Trwa ładowanie...

Diagnoza była dla niego szokiem. Zatkany nos okazał się objawem guza mózgu

Avatar placeholder
26.02.2023 17:25
41-letni Brytyjczyk początkowo myślał, że ze względu na swój uporczywie zatkany nos cierpi na  infekcję zatok
41-letni Brytyjczyk początkowo myślał, że ze względu na swój uporczywie zatkany nos cierpi na infekcję zatok (Facebook)

41-letni Brytyjczyk początkowo myślał, że ze względu na swój uporczywie zatkany nos cierpi na infekcję zatok. Jednak po kilku wizytach u lekarza i przeprowadzeniu różnych badań, zdiagnozowano u niego guza mózgu.

spis treści

1. Zatkany nos okazał się objawem guza mózgu

Kevin Pemberton udał się do swojego lekarza rodzinnego, ponieważ zmagał się z zatkanym nosem i zatokami. Pomimo przepisania aerozolu do nosa, jego objawy nie uległy poprawie i ostatecznie udał się na rezonans magnetyczny.

Mężczyzna był zszokowany, gdy dowiedział się, że zatkany nos nie jest objawem infekcji, lecz nieuleczalnego guza mózgu.

Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"

- Lekarz przepisał mi aerozol do nosa, aby wyleczyć moje zablokowane zatoki i leki, ale nic nie pomogło. Kiedy moje objawy nie ustąpiły, w kwietniu 2019 roku wykonałem prywatnie rezonans magnetyczny. Byłem zszokowany, gdy dowiedziałem się, że mam guza w mózgu – opisywał w rozmowie z serwisem Express.co.uk.

Natychmiast po potwierdzeniu diagnozy, Kevin przeszedł pięciogodzinną operację usunięcia guza z mózgu. Jednak w trakcie operacji lekarze odkryli, że guz był nieuleczalnym gwiaździakiem anaplastycznym trzeciego stopnia – złośliwym guzem mózgu, który może rozprzestrzenić się na inne części mózgu.

Pilnie zlecono sześciotygodniową radioterapię, a następnie 12 cykli chemioterapii. - Nie mogłem zrozumieć, że nie ma lekarstwa na moją chorobę. Mój świat się rozpadł, a kiedy wróciłem do domu, dostałem ataku paniki. Nie mogłem pojąć, dlaczego mnie to spotkało – wspominał.

Po wdrożonym leczeniu mężczyźnie udało się wrócić do pracy. Co sześć miesięcy wykonuje badania obrazowe mózgu, które pomagają kontrolować czy choroba nie postępuje.

2. Objawy guza mózgu

Objawy guza mózgu mogą różnić się w zależności od wielkości, typu, położenia i szybkości wzrostu guza. Niektóre z najczęstszych symptomów guza mózgu to:

  • bóle głowy: często są to bóle głowy, które występują rano lub w nocy, zwykle są powiązane z wymiotami,
  • zmiany w widzeniu: guz mózgu może wpłynąć na wzrok, powodując podwójne widzenie, zamglenie lub utratę wzroku,
  • zmiany w zachowaniu: guz mózgu może wpłynąć na zachowanie, powodując zmiany nastroju, depresję, drażliwość, a nawet agresję,
  • problemy z mową i koordynacją: guz mózgu może wpłynąć na zdolność do mówienia i poruszania się, powodując problemy z koordynacją ruchową, drżenie rąk i nóg, a także trudności w mówieniu,
  • zmiany w czuciu: guz mózgu może wpłynąć na czucie, powodując mrowienie lub drętwienie w kończynach,
  • padaczka: guz mózgu może powodować napady padaczkowe, które mogą być jednym z pierwszych objawów choroby.

Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie te objawy muszą wystąpić u każdej osoby z guzem mózgu. Niektóre osoby mogą doświadczać tylko jednego lub kilku z nich, podczas gdy u innych objawy mogą być zupełnie inne. Dlatego też, jeśli masz jakiekolwiek niepokojące symptomy, powinieneś skonsultować się z lekarzem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze