobą i skazami krwotocznymi. W tej postaci gorączki denga może dojść do śpiączki.
Przebieg choroby
- faza gorączkowa - trwa od 2 do 7 dni i charakteryzuje się wysoką gorączką, bólem głowy (zlokalizowanym za oczami), bólami mięśni i stawów oraz wysypką;
- faza krytyczna - zaczyna się, gdy gorączka spada (zwykle 3-7 dzień choroby) i może trwać 24-48 godzin. Jest to najniebezpieczniejsza faza, podczas której mogą wystąpić poważne powikłania, takie jak krwotoki i wstrząs;
- faza zdrowienia - następuje po fazie krytycznej, trwa od kilku dni do tygodnia, a pacjent stopniowo wraca do zdrowia.
3. Denga – przyczyny
Główną przyczyną gorączki denga są wirusy z grupy Flaviviridae. Wirus przedostaje się do organizmu w wyniku ukąszenia przez komary egipskie. Chorobą nie można zarazić się od drugiego człowieka.
4. Leczenie dengi
Diagnoza dengi opiera się na objawach klinicznych i badaniach laboratoryjnych, takich jak testy serologiczne (np. testy ELISA) i testy wykrywające RNA wirusa (np. PCR).
Nie ma specyficznego leczenia przeciwwirusowego dla dengi. Leczenie choroby polega na przeciwdziałaniu skutkom skazy krwotocznej. Ma zatem postać objawową.
Głównym zadaniem jest również przywrócenie równowagi wodno-elektrolitowej. W tym celu podaje się świeżo mrożone osocze, koncentrat krwinek czerwonych i płytek. Należy również pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu.
Często konieczne są również leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Paracetamol jest tu preferowanym lekiem, unika się aspiryny i innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych, które mogą zwiększać ryzyko krwawień.
5. Denga – szczepionka
Chcąc zapobiec zachorowaniu na gorączkę denga, należy zadbać o to, aby zminimalizować możliwość ukąszenia przez komary. Warto zatem stosować repelenty na skórę i odzież, siatki, odpowiednio się ubierać o wschodzie i zachodzie słońca, gdy komarów jest najwięcej.
Naukowcy wynaleźli również szczepionkę – Dengvaxia. Jest to pierwsza szczepionka na gorączkę denga o zastosowaniu profilaktycznym.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.