Trwa ładowanie...

Dermatofibroma - przyczyny, objawy, leczenie

Dermatofibroma to zmiany skórne, które mogą pojawić się niemal wszędzie, choć mają swoje "ulubione" miejsca na ciele. Występują częściej u kobiet, niż u mężczyzn. Ich przyczyna nie jest do końca poznana, a same zmiany mają charakter łagodny i nie wymagają specjalistycznej opieki medycznej. Zobacz, jak je rozpoznać i czy mogą być groźne.

Zobacz film: "Czy włókniaki są groźne?"

spis treści

1. Co to jest dermatofibroma?

Dermatofibroma to niewielkie zmiany skórne, które najczęściej pojawiają się na ramionach, łydkach i plecach. Mają postać niewielkich guzków, twardych w dotyku, zazwyczaj niebolesnych. Przyczyny ich powstawania nie są do końca określone. Uważa się, że sprzyjają im drobne urazy, ukłucia czy ukąszenia owadów, choć nie jest to żadna zależność. Najczęściej występują u osób pomiędzy 20 a 45 rokiem życia.

Zmiany tego typu mogą także pojawiać się u osób z immunosupresją, czyli w przypadku zmniejszonej aktywności układu odpornościowego.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

2. Jak wygląda dermatofibroma?

Dermatofibroma jest niewielka i zazwyczaj nie powiększa się. Ich barwa może się zmieniać wraz z upływem czasu - zmiany mogą być różowe, beżowe lub czerwone. Rzadko zdarza się, aby kilka takich samych zmian pojawiło się obok siebie, zwykle są to pojedyncze przypadki.

Charakterystyczne jest zagłębienie obecne w centralnej części dermatofibromy. Zmiany te dość łatwo zdiagnozować - każdy lekarz ma ku temu odpowiednie kompetencje. Jeżeli zmiana budzi jakiekolwiek wątpliwości, można podjąć decyzję o jej usunięciu lub zbadaniu pod dermatoskopem.

3. Diagnostyka i leczenie dermatofibromy

Dermatofibroma zwykle ma łagodny charakter i nie zagraża ani zdrowiu, ani życiu pacjenta. Wszelkie wątpliwości warto konsultować z lekarzem, który zleci dodatkowe badania i ewentualnie wyda zalecenie usunięcia zmiany. Zwykle ma to jednak charakter estetyczny lub funkcjonalny - jeśli zmiana jest w widocznym miejscu lub przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu (np. znajduje się w miejscu noszenia paska od torebki lub plecaka i jest narażona na szarpanie i otarcia).

Jeżeli dermatofibroma nie budzi żadnego niepokoju, nie ma potrzeby wdrażania leczenia. Warto jednak każdą ze zmian kontrolować co roku lub co 6 miesięcy, w zależności od zaleceń lekarza. Dermatofibroma to niegroźna zmiana, która nie zaburza pracy organizmu i zazwyczaj nie powoduje żadnych zdrowotnych konsekwencji.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.