Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Detreomycyna - charakterystyka, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne

Avatar placeholder
30.03.2021 19:33
Detreomycyna wykazuje działanie bakteriobójcze oraz bakteriostatyczne
Detreomycyna wykazuje działanie bakteriobójcze oraz bakteriostatyczne (123rf.com)

Detromycyna to lek przeznaczony do stosowania miejscowego na skórę. Preparat występuje pod postacią maści. Na rynku polskim detromycyna istnieje już ok kilkudziesięciu lat i jest maścią bardzo znaną. Maść z antybiotykiem wykazuje działanie bakteriostatyczne oraz bakteriobójcze. Detromycynę można nabyć wyłącznie w aptekach przed wcześniejszym okazaniem recepty.

spis treści

1. Co to jest detreomycyna?

Detreomycyna to maść z antybiotykiem, która przeznaczona jest do stosowania miejscowego. W skład 1 grama maści wchodzi 10 mg lub 20 mg chloramfenikolu. Maść w swoim składzie zawiera również olej arachidonowy i lanolinę. Detreomycyna wykazuje działanie bakteriobójcze oraz bakteriostatyczne. Po nałożeniu maści na skórę przenikanie do krwi chloramfenikolu jest znikome.

2. Wskazania do stosowania maści

Wskazaniem do stosowania detreomycyny są ropne choroby skóry, które wcześniej nie reagowały na leczenie innymi antybiotykami. Kiedy więc warto sięgnąć po detreomcyną? Kiedy dokuczają nam: ropnie, drobne rany, zadrapania, trądzik, wszelkiego rodzaju uszkodzenia i podrażnienia skóry. Niektóre odmiany trądziku są bardzo uciążliwe i trudne do wyleczenia, dlatego warto w takich przypadkach wypróbować detreomycynę. Skutecznie leczyć detreomycyną można także stany zapalne oka lub ucha, które wywołane zostały przez bakterie trudne do leczenia.

Zobacz film: "Co to jest trądzik?"
Jak usunąć blizny po trądziku?
Jak usunąć blizny po trądziku? [5 zdjęć]

Trądzik pospolity to już nie tylko problem dojrzewających nastolatków. Coraz częściej zespół chorobowy

zobacz galerię

3. Skutki uboczne detreomycyny

Skutki uboczne Detreomycyny możemy zauważyć zwłaszcza u osób, które uczulone sa na chloramfenikol, olej arachidowy, orzeszki ziemne lub soję, a także na pozostałe składniki preparatu. Przeciwwskazaniem do zastosowania detreomycyny są także: choroby wątroby, zaburzenia czynności nerek, choroby szpiku kostnego, zaburzenia hemopoezy lub nieprawidłowy skład krwi. Przeciwwskazaniem do leczenia detreomycyną jest także ciąża oraz okres karmienia piersią. Należy pamiętać, aby maści nie stosować dłużej niż 14 dni

4. Detreomycyna w maści

Detreomycynę w maści należy stosować miejscowo na skórę. Maść należy wycisnąć na gazę i cienką warstwę nanosić na wcześniej oczyszczoną, zmienioną chorobowo skórę. Maść powinno stosować się około trzech razy na dobę, co około 6 lub 8 godzin. Detreomycyny nie należy stosować dłużej niż 14 dni, ponieważ ciągłe stosowanie detreomycyny na dużej powierzchni skóry zwiększa ryzyko ciężkich działań niepożądanych chloramfenikolu. U dzieci w okresie dojrzewania stosowanie preparatu (maść 10 mg/g) jest możliwe tylko w sytuacjach koniecznych.

Zobacz także:

5. Kuracja detreomycyną

Podczas kuracji detreomycyną mogą wystąpić działania niepożądane. Do najczęściej występujących skutków ubocznych zalicza się: zaczerwienienie, świąd skóry, zapalenie skóry, obrzęk angioneurotyczny, pokrzywka oraz rumień. Bardzo rzadko mogą wystąpić uszkodzenia szpiku z anemią aplastyczną włącznie i nieprawidłowy skład krwi.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze