Depresja po seksie

Do seksuologów i terapeutów zgłaszają się osoby, które skarżą się na to, że po współżyciu ich nastrój gwałtownie się obniża. Niektórzy mówią nawet o pojawiających się zaraz po stosunku myślach samobójczych. Pacjenci opisują swoje doznania jako stan niemocy, obrzydzenia, bezsensu. Dlaczego tak się dzieje?

spis treści

1. Przyczyny depresji po seksie

Zazwyczaj opisane objawy mają swoje źródło w braku zaspokojenia ważnych potrzeb. Jest to znak, że nie ma w związku pełnej harmonii lub że dana osoba nie akceptuje w pełni swojej seksualności. Taki stan prowadzi do odczucia napięcia, niepokoju, smutku, a nawet obrzydzenia. Innym powodem są negatywne doświadczenia związane z seksem z przeszłości, które pozostawiają trwały ślad w pamięci. Jeszcze innym źródłem znaczącego obniżenia nastroju po seksiezaburzenia psychiczne, w tym zaburzenia nastroju (między innymi depresja).

Zobacz film: "Ryzyko kontaktów seksualnych"

W przypadku gdy współżycie z partnerem w znaczącym stopniu odbiega od oczekiwań i wcześniejszych wyobrażeń, po seksie następuje moment porównania realnych przeżyć ze stanem idealnym, co może prowadzić do coraz większej frustracji, złości i niechęci.

Depresja jako problem społeczny
Depresja jako problem społeczny

Depresja jest czwartą co do częstości przyczyną niesprawności oraz bardzo istotnym problemem społecznym....

zobacz galerię

Współżycie seksualne w przypadku osób, dla których seks w pewnych sytuacjach stanowi przekroczenie ich seksualnych norm i złamanie etycznych zasad, może prowadzić do poczucia winy, żalu i wstrętu do siebie. W konsekwencji taka reakcja emocjonalna może zostać przeniesiona na odczucia do partnera, a nawet całe życie erotyczne.

Depresja po seksie
Depresja po seksie (Zdjęcie pary / Shutterstock)

2. Seks pod przymusem

W niektórych związkach partnerzy świetnie się ze sobą czują i akceptują się wzajemnie we wszystkich obszarach wspólnego życia, poza sferą seksualną. Oznacza to, że jedna osoba odrzuca drugą w roli partnera seksualnego. Nieprzyjemne objawy pojawiające się po seksie wynikają z konieczności zmuszania się do współżycia, które w takiej sytuacji nie przynosi satysfakcji.

W większości tego typu sytuacji warto zgłosić się do specjalisty w celu ustalenia prawdziwego źródła przeżywanych trudności oraz znalezienia możliwych rozwiązań.

To musisz wiedzieć

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy