Trwa ładowanie...

Diagnostyka niskiego ciśnienia krwi – objawy, pomiary ciśnienia, diagnostyka hipotonii ortostatycznej, ustalenie przyczyny

Diagnostyka niskiego ciśnienia krwi opiera się na tych samych zasadach, co nadciśnienia. Początkowo należy ustalić czy faktycznie osoba ma problem z ciśnieniem. Następnie trzeba określić czy istnieje zależność pomiędzy pozycją ciała a wartościami ciśnienia. Ostatnim krokiem jest ustalenie przyczyny.

spis treści

1. Jakie są objawy niskiego ciśnienia?

W przypadku gdy pacjent ma niskie wartości ciśnienia krwi przez całe życie, jego organizm jest zupełnie do nich przyzwyczajony i pacjent nie odczuwa żadnych przykrych dolegliwości. Największym problemem są nagłe spadki wartości ciśnienia u osób, u których zwykle mieściły się one w prawidłowych wartościach lub były wręcz podwyższone.

Zobacz film: "Prawidłowy pomiar ciśnienia tętniczego"

Przy niższych wartościach ciśnienia, krew ma problem, aby dotrzeć do każdej komórki ciała, co skutkuje ich niedotlenieniem. Organizm próbuje skompensować taką sytuacje przez przyspieszenie czynności serca. Chory więc może zauważyć zwiększone tętno.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Niedotlenienie układu nerwowego skutkuje zawrotami głowy, mroczkami przed oczami, zmęczeniem i osłabieniem koncentracji, a nawet omdleniami. Chorzy skarżą się także na zimne dłonie i stopy, poty i napady nudności.

Z uwagi na fakt, że niskie wartości ciśnienia są często związane z przyjmowanymi przez pacjenta lekami, lekarz podczas zbierania wywiadu, musi zwrócić szczególną uwagę na to czy zostały ostatnio włączone nowe leki lub zmieniono dawki dotychczas przyjmowanych.

2. Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie krwi?

Podstawą diagnostyki niskiego ciśnienia regularne pomiary. Należy je wykonywać w różnych porach dnia. Pamiętajmy także, że pomiar powinien odbywać się w warunkach spokoju, po co najmniej kilkuminutowym odpoczynku.

Badanie krwi jest pierwszym krokiem diagnostycznym przy ustalaniu przyczyny niskiego ciśnienia
Badanie krwi jest pierwszym krokiem diagnostycznym przy ustalaniu przyczyny niskiego ciśnienia (123RF)

W szczególnych przypadkach zleca się całodobowy pomiar ciśnienia, za pomocą tzw. holtera ciśnieniowego.

3. Jak zdiagnozować hipotonię ortostatyczną

Hipotonia ortostatyczna cechuje się obniżeniem wartości ciśnienia krwi po przyjęciu przez chorego pozycji stojącej z leżącej lub siedzącej. Aby ją rozpoznać należy zmierzyć ciśnienie w pozycji stojącej lub siedzącej, a następnie po 3 minutach od przyjęcia pozycji stojącej. Spadek wartości ciśnienia skurczowego o co najmniej 20mmHg i/lub rozkurczowego o co najmniej 10mmHg, pozwala postawić rozpoznanie hipotonii ortostatycznej.

4. Jakie są przyczyny niskiego ciśnienia krwi?

Problem niedociśnienia jest często bagatelizowany. Owszem są osoby, które przewlekle mają niskie ciśnienie lub pojawia się ono w związku ze zmianą pogody.

Z drugiej jednak strony może to być objaw bardzo poważnych chorób ogólnoustrojowych, dlatego zawsze należy skierować pacjenta na badania diagnostyczne.

Podstawowym badaniem jest morfologia celem poszukiwania ewentualnej anemii. Dodatkowo często zleca się badanie TSH i poziomów elektrolitów, głównie sodu i potasu, aby ocenić funkcjonowanie tarczycy i nadnerczy, a także badanie moczu. Kolejnym krokiem jest ocena wydolności serca w badaniu EKG i ECHO serca.

Zobacz także:

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza