Trwa ładowanie...

Diagnostyka choroby Hashimoto – objawy i badanie przedmiotowe, laboratoryjne, USG, biopsja

Avatar placeholder
07.04.2021 17:18
Diagnostyka choroby Hashimoto – objawy i badanie przedmiotowe, laboratoryjne, USG, biopsja
Diagnostyka choroby Hashimoto – objawy i badanie przedmiotowe, laboratoryjne, USG, biopsja

Niedoczynność tarczycy to zespół objawów klinicznych związanych z niedoborem hormonów produkowanych przez gruczoł tarczowy, względem zapotrzebowanie na nie. Do końca dwudziestego wieku podstawową przyczyną niedoczynności był niedobór jodu w diecie. Współcześnie kiedy sól dostępna w sklepach spożywczych jest jodowana, na pierwsze miejsce wśród przyczyn wysunęły się choroby autoimmunologiczne, czyli głównie choroba Hashimoto.

spis treści

1. Objawy choroby Hashimoto

Pierwszym elementem badania, który może wzbudzić w lekarzu podejrzenie choroby Hashimoto jest wywiad. Głównymi objawami choroby, na które może skarżyć się pacjent, są te związane z niedoczynnością tarczycy. Należą tu między innymi przyrost masy ciała, osłabienie i zmniejszenie tolerancji wysiłku, senność, spadek koncentracji, szybkie marznięcie, wypadanie włosów i zaparcia. Pamiętajmy jednak, ze niedoczynność tarczycy w przebiegu choroby Hashimoto może mieć przebieg subkliniczny, czyli z małym nasileniem objawów lub ich brakiem.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Badania przy Hashimoto"

Dodatkowo podczas palpacyjnego badania tarczycy, lekarz może wyczuć wole. W większości przypadków, tarczyca zachowuje jednak prawidłową objętość.

2. Jak zdiagnozować chorobę Hashimoto

Pierwszymi badaniami, jakie zleca lekarz podczas diagnostyki choroby Hashimoto są badania hormonalne, które mają na celu potwierdzenie niedoczynności tarczycy. Są to oznaczenia hormonów tarczycy: trójjodotyroniny i tyroksyny, a także hormonu przysadkowego tyreotropowego TSH, który wpływa na czynność samego[ gruczoł tarczowego.

Po rozpoznaniu niedoczynności tarczycy na podstawie podwyższonego wyniku TSH, a obniżonych hormonów tarczycy, należy ustalić jej przyczynę.

Chorobę Hashimoto rozpoznaje się przede wszystkim na podstawie badań laboratoryjnych
Chorobę Hashimoto rozpoznaje się przede wszystkim na podstawie badań laboratoryjnych (123RF)

Choroba Hashimoto należy do grupy chorób autoimmunologicznych, czyli takich, w których organizm produkuje przeciwciała, wpływające negatywnie na własną pracę. Dlatego też w diagnostyce i rozpoznaniu choroby Hashimoto, kluczowe jest oznaczenie przeciwciał, w tym przypadku anty-TPO (przeciwko peroksydazie tarczycowej i anty-TG. Podwyższone wyniki potwierdzają rozpoznanie choroby.

3. USG i Hashimoto

USG nie ma żadnego znaczenia dla rozpoznania samej choroby. Oczywiście, należy je wykonać celem oceny miąższu tarczycy, w poszukiwaniu ewentualnych zmian.

Chora tarczyca
Chora tarczyca [6 zdjęć]

Wahania TSH stają się coraz powszechniejsze. Czym ono tak naprawdę jest? TSH to skrót odnoszący się

zobacz galerię

Bardzo istotne jest przeprowadzenie badania USG u osób z wolem, aby ocenić ucisk sąsiednich struktur. W przebiegu choroby Hashimoto możliwy jest także znaczący zanik gruczołu tarczowego, który da się zobrazować tą metodą.

4. Biopsja i choroba Hashimoto

W przypadkach, gdy badania laboratoryjne hormonalne i poziomów przeciwciał potwierdzają rozpoznanie choroby Hashimoto, nie ma konieczności wykonywania biopsji tarczycy. W sytuacjach wątpliwych, jest ona wskazana. Za pomocą cienkiej igły pobiera się komórki gruczołu i poddaje dokładnej ocenie pod mikroskopem. Histopatolog poszukuje głównie nacieków zapalnych i innych cech, wskazujących na toczący się proces chorobowy.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze