Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: ALERGIE

Denga – przyczyny, objawy, leczenie, szczepionka

Denga to gorączka tropikalna. Występuje w takich krajach jak Ameryka Środkowa, Ameryka Południowa, Azja, Afryka i Australia. Denga to jedna z odmian gorączki krwotocznej, mającej postać wirusowej choroby zakaźnej. Jakie są przyczyny zachorowania na denga? Jakie choroba ma objawy? Jak wygląda leczenie gorączki tropikalnej denga?

Zobacz film: "Jak dzieci tracą odporność?"

spis treści

1. Denga – objawy

Denga to gorączka z grupy krwotocznych. Choroby te charakteryzują się skazą krwotoczną. Pierwsze objawy choroby można zaobserwować po 3 – 14 dniach od zarażenia. Denga może objawić się w trzech postaciach.

Pierwsza postać dengi charakteryzuje się ostrym stanem podgorączkowym, wysypką plamisto-grudkową oraz nieżytem górnych dróg oddechowych.

Druga postać dengi objawia się gorączką, bólami głowy, bólami stawów, mięśni i powiększonymi węzłami chłonnymi. Po około dwóch dniach pojawia się plamisto-grudkowa wysypka, która obejmuje ręce, nogi, kończyny i tułów.

Trzecia postać dengi objawia się wymiotami, bólem brzucha, powiększoną wątrobą i skazami krwotocznymi. W tej postaci gorączki denga może dojść do śpiączki.

Denga to gorączka tropikalna, której przyczyną jest wirus przenoszony przez komary egipskie
Denga to gorączka tropikalna, której przyczyną jest wirus przenoszony przez komary egipskie

2. Denga – przyczyny

Główną przyczyną gorączki denga są wirusy z grupy Flaviviridae. Wirus przedostaje się do organizmu w wyniku ukąszenia przez komary egipskie. Chorobą nie można zarazić się od drugiego człowieka.

Lekooporna bakteria New Delhi zaatakowała Polskę - zakażonych jest już 1100 osób
Lekooporna bakteria New Delhi zaatakowała Polskę - zakażonych jest już 1100 osób [7 zdjęć]

Po raz pierwszy New Delhi pojawiła się w Warszawie w 2011 roku. Wówczas nie spodziewano się jeszcze,

zobacz galerię

3. Denga – leczenie

Gorączkę denga można zdiagnozować za pomocą badania krwi. Leczenie choroby polega na przeciwdziałaniu skutkom skazy krwotocznej. Ma zatem postać objawową. Głównym zadaniem jest również przywrócenie równowagi wodno-elektrolitowej. W tym celu podaje się świeżo mrożone osocze, koncentrat krwinek czerwonych i płytek. Należy również pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu.

Jakie objawy daje zakażenie wirusem Zika?
Jakie objawy daje zakażenie wirusem Zika? [7 zdjęć]

Już w sobotę w Brazylii rozpoczną się Igrzyska Olimpijskie. Mówi o tym cały świat, nie tylko w kontekście

zobacz galerię

4. Denga – szczepionka

Chcąc zapobiec zachorowaniu na gorączkę denga, należy zadbać o to, aby zminimalizować możliwość ukąszenia przez komary. Warto zatem stosować siatki, odpowiednio się ubierać o wschodzie i zachodzie słońca, gdy komarów jest najwięcej. Naukowcy wynaleźli również szczepionkę – Dengvaxia. Jest to pierwsza szczepionka na gorączkę denga o zastosowaniu profilaktycznym.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza