Trwa ładowanie...

DIH - skład, właściwości lecznicze, wskazania, możliwe skutki uboczne

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
26.10.2023 14:50
DIH polecany jest pacjentom z objawami niewydolności żylnej kończyn dolnych.
DIH polecany jest pacjentom z objawami niewydolności żylnej kończyn dolnych. (Adobe stock)

DIH to popularny lek dostępny bez recepty, wskazany do stosowania u pacjentów z niewydolnością krążenia żylnego w obrębie kończyn dolnych. Preparat zawiera substancję czynną diosminę, związek zaliczany do tzw. bioflawonoidów. Kiedy brać DIH? Ile kosztuje ten lek? Jakie są przeciwwskazania do stosowania?

spis treści

1. DIH – skład, właściwości i działanie preparatu

DIH to lek w postaci tabletek powlekanych, który wykazuje szerokie spektrum działania. Chroni naczynia żylne, redukuje przepuszczalność ścian naczyń układu krwionośnego, a także przeciwdziała obrzękom.

Substancją czynną zawartą w tym leku jest diosmina, należąca do grupy flawonoidów. Ten ceniony za swoje wyjątkowe właściwości organiczny związek chemiczny:

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"
  • zwiększa elastyczność oraz stan napięcia ścian naczyń krwionośnych,
  • redukuje ciśnienie tętnicze w obrębie żył,
  • zmniejsza zastój żylny w kończynach dolnych.

W jednej tabletce preparatu DIH znajdziemy 500 mg substancju czynnej, zmikronizowanej diosminy. Pozostałe substancje pomocnicze występujące w tym leku to celuloza mikrokrystaliczna, powidon, karboksymetyloskrobia sodowa, magnezu stearynian, tytanu dwutlenek (E 171), makrogol – PEG 3350, talk, żelaza tlenek, żółty (E 172) oraz żelaza tlenek czerwony (E 172).

2. Wskazania do stosowania preparatu DIH

Na co działa lek DIH? Które osoby powinny po niego sięgnąć? Preparat DIH 500 mg polecany jest osobom, które zmagają się z objawami przewlekłej niewydolności krążenia żylnego w obrębie kończyn dolnych:

Produkt może być stosowany również w objawowym leczeniu u pacjentów z nasilonymi dolegliwościami związanymi z żylakami odbytu.

3. Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku DIH?

Nie powinno się przyjmować leku DIH w przypadku uczulenia na diosminę lub którykolwiek ze składników pomocniczych preparatu. W okresie ciąży, lek ten jest dopuszczalny tylko na podstawie wyraźnej rekomendacji lekarza, natomiast podczas karmienia piersią powinno się go unikać. Diosmina wpływa na mikrokrążenie i parametry hemoreologiczne krążenia.

4. Jak stosować DIH?

DIH to preparat przeznaczony do podawania doustnego. Standardowo zalecana dawka wynosi 2 tabletki dziennie (powinny być przyjmowane podczas posiłku, jedna tabletka rano i jedna wieczorem). Niewskazane jest przekraczanie dziennej dawki dobowej – 1000 mg diosminy.

A jak powinno wyglądać dawkowanie DIH w przypadku nasilenia objawów typowych dla niewielkich guzków krwawniczych odbytu? Wyłącznie w sytuacjach nasilenia objawów spowodowanych hemoroidami, zaleca się podawanie większej ilości, do 6 tabletek na dobę, czyli 2 razy dziennie po 3 tabletki przez 4 dni, a następnie przez kolejne 3 dni redukcja dawki do: 4 tabletki na dobę, czyli 2 razy dziennie po 2 tabletki.

Jak długo można stosować DIH w przypadku nasilenia dolegliwości związanych z żylakami odbytu? Taka terapia powinna być wyłącznie objawowa i krótkoterminowa. Jeśli mimo zastosowania preparatu dolegliwości nie ustępują, wskazana jest wizyta u specjalisty. Diagnozowaniem oraz leczeniem żylaków odbytu zajmuje się lekarz proktolog.

5. Skutki uboczne preparatu DIH

Ze stosowaniem preparatu DIH wiąże się ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, chociaż nie u każdego one wystąpią. Skutki uboczne, które mogą wystąpić u osób stosujących ten środek to:

6. DIH - cena

Ile kosztuje DIH 500 mg? Cena jednego z najpopularniejszych leków na żylaki, obrzęki kończyn dolnych czy kurcze nóg nie jest bardzo wysoka. Za jedno opakowanie zawierające 60 sztuk tabletek powlekanych z diosminą trzeba zapłacić ok. 32-34 zł.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze