Trwa ładowanie...

Diagnoza pada co 35 sekund. Podstępny nowotwór łatwo pomylić z przeziębieniem

 Karolina Rozmus
29.05.2024 17:28
Choruje już 150 tys. Polaków
Choruje już 150 tys. Polaków (Getty Images)

Trwa obchodzony od 1989 r. Europejski Tydzień Walki z Rakiem i z tej okazji Ministerstwo Zdrowia zwraca uwagę na nowotwory krwi. Diagnozę białaczki czy chłoniaka stawia się na świecie co 35 sekund. Niestety nowotwory krwi wciąż rozpoznawane są zbyt późno.

spis treści

1. Pacjentów przybywa. Choruje 150 tys. Polaków

Od ćwierć wieku między 25 a 31 maja obchodzimy Europejski Tydzień Walki z Rakiem. 28 maja dodatkowo ustanowiono Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi. To grupa nowotworów, które rozwijają się w szpiku lub układzie limfatycznym. Do nowotworów układu krwiotwórczego zalicza się m.in. białaczkę szpikową, natomiast choroby dotykające układu chłonnego to m.in. ostra białaczka limfoblastyczna czy chłoniaki Hodgkina.

Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowy Instytut Badawczy w Polsce podaje, że liczba chorych na nowotwory krwi na przestrzeni ostatnich 25 lat podwoiła się. Obecnie zdiagnozowanych jest około 150 tys. Polaków. Każdego roku o nowotworze dowiaduje się sześć tysięcy osób, co oznacza, że średnio jeden Polak co godzinę słyszy diagnozę. Na świecie z kolei pada ona co 35 sekund.

Zobacz film: "Pierwsze objawy białaczki"

- Niestety, pacjentów z nowotworami krwi stale przybywa i obniża się średnia wieku, w którym rozpoznaje się chorobę. Najczęściej są to osoby powyżej 60 lat, ale też coraz częściej między 25. a 45. rokiem życia. Ten niekorzystny trend będzie się rozwijał - mówiła w rozmowie z WP abcZdrowie dr n. med. Justyna Kozińska, hematolog z SPSK1 w Lublinie.

"Jednym z najskuteczniejszych sposobów na pełne wyleczenie jest zastosowanie odpowiedniej chemioterapii i przeszczepienie zdrowych krwiotwórczych komórek macierzystych pobranych od zgodnego immunologicznie dawcy. Podnosi to szansę na wyzdrowienie do 70 proc. Tylko 25 proc. chorych znajduje zgodnego dawcę wśród członków swojej rodziny. Dla pozostałych pacjentów konieczne jest znalezienie dawcy niespokrewnionego. Dlatego tak ważna jest rejestracja w bazie dawców szpiku, aby zwiększyć szanse na znalezienie niespokrewnionego bliźniaka genetycznego. I Ty możesz uratować komuś życie – zarejestruj się w bazie dawców szpiku" - apeluje MZ we wpisie opublikowanym w serwisie X.

2. Podstępna choroba. Objawy mogą być niespecyficzne

Proste badanie może ujawnić nowotwór krwi
Proste badanie może ujawnić nowotwór krwi (Getty Images)

Jak wskazuje NIO, choć choroby hematoonkologiczne nie dają specyficznych objawów, to sygnałem alarmowym powinny być takie dolegliwości jak:

  • zmęczenie, ogólne osłabienie,
  • utrata masy ciała, utrata apetytu,
  • bóle głowy i brzucha,
  • nadmierna potliwość,
  • kołatanie serca, duszność,
  • powiększone węzły chłonne,
  • niedokrwistość,
  • obniżona odporność na infekcje,
  • nieuzasadnione krwawienia.

W przypadku tej grupy nowotworów chorobę można wykryć dzięki prostemu badaniu - morfologii z rozmazem.

- Nowotwór krwi to bardzo trudny przeciwnik, bo choroba rozwija się podstępnie i może dawać niecharakterystyczne objawy, które chory może pomylić ze zwykłym przeziębieniem lub grypą. Tymczasem świadomość takich chorób nadal nie jest wystarczająco wysoka, wiele osób po prostu się nie bada, a pamiętajmy, że nawet morfologia może w tym przypadku uratować życie - tłumaczyła dr Kozińska

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze