Najbardziej niszczą kolana. Ortopedzi ostrzegają
Zwyrodnienie stawu, uszkodzenia łąkotki, zwichnięcia rzepki czy urazy chrząstki stawowej to problemy, z którymi ortopedzi mają do czynienia na co dzień. Bóle kolan i kontuzje są bardzo dokuczliwe, ale nierzadko możliwe do uniknięcia. Oto, co zdaniem lekarzy szkodzi kolanom najbardziej.
1. Ból i obrzęk to sygnały alarmowe
Dopóki nie dają dolegliwości bólowych, mało kto troszczy się o kolana bądź obawia chorób z nimi związanych. Tymczasem kontuzje i zwyrodnienia stawu kolanowego są bardziej powszechne, niż mogłoby się wydawać. Na wiele z nich nieświadomie narażamy się każdego dnia, czego skutkiem może być:
- ból uniemożliwiający chodzenie, a nawet stanie,
- obrzęk i powiększenie stawu kolanowego,
- ograniczenie mobilności stawu kolanowego,
- uczucie niestabilności kolana lub luzu w czasie chodzenia czy podejmowania aktywności fizycznej.
2. Tego ortopeda nigdy by nie zrobił
W jaki sposób zwiększamy ryzyko problemów z kolanami? Zdaniem dra Erika Grossmana, chirurga ortopedy z NYU Langone Health do kardynalnych błędów należy zbyt szybkie wprowadzenie intensywnych ćwiczeń.
- Jeśli ktoś dopiero zaczyna ćwiczyć, oznacza to, że nie wypracował jeszcze swojej tolerancji, więc próba zrobienia zbyt wiele na początku może prowadzić do kontuzji - ostrzega lekarz w rozmowie z huffpost.com.
- Nigdy nie rozpoczynaj intensywnych i obciążających ćwiczeń po dłuższych okresach bezczynności - wypowiada się w podobnym tonie dr Daniel Miller, chirurg ortopeda w Orlando Health Jewett Orthopaedic Institute.
Lekarze podkreślają również, by nie pomijać rozgrzewki. Lekkie ćwiczenia rozciągające mają przygotować mięśnie i stawy na wysiłek fizyczny.
Dr Miller dodaje również, że to, czego żaden ortopeda, by nigdy nie zrobił, to ignorowanie bólu. Jak podkreśla, ból jest sygnałem, że dzieje się coś złego, a aktywność fizyczna w takiej sytuacji może zaostrzyć dolegliwości.
- Ból w kolanie może wynikać z urazu jednej ze struktur wewnątrz kolana, na przykład uszkodzenia łąkotki lub uszkodzenia więzadła typu . ACL – tłumaczy dr Struan Coleman, chirurg ortopeda w Hospital of Special Surgery w Nowym Jorku i współzałożyciel Motive Health. Lekarz dodaje, że to może być też oznaka zużycia chrząstki stawowej i rozwijającego się zwyrodnienia.
Jakie jeszcze wskazówki mają ortopedzi? Lekarze podkreślają, że w kontekście stawów kolanowych istotne jest:
- zachowanie zdrowej diety i utrzymanie prawidłowej masy ciała,
- unikanie klęczenia na twardych powierzchniach,
- wprowadzenie różnorodnych form aktywności fizycznej,
- wizyta u lekarza w przypadku wystąpienia dolegliwości, które mogą sugerować kontuzję czy zwyrodnienie stawów.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.