Trwa ładowanie...

Dlaczego mamy gęsią skórkę? (WIDEO)

Avatar placeholder
Marta Pawlak 11.09.2019 10:36

Odruchy bezwarunkowe pojawiają się samoistnie i nie mamy na nie wpływu. Unik przed lecącym w naszą stronę przedmiotem, gęsia skórka, czy lekkie kopnięcie, gdy uderzymy w kolano to tylko trzy przykłady najłatwiej zauważalnych z nich. Nie mamy możliwości ich kontrolować.

Z czego wynikają odruchy bezwarunkowe, takie jak gęsia skórka? Odruch bezwarunkowy to niezależna reakcja autonomiczna organizmu. Angażują one zwykle wybrane partie mięśniowe i są najbardziej pierwotną odpowiedzią naszego ciała na określoną sytuację.

Częścią naszego ciała, która chyba najbardziej opiera się na odruchach bezwarunkowych, są nasze oczy. Wyróżnia się w ich przypadku 3 typy odruchów autonomicznych. Po pierwsze, jest to odruch źrenicowy. Polega na tym, że nasza źrenica reaguje przykładowo na zmianę natężenia światła. Może być wówczas węższa lub szersza.

Kiedy jest ciemno, nasze źrenice powiększają się, aby wpuścić jak najwięcej światła i umożliwić nam rozpoznawanie kształtów i obiektów stojących wokół nas. Jeśli jest zbyt jasno, źrenice zwężają się, aby uchronić nas przed światłowstrętem.

Taka przypadłość dotyczy wszystkich ssaków. Jest to przy okazji odruch, który jest bardzo często badany jako pierwszy w przypadku wizyty w szpitalu.

Kolejną reakcją bezwarunkową oka jest ruch akomodacyjny, czyli dostosowanie ostrości widzenia do przedmiotów oddalonych mniej lub bardziej od punktu, w którym stoimy. Pozwala to na szybkie przenoszenie wzroku z przedmiotów położonych dalej i bliżej.

Ostatni jest odruch przedsionkowy. Oznacza to, że nawet poruszając głową w lewo lub prawo czy w górę i w dół, jesteśmy w stanie przez cały ten czas skupić wzrok na tym samym punkcie, bez zmian na ostrości czy kącie widzenia.

Innym odruchem bezwarunkowym jest kichanie. Jego zadaniem jest ochrona naszego organizmu przed szkodliwymi czynnikami. Na tej samej zasadzie działa odruch, który każe nam cofnąć oparzoną kończynę od źródła ciepła (np. żelazka albo piekarnika).

Gęsia skórka natomiast jest przykładem odruchu, który na drodze ewolucji nieco stracił swoje pierwotne znaczenie. Jest to naturalna reakcja skóry na obniżenie się temperatury ciała bądź otoczenia. Miało to większe znaczenie wtedy, kiedy ludzkie ciało było jeszcze mocniej owłosione. Dzisiaj gęsia skórka jest jedynie sygnałem, że powinniśmy cieplej się ubrać.

Redakcja poleca: O jakich problemach ze zdrowiem mogą świadczyć siwe włosy?

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze