Trwa ładowanie...

Dieta po zawale serca

Avatar placeholder
25.07.2023 16:33
Dieta po zawale serca
Dieta po zawale serca (123RF)

Dieta po zawale serca powinna przede wszystkim wyeliminować produkty z wysoką zawartością cholesterolu, czyli żółtka kurzych jaj, tłuste mięsa, nabiał wysokotłuszczowy, i zastępować je chudym mięsem, rybami morskimi i odłuszczonymi produktami mlecznymi. Jeśli zastanawiasz się, co jeść po zawale serca, pomyśl o wprowadzeniu do swojego jadłospisu jabłek, aronii (zawierają antyoksydanty, które obniżają poziom złego cholesterolu), zielonej sałaty, kapusty i czosnku, zielonej herbaty i niewielkiej ilości czerwonego wina.

spis treści

1. Co jeść po zawale?

Zawał serca to wydarzenie, po którym musi nastąpić radykalna zmiana stylu życia. Życie po zawale wymaga nie tylko przyjmowania odpowiednich leków, stałego mierzenia ciśnienia tętniczego, regularnego uprawiania sportu, ale przede wszystkim stosowania odpowiedniej diety. Jeśli przed zawałem dokuczała ci nadwaga lub otyłość](/otylosc), po wyjściu ze szpitala musisz przejść na zdrową dietę odchudzającą, która pozwoli ci zredukować tkankę tłuszczową. Podstawą takiej diety powinna być eliminacja cholesterolu. To on powoduje zatykanie żył i utrudnia swobodny przepływ krwi. Ograniczenie cholesterolu oznacza wyeliminowanie lub znaczne ograniczenie w diecie takich produktów, jak: żółtka kurzych jaj, tłuste mięsa, wątróbka, boczek, kiełbasa, tłuste sery i produkty mleczne o wysokiej zawartości tłuszczu. Dzienna dawka cholesterolu nie może przekraczać 300 mg. Tłuszcze dostarczane organizmowi w pożywieniu nie powinny przekraczać 30% wszystkich kalorii, zaś same tłuszcze pochodzenia zwierzęcego nie powinny stanowić więcej niż 10% wszystkich kalorii.

Dieta na serce zakłada eliminację lub ograniczenie wymienionych produktów i zastąpienie ich chudym mięsem z drobiu, a przede wszystkim rybami morskimi. Potrawy z ryb powinny być spożywane co najmniej 2-3 razy w tygodniu, ponieważ ryby zawierają naturalne kwasy omega-3, które obniżają poziom złego cholesterolu i ciśnienia tętniczego. Wysokotłuszczowy nabiał powinien zostać zastąpiony produktami odtłuszczonymi. Nie trzeba odmawiać sobie przyjemności jedzenia, a jedynie zastępować niezdrowe produkty ich zdrowymi substytutami. Jeśli np. osoba z wysokim cholesterolem lubi lody, to powinna jeść lody jogurtowe lub sorbety owocowe.

Zobacz film: "Czy to już zawał?"

2. Dieta dla osób po zawale serca

Poza wymienionymi powyżej produktami w diecie osoby po zawale serca powinny znajdować się także tłuszcze roślinne, np. olej rzepakowy, kiełki zbóż i orzechy. Ważne są także warzywa i owoce, a wśród nich: jabłka, czarna aronia (jest doskonałym źródłem antyoksydantów, które zapobiegają odkładaniu się tłuszczu w naczyniach krwionośnych), zielona sałata, soja czy kapusta. Doskonałym "zmiataczem" złego cholesterolu jest czosnek, a dokładnie zawarta w nim allicyna. Chorzy, którzy zastanawiają się, co jeść po zawale serca, powinni zwrócić swoją uwagę także na spożywane trunki. Najlepsze dla zawałowców są zielona herbata i czerwone wino.

Oto przykładowy jadłospis dla osoby po zawale serca:

  • śniadanie – płatki muesli z odtłuszczonym mlekiem;
  • lunch – jabłka, sok z aronii;
  • obiad – zupa rybna, kurczak z gotowaną marchewką i ryżem;
  • podwieczorek – sorbet owocowy ze świeżymi owocami;
  • kolacja – kanapki z pieczywem razowym, wędzoną makrelą, pomidorem i cebulą.

Jeśli masz trudność z ułożeniem swojego jadłospisu, poproś swojego lekarza o przykładowe jadłospisy dla osób po zawale serca.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze