Diafragma – działanie, zalety i wady
Diafragma inaczej jest nazywana kapturkiem dopochwowym. Jest to rodzaj środka antykoncepcyjnego. Diafragma jest swojego rodzaju damską prezerwatywą. Jak działa diafragma? Jak ją stosować? Czy diafragma jest skutecznym środkiem antykoncepcyjnym?
1. Diafragma – działanie
Diafragma jest mechanicznym środkiem antykoncepcyjnym przeznaczonym dla kobiet. Inaczej zwana jest kapturkiem dopochwowym, błoną dopochwową lub kapturkiem naszyjkowym. Diafragma określana jest mianem „damska prezerwatywa”. Kapturek wykonany jest z gumy i jest nasączony środkiem plemnikobójczym.
Metoda antykoncepcji, jaką jest diafragma nie jest 100 proc. bezpieczna. Wskaźnik Pearla (wskaźnik skuteczności środków antykoncepcyjnych) wynosi 12-20 bez środków plemnikobójczych oraz 4-10 z preparatem plemnikobójczym.
Diafragma może uchronić kobietę przed rakiem szyjki macicy oraz niektórymi chorobami przenoszonymi drogą płciową takimi jak: chlamydia, rzeżączka, rzęsistek. Diafragma może chronić także przed zapaleniem macicy czy śródnabłonkową neoplazją szyjki macicy. Diafragma jest jednym z najpopularniejszych środków antykoncepcyjnych.
2. Diafragma – budowa
Diafragma jest środkiem dopochwowym. Swoim kształtem przypomina naparstek czy kapturek. Diafragma wykonana jest z gumy bądź sylikonu. Istnieją różne rodzaje diafragmy oraz różne rozmiary. Diafragma jest zakładana na szyjkę macicy. Difragma ma szczelnie zabezpieczać szyjkę macicy przed dostaniem się do niej plemników. Diafragma jest nasączona środkiem plemnikobójczym.
Kapturki naszyjkowe mogą być stosowane wielokrotnie, choć problemem jest dostępność takiego rodzaju antykoncepcji oraz jej cena. 1 kapturek dopochwowy kosztuje ponad 120 zł. Inne rodzaje diafragmy można kupić już za kilkanaście złotych.
3. Diafragma – zalety
Zdecydowanym atutem diafragmy jest nieingerencja w gospodarkę hormonalną kobiety. Dlatego ta metoda jest polecana kobietom, które nie mogą bądź nie chcą korzystać z terapii hormonalnej. Diafragma może być założona wcześniej przed stosunkiem i nie musi ona burzyć intymnego nastroju w sypialni. Diafragma ma dość dobrą skuteczność jako antykoncepcja mechaniczna. Zaletą jest także wielorazowość diafragmy.
4. Diafragma – wady
Największą wadą diafragmy jest jej niska dostępność na polskim rynku. Nie jest to produkt popularny i trzeba najczęściej kupować go u zagranicznego dostawcy. Inną wadą może być nieumiejętne założenie diafragmy. Jeżeli będzie założona nieodpowiednio kobieta będzie odczuwała dyskomfort. Diafragma może także podrażnić szyjkę macicy.
Wadą Diafragmy jest także jej skuteczność. Nie należy ona do skutecznych metod antykoncepcji. Ma dużo mniejszą skuteczność jak środki hormonalne. Diafragma może powodować także zapalenie pęcherza moczowego.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.