Diagnostyka niskiego ciśnienia krwi – objawy, pomiary ciśnienia, diagnostyka hipotonii ortostatycznej, ustalenie przyczyny
Diagnostyka niskiego ciśnienia krwi opiera się na tych samych zasadach, co nadciśnienia. Początkowo należy ustalić czy faktycznie osoba ma problem z ciśnieniem. Następnie trzeba określić czy istnieje zależność pomiędzy pozycją ciała a wartościami ciśnienia. Ostatnim krokiem jest ustalenie przyczyny.
1. Jakie są objawy niskiego ciśnienia?
W przypadku gdy pacjent ma niskie wartości ciśnienia krwi przez całe życie, jego organizm jest zupełnie do nich przyzwyczajony i pacjent nie odczuwa żadnych przykrych dolegliwości. Największym problemem są nagłe spadki wartości ciśnienia u osób, u których zwykle mieściły się one w prawidłowych wartościach lub były wręcz podwyższone.
Przy niższych wartościach ciśnienia, krew ma problem, aby dotrzeć do każdej komórki ciała, co skutkuje ich niedotlenieniem. Organizm próbuje skompensować taką sytuacje przez przyspieszenie czynności serca. Chory więc może zauważyć zwiększone tętno.
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:
- Jak zdiagnozować niskie ciśnienie? - odpowiada dr n. med. Marek Derkacz
- O czym świadczy niskie ciśnienie krwi? - odpowiada lek. Tomasz Budlewski
- Jak leczyć niskie ciśnienie? - odpowiada dr n. med. Małgorzata Żach-Muzolf
Niedotlenienie układu nerwowego skutkuje zawrotami głowy, mroczkami przed oczami, zmęczeniem i osłabieniem koncentracji, a nawet omdleniami. Chorzy skarżą się także na zimne dłonie i stopy, poty i napady nudności.
Z uwagi na fakt, że niskie wartości ciśnienia są często związane z przyjmowanymi przez pacjenta lekami, lekarz podczas zbierania wywiadu, musi zwrócić szczególną uwagę na to czy zostały ostatnio włączone nowe leki lub zmieniono dawki dotychczas przyjmowanych.
2. Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie krwi?
Podstawą diagnostyki niskiego ciśnienia są regularne pomiary. Należy je wykonywać w różnych porach dnia. Pamiętajmy także, że pomiar powinien odbywać się w warunkach spokoju, po co najmniej kilkuminutowym odpoczynku.
W szczególnych przypadkach zleca się całodobowy pomiar ciśnienia, za pomocą tzw. holtera ciśnieniowego.
3. Jak zdiagnozować hipotonię ortostatyczną
Hipotonia ortostatyczna cechuje się obniżeniem wartości ciśnienia krwi po przyjęciu przez chorego pozycji stojącej z leżącej lub siedzącej. Aby ją rozpoznać należy zmierzyć ciśnienie w pozycji stojącej lub siedzącej, a następnie po 3 minutach od przyjęcia pozycji stojącej. Spadek wartości ciśnienia skurczowego o co najmniej 20mmHg i/lub rozkurczowego o co najmniej 10mmHg, pozwala postawić rozpoznanie hipotonii ortostatycznej.
4. Jakie są przyczyny niskiego ciśnienia krwi?
Problem niedociśnienia jest często bagatelizowany. Owszem są osoby, które przewlekle mają niskie ciśnienie lub pojawia się ono w związku ze zmianą pogody.
Z drugiej jednak strony może to być objaw bardzo poważnych chorób ogólnoustrojowych, dlatego zawsze należy skierować pacjenta na badania diagnostyczne.
Podstawowym badaniem jest morfologia celem poszukiwania ewentualnej anemii. Dodatkowo często zleca się badanie TSH i poziomów elektrolitów, głównie sodu i potasu, aby ocenić funkcjonowanie tarczycy i nadnerczy, a także badanie moczu. Kolejnym krokiem jest ocena wydolności serca w badaniu EKG i ECHO serca.
Zobacz także:
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.