Trwa ładowanie...

Dermatofibroma - przyczyny, objawy, leczenie

 Kinga Olchowy
28.07.2020 15:14
Dermatofibroma to zmiany skórne, które mogą pojawić się niemal wszędzie, choć mają swoje "ulubione" miejsca na ciele.
Dermatofibroma to zmiany skórne, które mogą pojawić się niemal wszędzie, choć mają swoje "ulubione" miejsca na ciele. (123rf)

Dermatofibroma to zmiany skórne, które mogą pojawić się niemal wszędzie, choć mają swoje "ulubione" miejsca na ciele. Występują częściej u kobiet, niż u mężczyzn. Ich przyczyna nie jest do końca poznana, a same zmiany mają charakter łagodny i nie wymagają specjalistycznej opieki medycznej. Zobacz, jak je rozpoznać i czy mogą być groźne.

spis treści

1. Co to jest dermatofibroma?

Dermatofibroma to niewielkie zmiany skórne, które najczęściej pojawiają się na ramionach, łydkach i plecach. Mają postać niewielkich guzków, twardych w dotyku, zazwyczaj niebolesnych. Przyczyny ich powstawania nie są do końca określone. Uważa się, że sprzyjają im drobne urazy, ukłucia czy ukąszenia owadów, choć nie jest to żadna zależność. Najczęściej występują u osób pomiędzy 20 a 45 rokiem życia.

Zmiany tego typu mogą także pojawiać się u osób z immunosupresją, czyli w przypadku zmniejszonej aktywności układu odpornościowego.

2. Jak wygląda dermatofibroma?

Dermatofibroma jest niewielka i zazwyczaj nie powiększa się. Ich barwa może się zmieniać wraz z upływem czasu - zmiany mogą być różowe, beżowe lub czerwone. Rzadko zdarza się, aby kilka takich samych zmian pojawiło się obok siebie, zwykle są to pojedyncze przypadki.

Zobacz film: "Czy włókniaki są groźne?"

Charakterystyczne jest zagłębienie obecne w centralnej części dermatofibromy. Zmiany te dość łatwo zdiagnozować - każdy lekarz ma ku temu odpowiednie kompetencje. Jeżeli zmiana budzi jakiekolwiek wątpliwości, można podjąć decyzję o jej usunięciu lub zbadaniu pod dermatoskopem.

3. Diagnostyka i leczenie dermatofibromy

Dermatofibroma zwykle ma łagodny charakter i nie zagraża ani zdrowiu, ani życiu pacjenta. Wszelkie wątpliwości warto konsultować z lekarzem, który zleci dodatkowe badania i ewentualnie wyda zalecenie usunięcia zmiany. Zwykle ma to jednak charakter estetyczny lub funkcjonalny - jeśli zmiana jest w widocznym miejscu lub przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu (np. znajduje się w miejscu noszenia paska od torebki lub plecaka i jest narażona na szarpanie i otarcia).

Jeżeli dermatofibroma nie budzi żadnego niepokoju, nie ma potrzeby wdrażania leczenia. Warto jednak każdą ze zmian kontrolować co roku lub co 6 miesięcy, w zależności od zaleceń lekarza. Dermatofibroma to niegroźna zmiana, która nie zaburza pracy organizmu i zazwyczaj nie powoduje żadnych zdrowotnych konsekwencji.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze