Trwa ładowanie...

Depresja po seksie

Do seksuologów i terapeutów zgłaszają się osoby, które skarżą się na to, że po współżyciu ich nastrój gwałtownie się obniża. Niektórzy mówią nawet o pojawiających się zaraz po stosunku myślach samobójczych. Pacjenci opisują swoje doznania jako stan niemocy, obrzydzenia, bezsensu. Dlaczego tak się dzieje? #ZdrowaPolka

spis treści

1. Przyczyny depresji po seksie

Zazwyczaj opisane objawy mają swoje źródło w braku zaspokojenia ważnych potrzeb. Jest to znak, że nie ma w związku pełnej harmonii lub że dana osoba nie akceptuje w pełni swojej seksualności. Taki stan prowadzi do odczucia napięcia, niepokoju, smutku, a nawet obrzydzenia. Innym powodem są negatywne doświadczenia związane z seksem z przeszłości, które pozostawiają trwały ślad w pamięci. Jeszcze innym źródłem znaczącego obniżenia nastroju po seksiezaburzenia psychiczne, w tym zaburzenia nastroju (między innymi depresja).

Zobacz film: "Jak długo trwa stosunek seksualny?"

W przypadku gdy współżycie z partnerem w znaczącym stopniu odbiega od oczekiwań i wcześniejszych wyobrażeń, po seksie następuje moment porównania realnych przeżyć ze stanem idealnym, co może prowadzić do coraz większej frustracji, złości i niechęci.

Depresja jako problem społeczny
Depresja jako problem społeczny

Depresja jest czwartą co do częstości przyczyną niesprawności oraz bardzo istotnym problemem społecznym.

zobacz galerię

Współżycie seksualne w przypadku osób, dla których seks w pewnych sytuacjach stanowi przekroczenie ich seksualnych norm i złamanie etycznych zasad, może prowadzić do poczucia winy, żalu i wstrętu do siebie. W konsekwencji taka reakcja emocjonalna może zostać przeniesiona na odczucia do partnera, a nawet całe życie erotyczne.

2. Seks pod przymusem

W niektórych związkach partnerzy świetnie się ze sobą czują i akceptują się wzajemnie we wszystkich obszarach wspólnego życia, poza sferą seksualną. Oznacza to, że jedna osoba odrzuca drugą w roli partnera seksualnego. Nieprzyjemne objawy pojawiające się po seksie wynikają z konieczności zmuszania się do współżycia, które w takiej sytuacji nie przynosi satysfakcji.

W większości tego typu sytuacji warto zgłosić się do specjalisty w celu ustalenia prawdziwego źródła przeżywanych trudności oraz znalezienia możliwych rozwiązań.

To musisz wiedzieć

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

 Anna Białous
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza